15 najlepszych gier RPG SNES, jakie kiedykolwiek powstały

Zawiera 15 najlepszych gier RPG SNES, jakie kiedykolwiek powstały

Te 15 gier stanowi dość przekonujący argument, że Super Nintendo było najlepszą konsolą RPG wszech czasów.

Zdjęcie: Nintendo, Natsume, Square Enix

Gry SNES mogą nie być teraz zbyt interesujące, ale pod wieloma względami były ogromnym ulepszeniem w stosunku do wszelkich gier konsolowych, które pojawiły się wcześniej. Deweloperzy SNES mogli tworzyć ogromne światy ze szczegółowymi sprite’ami, które faktycznie wyglądały tak, jak miały reprezentować. Nowe postępy w technologii oznaczały również, że gry mogą zrobić pierwszy prawdziwy krok w kierunku przekształcenia się w kinowe doznania, które dziś zapewne uważamy za oczywiste. I chociaż 4 MB nie było wtedy nawet toną pamięci nawet miejsca, wciąż było więcej niż wystarczające, aby zmieścić imponujący scenariusz na 40-godzinną historię.

Krótko mówiąc, SNES był prawie idealnie skonfigurowany, aby być domem dla gier RPG. Podczas gdy konsolowa scena RPG wciąż znajdowała swoje podstawy w momencie premiery Super Nintendo, wielu programistów było więcej niż chętnych do zanurzenia się w tym gatunku, aby zobaczyć, jakie doświadczenia mogą stworzyć. To połączenie eksperymentów i wspaniałych, kreatywnych głosów wszech czasów zaowocowało w końcu jednymi z najbardziej lubianych gier RPG, jakie kiedykolwiek powstały.

Ponieważ świętujemy 30. rocznicę SNES w Ameryce Północnej, teraz jest to świetny czas, aby spojrzeć wstecz na 15 najlepszych gier RPG na SNES.

Shadowrun SNES RPG

15. Shadowrun

Na początku lat 90. konsolowe gry RPG były synonimem walki turowej i średniowiecznych scenerii pełnych rycerzy, czarowników i smoków. Tak więc nikt tak naprawdę nie wiedział, co zrobić z cyberpunkową grą z walką w czasie rzeczywistym, osadzoną w dystopijnym Seattle. Jednak ci, którzy utknęli przy Shadowrun, znaleźli jedną z najlepszych i najbardziej zadziornych historii ery 16-bitowej, a także zaskakująco innowacyjne systemy rozmów i hakowania.

Shadowrun naprawdę wyprzedzał swoje czasy pod każdym względem. Chociaż nie wzbudził tak dużego zainteresowania, gdy został wydany, gry takie jak Cyberpunk 2077 i The Ascent z dumą kontynuują swoją spuściznę do dnia dzisiejszego. Nawet sama seria Shadowrun wreszcie doczekała się trylogii udanych gier RPG na komputery PC wydanych w ciągu ostatniej dekady.

Soul Blazer SNES RPG

14. Blazer duszy

Nawet dzisiaj Soul Blazer to tytuł, o którym nie słyszało wielu graczy. Trzeba przyznać, że jest trochę szorstki na brzegach. Pojawiając się na początku cyklu życia SNES, grafika i muzyka nie dorównują najlepszym gram swojej epoki, ale rozgrywka sprawia, że ​​jest godnym dodatkiem do tej listy. Czerpiąc inspirację z Actraiser, innej ukochanej gry Quintet, Twoim celem w tym RPG akcji jest oczyszczenie różnych kryjówek, uratowanie różnych dusz (które mogą przybrać postać roślin, zwierząt lub innych ludzi) i uwolnienie ziemi od zła Śmiertelne żniwo.

Czytaj także  Elden Ring: najlepsze buildy postaci po patchu 1.03 i 1.04

Quintet rozwinął najlepsze pomysły Soul Blazera w kilku innych grach (w tym Terranigma, kolejnej fantastycznej grze RPG, która niestety nigdy nie dotarła do Ameryki Północnej). Niestety, Quintet został zamknięty w połowie 2000 roku i nie jest jasne, kto w tym momencie jest właścicielem praw do tych gier. To niestety sprawia, że ​​jakiekolwiek oficjalne ponowne wydania tych często pomijanych klejnotów są mało prawdopodobne.

Siódma saga SNES RPG

13. Siódma saga

Siódma Saga to doskonały przykład gry, która miała wiele świetnych pomysłów, które nigdy się nie połączyły. Prawdopodobnie najlepszą rzeczą w grze są grywalne postacie. Na początku masz do wyboru siedem (w tym robota i kosmitę), a ostatecznie spotykasz sześć innych postaci, z którymi możesz walczyć lub rekrutować. Była to również jedna z pierwszych gier RPG, które nie zawierały całkowicie losowej walki. Wrogów można było faktycznie uniknąć dzięki innowacyjnemu systemowi „radarowemu”.

Niestety, Siódma Saga jest również niewybaczająco trudna, a niektórzy wrogowie zawsze przewyższają twoje statystyki, bez względu na to, jak bardzo awansujesz. Tak więc, chociaż może nie starzeje się tak wdzięcznie, jak inne gry z tej listy, jest to całkowicie fascynujący projekt z niesamowitymi pomysłami, które zostały włączone do wielu klasyków gatunku.

Oddech Ognia 2 SNES RPG

12. Oddech ognia II

Szczerze mówiąc, Breath of Fire II nie ma szczególnie zapadającej w pamięć funkcji. Jasne, istnieje funkcja budowania miasta, która pozwala wypełnić miasto różnymi NPC, których spotykasz w trakcie gry, ale łatwo ją zignorować. Posiadanie gigantycznego gadającego pancernika w twojej drużynie jest również całkiem fajne, ale oczywiście trudno jest polecić grę opartą tylko na tym.

Dlaczego więc miałbyś grać w Breath of Fire II? Cóż, to po prostu bardzo solidnie opowiedziana historia fantasy z długimi zadaniami i silną walką turową. To nic krzykliwego, ale jest to mocne wejście do biblioteki RPG Super Nintendo.

Lufia II: Rise of the Sinistrals SNES RPG

11. Lufia II: Powstanie Sinistrals

Premiera Lufii II została przyćmiona przez premierę systemów nowej generacji i biblioteki SNES, która już pełna jest klasycznych gier RPG. Wielu graczom zajęło trochę czasu wykopanie tego ukrytego klejnotu, a niektórzy gracze po prostu nigdy go nie znaleźli. Szczerze mówiąc, fabuła (w której występuje typowy bohater fantasy, który musi uratować świat przed czterema złymi Sinistralami) jest trochę mechaniczna, ale Lufia II oferuje jedne z najlepszych grafik i muzyki ze wszystkich gier na konsolę. Do tego jest mnóstwo łamigłówek do rozwiązania i losowy loch na 99 poziomach, do którego ostatecznie trzeba się zmierzyć. Szczerze mówiąc, Lufia II może zawierać więcej „rozgrywki” niż jakakolwiek inna gra RPG Super Nintendo.

Czytaj także  Dlaczego tworzenie gier na PlayStation 2 było niezwykle trudne

Chociaż jest to zapowiadane jako kontynuacja, Rise of the Sinistrals jest w rzeczywistości prequelem pierwszej gry, więc możesz swobodnie zagłębić się w nią bez grania w pierwszą (chociaż Lufia i Forteca Zagłady również są warte sprawdzenia ).

Harvest Moon SNES RPG

10. Żniwa księżyca

Przybywając pod koniec życia SNES, Harvest Moon sprawił, że wielu graczy ponownie zastanowiło się, czym może być RPG. Nie ma walki ani wielkiej misji ratowania świata. Jesteś tylko zwykłym rolnikiem uprawiającym zboże i hodującym bydło na ziemi, którą odziedziczyłeś po dziadku. Brzmi nudno, ale pętla rozgrywki jest niezwykle wciągająca. Jest powód, dla którego seria Harvest Moon trwa do dziś i zainspirowała dziesiątki naśladowców, spin-offów i sequeli (w szczególności Stardew Valley).

Trzeba przyznać, że niektóre z ostatnich gier Harvest Moon nie spełniły standardów serii, ale dzięki uroczym postaciom, dowcipnemu pisaniu i prostej, ale głębokiej rozgrywce, istnieje bardzo dobry argument, że ta pierwsza gra Harvest Moon pozostaje najlepsza we franczyzie.

Iluzja Gaia SNES RPG

9. Iluzja Gaia

Duchowa kontynuacja Soul Blazer zamieniła mechanikę budowania miast ze swojego poprzednika na bardziej zaangażowaną walkę, co szczerze mówiąc ogólnie uczyniło ją lepszą grą. Illusion of Gaia rezygnuje również z tradycyjnego wyrównywania większości gier RPG na rzecz systemu roguelike, w którym protagonista Will może zwiększyć swoje statystyki ataku, obrony lub zdrowia po oczyszczeniu każdego pokoju z wrogów. W związku z tym sposób, w jaki zdecydujesz się kontynuować, może znacznie ułatwić lub znacznie utrudnić ostatecznych bossów każdego lochu.

Chociaż technicznie rzecz biorąc, Illusion of Gaia nie jest osadzona w prawdziwym świecie, zawiera kilka rzeczywistych lokalizacji, takich jak egipskie piramidy, ruiny Inków i Wielki Mur Chiński, co prowadzi do jednych z najbardziej unikalnych lokalizacji w każdej grze RPG SNES. Jest to również znacznie lepiej wyglądająca gra niż Soul Blazer, naprawiająca jedną z największych wad swojego poprzednika.

Czytaj także  World of Warcraft Burning Crusade Classic: Ile czasu zajmuje osiągnięcie 70. poziomu?

Sekret Wieczności

8. Sekret wieczności

Square Enix (wtedy Squaresoft) jest przede wszystkim japońskim deweloperem, ale po ogromnym sukcesie wielu tytułów w latach 90. postanowili dać amerykańskiemu studiu szansę na wypróbowanie formuły Square. Podczas gdy podstawowa rozgrywka w Secret of Evermore jest oczywiście inspirowana lepszym Secret of Mana, Evermore miesza wszystko, ograniczając walkę tylko do ciebie i twojego wiernego psa. Jest też nowa mechanika alchemii, która pozwala tworzyć mikstury podczas walki z wieloma trudnymi bossami w grze.

Na dobre lub na złe Evermore jest również graficznie znacznie mroczniejszą grą niż inne tytuły Square z tamtej epoki. To wszystko działa głównie tutaj, ale Square ostatecznie nie był zainteresowany amerykańską wersją swoich gier, a Evermore jest teraz bardziej ciekawostką niż cokolwiek innego.

Bitwa Ogrów: Marsz Czarnej Królowej

7. Bitwa ogrów: Marsz Czarnej Królowej

Bardziej militarna symulacja strategii niż typowa gra RPG, Marsz Czarnej Królowej może być najbardziej wymagającą grą na SNES. Spędzisz dużo czasu na zarządzaniu jednostkami, z których niektóre obejmują ninja, gryfy i czarownice. Ale kiedy wybierzesz odpowiednią strategię, oglądanie, jak odbierają kontynent Zetegenii od złej cesarzowej Endory, jest tak satysfakcjonujące. Zawiera również jedną z gęstszych historii w każdej grze 16-bitowej. Wiele z najlepszych bitów fabularnych może nawet bardziej przypominać Game of Thrones niż Lord of the Rings.

W rzeczywistości jest to uważane za piąty odcinek sagi Ogre Battle i chociaż na przestrzeni lat powstało kilka sequeli, pierwsze cztery gry, które prawdopodobnie miały na celu powstanie Endory, nigdy nie powstały. Niestety, Square Enix jest teraz właścicielem nieruchomości i nie wygląda na to, by saga Ogre Battle kiedykolwiek została ukończona.

Final Fantasy IV SNES RPG

6. Final Fantasy IV

Wiele gier RPG zostało wydanych przed Final Fantasy IV (znanym również jako Final Fantasy II w Ameryce Północnej w momencie premiery), ale był to prawdziwy punkt zwrotny dla gatunku JRPG. Oczywiście grafika i dźwięk były lepsze po przejściu na mocniejszy sprzęt, ale tym, co naprawdę go wyróżniało, było to, że była jedną z pierwszych gier RPG, która faktycznie zawierała w pełni dopracowaną fabułę ze skomplikowanym trójkątem miłosnym i sympatyczny złoczyńca w Golbez. Była to również pierwsza gra Square zawierająca system Active Time Battle, który pokazał, że JRPG…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *