12 najlepszych filmów o wojnie secesyjnej

Zawiera 12 najlepszych filmów o wojnie secesyjnej

Ponad 150 lat po zakończeniu najkrwawszego konfliktu w Ameryce odliczamy 12 najlepszych filmów o wojnie secesyjnej, które zostały wydane.

Minęło już ponad 150 lat od poręczenia w Appomattox Court House, co było pierwszym krokiem w kierunku zakończenia wojny secesyjnej (10 maja 1865 r. oznaczał ostatni marsz schwytaniem Jeffersona Davisa). W ciągu następnego półtora wieku skutki wojny i grzech pierworodny, który ją propagował, są wciąż odczuwalne w wiadomościach każdego dnia i z każdym cyklem wyborczym, w którym widoczne są znajome linie podziału między stanami, które uczestniczyły w najkrwawszej w Ameryce konflikt. I żyje w naszej fikcji i naszej sztuce.

Jako najczęściej wykorzystywana epoka literatury amerykańskiej w XX wieku, wojna secesyjna poruszyła wyobraźnię w wielu książkach i opowiadaniach. Od czasu do czasu trafiał nawet na duży ekran. W tym duchu zebraliśmy tutaj 12 najlepszych filmów o wojnie secesyjnej.

12. Czerwona odznaka odwagi (1951)

Dobrym miejscem do rozpoczęcia studiów nad filmami o wojnie secesyjnej jest ten, który stanowił prawdopodobnie adaptację ostatecznej powieści o wojnie secesyjnej: Czerwona odznaka odwagi. Nazwany na cześć największego pragnienia swojego głównego bohatera, Red Badge podąża za młodym szeregowym w armii Unii, który chce zmyć wstyd szkarłatnym strumieniem po ucieczce z pola bitwy w akcie tchórzostwa.

Powieść Stephena Crane’a z 1895 roku jest przez wielu uważana za kultową, między innymi dlatego, że została opublikowana, zanim rewizjonizm z Południa przekształcił konflikt na kilka pokoleń w romans przegranej sprawy między walecznością Południa a agresją Północy. Zamiast tego narracja Crane’a skupiała się na psychologicznych skutkach wojny z perspektywy wszechstronnie przejmującego młodego żołnierza, który jest przedstawiany jako człowiek, a nie jankeski włóczęga.

Dlatego ten film z 1951 roku jest uważany w niektórych kręgach za okaleczony klasyk. Ciężko żyjący John Huston wrócił z wielkiej wojny swojego życia, odmiany II wojny światowej, a jego cyniczny światopogląd skrystalizował się w filmach takich jak Sokół maltański (1941) stał się tylko bardziej gorzki, jak w Skarb Sierra Madre (1948). W Red Badge Huston wykorzystał techniki „kryminalnego obrazu” (film noir) w swoich czarno-białych fotografiach i wizjach, tworząc mroczniejszą, chaotyczną atmosferę dla niezbyt próżnej wojny.

Jednak film The Red Badge of Courage pozostaje teraz głównie ciekawostką, biorąc pod uwagę jego styl wizualny, ale niezaprzeczalnie niewielki wpływ. Po słabych testach filmu na wczesnych pokazach, MGM skróciło go do podstawowego czasu trwania 69 minut, połączonego tylko narracją lektora zaczerpniętą prosto z prozy Crane’a. Rezultatem jest fascynujący, sfrustrowany bałagan.

Czytaj także  Link Tank: Bright 2 został anulowany

Obejrzyj Czerwona odznaka odwagi na Amazon

11. Konni żołnierze (1959)

Niezupełnie najlepszy film Johna Forda, Horse Soldiers jest jednym z nielicznych przypadków, w których legendarny reżyser kiedykolwiek bezpośrednio zajmował się wojną secesyjną. Konflikt wpłynął na postacie z wielu jego klasyków, w tym Stagecoach (1939), She Wore a Yellow Ribbon (1949) i The Searchers (1956), ale Horse Soldiers to rzadki przypadek, w którym odniósł się do wojny, aby uzyskać pełny film fabularny film długości.

W tej chwili Horse Soldiers to głównie film przygodowy „mężczyźni z misją”, który słodzi rozlew krwi jako coś bliższego widowisku Johna Wayne’a. Mimo to William Holden jest wspaniały w filmie i rzuca światło na kampanię w Vicksburgu, w której jednostka kawalerii Unii dowodzona przez Wayne’a i Holdena zakłóca konfederackie linie zaopatrzenia.

Oglądaj Żołnierze na koniach na Amazon

10. Zimna góra (2003)

Zaadaptowany z książki Charlesa Fraziera z 1997 roku pod tym samym tytułem, Cold Mountain był prestiżowym obrazem, który miał wykrwawić złoto Oscara. Z obsadą, w której znaleźli się Nicole Kidman i Renee Zellweger u szczytu ich ukochanej sławy, oraz reżyser Anthony Minghella (Angielski pacjent, Utalentowany pan Ripley), Miramax chciał tę sagę o dezerterze z Północnej Karoliny i kobiecie, którą zostawił za współczesne Przeminęło z wiatrem, nawet jeśli kręcono go w Rumunii.

Film nie sprostał tak wzniosłym aspiracjom, ale przyniósł Zellweger jej upragnionego Oscara. Poza tym myślę, że pomimo bardziej cynicznych elementów, jest to wciąż cudownie wstrząsająca opowieść, która, podobnie jak powieść Fraziera, opowiada o innej stronie wojny secesyjnej.

Jako mieszkaniec Północnej Karoliny, godne podziwu jest zobaczenie doświadczenia wojny secesyjnej z dala od życia na plantacjach, które jest wspominane lub wyśmiewane w tak wielu innych narracjach. Karolina Północna, jeden z ostatnich stanów, które przystąpiły do ​​Konfederacji i jeden z najmniej lubianych przez swoją stolicę w Wirginii, była stosunkowo biedniejsza niż jej sąsiedzi i lider wśród dezerterów. Przy tak wielu wiejskich młodych mężczyznach wysłanych na śmierć za instytucję, na którą ich nie było stać, daremne cierpienie państwa tylko się spotęgowało.

Oglądaj Cold Mountain na Amazon Prime

Bardziej niż w scenach Kidmana i Zellwegera, ucieleśnieniem tego jest nastrojowa rola Jude’a Law jako WP Inmana, uciekającego żołnierza, który przemierza zdewastowaną ojczyznę, by znaleźć swoją ukochaną. To także ludzie, których spotyka podczas swojej odysei, sprawiają, że naprawdę się to wyróżnia, na przykład świeżo upieczona matka i świeżo upieczona wdowa grana przez Natalie Portman. Ray Winstone wspaniale ucieleśnia także okrucieństwo konfederackiej Straży Krajowej, organizacji znanej z miłosierdzia wobec dezerterów i ich rodzin.

Czytaj także  Poradnik Ghost of Tsushima Legend of Tadayori: jak zdobyć zbroję mistrza łucznictwa

9. Jak zdobyto Zachód (1962)

Wielki, wielki list miłosny Hollywood do mitologii Zachodu (notatka: nie historia), How the West Was Won to pastisz sprzecznych idei, marzeń i parady gwiazd, w której biorą udział Henry Fonda, Gregory Peck, Jimmy Stewart, Debbie Reynolds, Lee J. Cobb, Carolyn Jones, Richard Widmark i wielu innych. Najlepsze sekwencje w filmie przedstawiają Debbie Reynolds, która ucieka przed swoją osiadłą na pograniczu siostrą do boleści w „Greensleeves”, zostaje tancerką na statkach rzecznych i zakochuje się w zakłopotanym hazardziście Pecka.

Ale w przypadku filmu, który próbuje opowiedzieć całe XIX-wieczne doświadczenia amerykańskie, nie mógł pominąć wojny secesyjnej, która pojawia się jako fragment wyreżyserowany przez Johna Forda i przedstawia Harry’ego Morgana jako Ulyssesa S. Granta i, ze wszystkich ludzi, Johna Wayne’a jako William Tecumseh Sherman Ironia tego, że zaledwie kilka lat po tym, jak Wayne zagrał nienawidzącego Jankesów teksańskiego hombre Ethana Edwardsa w The Searchers, jest warta ceny wstępu.

Obaj mężczyźni są tam, gdy żołnierz Konfederacji próbuje zastrzelić Granta po bitwie pod Shiloh. Ostatecznie szeregowiec Unii (George Peppard), będący synem poprzedniej generacji postaci z wcześniejszych segmentów, ratuje swojego dowódcę, zmuszając go do zabicia szpiega. Jest ciężki i nie jest najlepszym segmentem filmu, ale podobnie jak wiele innych w przypadku wojny secesyjnej, czuje się rozdarty między swoją lojalnością.

Obejrzyj Jak zdobyto Zachód na Amazon

8. Gangi Nowego Jorku (2002)

Gangi Nowego Jorku to arcydzieło, którego Martin Scorsese nigdy nie miał okazji zrobić. Przynajmniej taka była reputacja projektu, kiedy Harvey Weinstein dał filmowcowi z Goodfellas carte blanche (z wyjątkiem ostatecznej wersji), aby mógł zrobić dowolny film. Rezultatem jest wysokobudżetowa opera, która jest równie chaotyczna jak kulturowy tygiel, który ubóstwia z nostalgią i pogardą – jest też niezaprzeczalnie równie fascynująca.

Akcja filmu toczy się w Nowym Jorku, który dopiero zaczynał wpadać w szpony Bossa Tweeda, a większość filmu rozgrywa się w szczytowym okresie wojny secesyjnej w 1863 roku. Podczas gdy większy konflikt amerykański jest głównie sceną dla namiętnej sztuki krwi i łez między młodym irlandzkim imigrantem (Leonardo DiCaprio) a sprzeczną, bigoteryjną postacią ojca, którego poprzysiągł zamordować (Daniel Day-Lewis), uderza w ogólną narrację w odpowiedni sposób.

Czytaj także  Fenomen popkultury All Star Smash Mouth

Albo za długie, albo za krótkie (ponownie, montaż jest chaotyczny), Gangi Nowego Jorku to wciąż wspaniały film, który pozwala Scorsese zgłębić doświadczenia imigrantów, o których w większości się zapomina, kiedy to Irlandczycy znosili natywistyczne uprzedzenia i przemoc, jak w przeciwieństwie do własnych włoskich korzeni filmowca z bardziej filmowo reprezentowanego początku XX wieku (lub z tym, z czym borykają się dzisiaj Latynosi).

Pozwoliło to również Scorsese pokazać ważny incydent podczas wojny secesyjnej, który jest często pomijany ze względu na swoją brzydotę: zamieszki poborowe z 1863 roku. Gdy pierwsze pokolenie zostało zmuszone do radzenia sobie z poborem, biedni pracujący byli, co zrozumiałe, pobudzeni do szaleństwa, kiedy „ młodzież zostaje werbowana pod groźbą użycia broni do armii Unii, podczas gdy synowie bogatych i elitarnych nowojorskich elit mogą wykupić się z poboru za 300 dolarów (około 5000 dolarów według dzisiejszych standardów). Ale przybiera przerażający, krwawy obraz, gdy protesty przeradzają się w przemoc, a Afroamerykanie są linczowani na ulicy przez społeczność, która ma być po stronie naszych lepszych aniołów.

Jak wiele w życiu, drobne sprzeczki i małostkowe rasizmy zostają obnażone ze względu na ich bezsensowność, gdy konfrontuje się historię i realia polityczne, co widać w końcowych momentach filmu, kiedy zamieszki i reagująca armia Unii zacierają rywalizację drobnych gangów.

Oglądaj Gangi Nowego Jorku na Amazon

7. Przyjazna perswazja (1956)

Pomimo swojego beztroskiego tytułu i często jeszcze lżejszej frywolności, Friendly Persuasion pod wieloma względami pokazuje, jak przekonujące jest wezwanie do przemocy i wojny. Akcja filmu rozgrywa się w stanie Indiana podczas wojny secesyjnej i skupia się na rodzinie kwakrów nadzorowanej przez kochającą i głęboko religijną matkę/minister (Dorothy McGuire) oraz jej nieco bardziej światowego i lękliwego męża (Gary Cooper). Podczas gdy film jest głównie komedią o trzymaniu się ponad przemocą i życiem rodzinnym, noszącym wiele podobieństw we wszystkich pokoleniach, czy to w latach pięćdziesiątych, czy sześćdziesiątych XIX wieku.

Jednak wojna w końcu dociera do miasta…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *