15 zapomnianych gier opartych na popularnych filmach

Zawiera 15 zapomnianych gier opartych na popularnych filmach

Większość gier opartych na filmach cieszy się jakąś reputacją (czy to dobrą, czy złą), ale wygląda na to, że wszyscy zapomnieli o tych dziwnych adaptacjach.

Zdjęcie: Paramount Pictures, 20th Century Fox, United Artists, Miramax Films

Podczas gdy gry wideo oparte na filmach od lat cieszą się okropną (i nie do końca nieuzasadnioną) reputacją, faktem jest, że wiele z tych adaptacji jest w rzeczywistości zaskakująco dobrych. Przynajmniej większość z nich zasługuje na uwagę. W końcu rozgłos to zaleta, którą zyskujesz, adaptując słynną nieruchomość. Jednak od czasu do czasu gra oparta na popularnym filmie wymyka się spod kontroli.

To prawda, że ​​większość gier, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś, jest tak samo niejasna, jak one, ponieważ… cóż… są do bani. Jednak kilka z tych gier zasługuje na większą reputację niż obecnie. Niektóre z tych gier są po prostu lepsze, niż im się wydaje, podczas gdy inne są tak fundamentalnie dziwne, że zasługują na to, by być w rozmowie po prostu jako osobliwości.

Czytając ten artykuł, pamiętaj jednak, że nie uwzględniam gier przeglądarkowych tworzonych przez fanów ani żadnych podobnych tytułów. Zamiast tego te gry cieszyły się pewnego rodzaju wydaniem detalicznym, które sprawia, że ​​​​ich często zapomniane istnienie jest o wiele bardziej zagmatwane.

Gra Fight Club

15. Podziemny krąg

Biorąc pod uwagę, że Fight Club jest jednym z najbardziej błędnie interpretowanych elementów kultury popularnej w ciągu ostatnich 25 lat, prawdopodobnie nie powinno dziwić, że ktoś postanowił zamienić popularny film o toksycznej męskości i (między innymi) o konsumpcjonizmie w wideo gra. Jednak w tej grze jest wiele rzeczy, które są naprawdę zaskakujące.

Podczas gdy gra wideo Fight Club z 2004 roku jest po prostu dość standardową bijatyką 3D, dzikie lekceważenie przez nią któregokolwiek z motywów filmu i komentarzy społecznych jest naprawdę czymś godnym uwagi. Tryb fabularny gry wymaga nie tylko awansu w rankingach Projektu Mayhem, tak jakbyś brał udział w turnieju Mortal Kombat, ale lista wojowników do odblokowania obejmuje Freda Dursta z Limp Bizkit i byłego prezydenta Abrahama Lincolna. Byłby prawie świetną parodią filmu, gdyby nie był tak straszny.

Gra Wielkie Kłopoty w Małych Chinach

14. Wielkie kłopoty w Małych Chinach

Mówiąc o szeroko źle interpretowanych filmach…

Podobnie jak zbyt wiele świetnych filmów Johna Carpentera, Big Trouble in Little China nie był w swoim czasie doceniany. Główny żart filmu (fakt, że postać Kurta Russela jest nieudolnym palantem, który myśli, że jest białym zbawicielem), przeszedł przez głowy wielu ludzi w momencie premiery filmu w 1986 roku. Szczerze mówiąc, nie wydaje mi się, aby Big Trouble in Little China do dziś otrzymało wystarczająco dużo miłości.

Czytaj także  Returnal: Wyjaśnienie zakończenia i tajnego zakończenia

Niestety, ta adaptacja z 1986 roku (która została wydana na Commodore 64 i inne platformy) również nie zdaje sobie sprawy z rzeczy, które uczyniły ten film wyjątkowym. Jest to dość standardowa gra akcji typu side-scrolling, którą wyróżnia możliwość wyboru między wieloma postaciami i fakt, że dziwnie poruszasz się od prawej do lewej, a nie od lewej do prawej. Biorąc pod uwagę, jak dobra jest adaptacja gry wideo The Thing, chciałbym zobaczyć, jak współczesny programista dał tej adaptacji jeszcze jedną szansę.

Gra Wielka ucieczka

13. Wielka ucieczka

Wielka ucieczka z 1963 roku to po prostu jeden z najwspanialszych filmów wojennych, jakie kiedykolwiek powstały. Oparty na prawdziwej historii (w większości) film opowiada o grupie żołnierzy z II wojny światowej, którzy współpracują, aby uciec z obozu jenieckiego o zaostrzonym rygorze. Niekoniecznie jest to pierwszy film, o którym myślisz, gdy myślisz o filmach, które powinny zostać przekształcone w gry, ale oglądając je w tym kontekście, łatwo dostrzec potencjał tej koncepcji.

Na szczęście ta gra całkiem nieźle realizuje ten potencjał. Nie wiem, dlaczego ktoś zatwierdził adaptację The Great Escape 40 lat po premierze filmu, ale wiem, że ta gra wykonuje przyzwoitą robotę, wykorzystując skradanie się i podstęp, aby odtworzyć niektóre z najlepszych sekwencji filmu. Nie jest idealnie, ale było lepiej niż miało być.

Gra The Blues Brothers 2000

12. Bluesowi bracia 2000

Jeśli nie wiesz, Blues Brothers 2000 z 1998 roku to niewymownie zły film. To może być po prostu najgorsza kontynuacja filmu, jaką kiedykolwiek nakręcono. Chociaż ogólnie trudno uwierzyć, że ktokolwiek chciałby zamienić Blues Brothers 2000 w grę wideo, szczególnie trudno jest uwierzyć, że ktoś wypuścił wspomnianą grę wideo dwa lata po szeroko komentowanym debiucie tego filmu.

Blues Brothers 2000 to dość standardowa platformówka 3D N64, która próbuje wprowadzić kilka sekwencji rytmicznych, aby uzasadnić korzystanie z licencji. Pod wieloma względami jest bardzo podobny do Banjo-Kazooie. Choć trudno jest przetworzyć fakt, że ta gra w ogóle istnieje, naprawdę dziwną rzeczą jest to, że nie jest tak zła, jak można by przypuszczać. To znaczy… nadal jest całkiem źle, ale z łatwością usuwa niski pasek.

Czytaj także  „Szaleństwo” Elden Ringa doprowadza graczy PvP do szaleństwa

Gra Rocky Horror Picture Show

11. Rocky Interaktywny horror

Co ciekawe, pierwsza gra oparta na The Rocky Horror Picture Show została faktycznie wydana w 1985 roku. Jednak ta gra była oparta na musicalu scenicznym o tej samej nazwie, a nie na adaptacji filmowej. Jako taki, ten wpis jest zarezerwowany dla Rocky Interactive Horror Show z 1999 roku, który, o dziwo, jest właściwie rodzajem gry przygodowej, która ponownie wyobraża sobie ten tytuł z 1985 roku.

Nawet jak na standardy Rocky Horror, ta gra przygodowa z 1999 roku jest dziwaczna. To w zasadzie kopia Maniac Mansion, ale z jeszcze bardziej dziwacznym humorem, jeszcze bardziej kłopotliwymi łamigłówkami i jeszcze większą liczbą scen, w których Christopher Lee sucho wyjaśnia, jak wykonać taniec Time Warp. Właściwie ta ostatnia część może być momentem, który odkupi całe istnienie tej gry.

Gra wideo Braveheart

10. Waleczne serce

Chociaż istnieje wiele aspektów Braveheart z 1995 roku, które się zestarzały… wątpliwie, trzeba powiedzieć, że z pewnością istnieje potencjał przekształcenia tego filmu w całkiem dobrą grę wideo. Trzeba przyznać, że deweloper Red Lemon Studios dostrzegł ten potencjał i próbował go wykorzystać w tej adaptacji z 1999 roku, która przynajmniej próbowała zmienić Braveheart w wielką grę strategiczną.

Niestety sama gra jest bardzo słaba. Nawet jeśli zechcesz spojrzeć poza różne problemy techniczne, wkrótce stanie się jasne, że programiści po prostu nie byli w stanie stworzyć gry tak dużej i tak ambitnej mechanicznie w coś, co jest naprawdę zabawne.

Gra wideo Piąty element

9. Piąty element

Piąty element był kolejnym z tych filmów, które faktycznie można było przekształcić w świetną grę wideo. W końcu film jest pełen kreatywnych środowisk, kolorowych postaci, a nawet kilku niesamowitych broni. Wielu współczesnych programistów mogłoby wziąć ten film i zamienić go w coś zabawnego.

Niestety, ta gra na PS1 z 1998 roku przypomina nam, że gatunek gier akcji 3D narodził się dopiero w szóstej generacji gier. Twórcy tej gry najwyraźniej starali się zrealizować swoje największe pomysły na idealną grę wideo Fifth Element, ale techniczne niedociągnięcia PS1 (i okropne sterowanie tego tytułu) sprawiają, że dziś jest prawie niegrywalna.

Gra Teksańska masakra piłą mechaniczną

8. Teksańska masakra piłą mechaniczną

W rzeczywistości było kilka popularnych horrorów z lat 70. i 80., które ostatecznie zostały przekształcone w gry na Atari. Chociaż wszystkie są dziwaczne, Teksańska masakra piłą mechaniczną zajmuje szczególne miejsce w moim sercu. Nie tylko była to jedna z niewielu horrorów dostępnych na popularną platformę w 1982 roku, ale w rzeczywistości pozwala ci kontrolować Leatherface’a i polować na ofiary, zamiast próbować powstrzymać slashera.

Czytaj także  Aktualizacja Stardew Valley 1.54: Jak odblokować tryb podzielonego ekranu

Żeby było jasne, ta gra jest niewymownie zła i prawie nie do naprawienia z jakiegokolwiek krytycznego punktu widzenia. Jednak zasługuje na uznanie za przedstawienie odważnej i instynktownej wizji przyszłości horrorów w czasach, gdy większość sklepów z zasady odmawiała prowadzenia takich gier.

Misja niemożliwa N64

7. Misja niemożliwa

W przeciwieństwie do niektórych gier z tej listy, najdziwniejszą rzeczą w tej grze nie jest fakt, że istnieje. Nie, najdziwniejsze w tej grze jest to, że tak niewiele osób o niej pamięta lub nawet wiedziało, że w ogóle istniała.

Ta gra N64 z 1998 roku (która była tylko luźno oparta na filmie z 1996 roku o tej samej nazwie) nie jest nawet w przybliżeniu tak dobra jak GoldenEye 007 czy Metal Gear Solid, ale jej gra szpiegowska zasługiwała na trochę więcej miłości niż dostała. Szczerze mówiąc, ten tytuł można uznać za swego rodzaju zapowiedź tego, czym ostatecznie stanie się seria Hitman. Gdyby programista Infogrames był w stanie rozwiązać tylko różne problemy techniczne tego tytułu, mógłby mieć trafienie w swoje ręce.

Gra Fantazja Sega

6. Fantazja

Chociaż w latach 90. wydano sporo gier opartych na filmach Disneya, większość z tych gier była oparta na bardziej nowoczesnych filmach Disneya, a większość z nich była całkiem niezła. Fantazja była fascynującym wyjątkiem od obu tych zasad.

Ta ekskluzywna gra Sega Genesis z 1991 roku nie ma uroku, polotu wizualnego i ścisłej rozgrywki, które wyniosły tak wiele innych tytułów Disneya z tamtej epoki. Ta gra musiała zostać wyrzucona za drzwi z powodu podejrzanej umowy licencyjnej (co jest naprawdę historią na inny dzień…) i to widać. Muzyka w tej grze brzmi jak przygnębiony bąk, animacja to mistrzowska lekcja, jak zostać zwolnionym jako animator, a gra jest absurdalnie trudna z niewłaściwych powodów.

Gra Od zmierzchu do świtu

5. Od zmierzchu do świtu

Zawsze jest trochę smutno, gdy dowiadujemy się, że istniała gra oparta na Od zmierzchu do świtu z 1996 roku. W końcu, gdyby istniała gra oparta na tym filmie, która byłaby tak dobra, jak to tylko możliwe, prawdopodobnie już byś o niej słyszał. Fakt, że nie musisz…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *