25 najlepszych tajnych agentów w historii kina

Zawiera 25 najlepszych tajnych agentów w historii kina

Kingsman: Złoty Krąg w kinach, oto nasz wybór najbardziej przebiegłych tajnych agentów w filmie.

agenci. Szpiedzy. Krety. Infiltratorzy. Tajni agenci mają wiele imion. W rzeczywistości brytyjska agencja bezpieczeństwa narodowego nawet nie nazywa ich agentami – to tajne źródła danych wywiadowczych lub po prostu „oficerowie”. Bez względu na to, jak ich nazwiemy, tajni agenci z konieczności prowadzą ukradkowe i niejasne życie – w rzeczywistości tak niejasne, że większość tego, co o nich wiemy, zależy od tego, co widzieliśmy i czytaliśmy w książkach i filmach.

Podczas zimnej wojny obraz tajnego agenta jako zadbanego, wyrafinowanego w garniturze rozpowszechnił się na całym świecie i nawet w krajobrazie high-tech XXI wieku obraz ten wciąż się utrzymuje – wystarczy spojrzeć na takie filmy jak: Kingsman: Tajne służby i Człowiek z Wujka.

Z drugiej strony poniższa lista również dowodzi, że tajni agenci mogą przybierać różne formy. Niektórzy szkolili się do życia szpiega, ale wielu z nich ma świat szpiegostwa i nieuchronną śmierć. Poniżej znajdziesz wiele znanych nazwisk ze świata szpiegostwa, ale wybraliśmy też kilku innych wielkich tajnych agentów z historii kina, którzy naszym zdaniem zasługują na swój krótki moment w świetle reflektorów.

Poniższe są uszeregowane w kolejności malejącej, od najmniejszej do najlepszej.

25. Jimmy Tong – Smoking (2002)

Jackie Chan czule wysłał gatunek szpiegowski w The Tuxedo, w którym gra zwykłego taksówkarza, który dzięki wyczynowi technologicznej magii zmienia się w uprzejmego tajnego agenta na wzór Jamesa Bonda. Podstawowym żartem jest to, że charyzmatyczni szpiedzy, tacy jak Bond, uzyskują swoje cudowne moce walki i uwodzenia nie dzięki wieloletnim treningom i pewności siebie, jaką daje chodzenie do drogich szkół, ale dzięki noszeniu specjalnych smokingów.

Film jest lekki, ale radosne podejście Chana do gatunku jest zaraźliwe – scena, w której gorączkowo próbuje założyć swoje zaawansowane technologicznie spodnie, jednocześnie walcząc z armią złoczyńców, jest szczególnym wydarzeniem.

24. Derek Flint – Nasz człowiek Flint (1966)

Na długo przed Top Secret! i Austin Powers, był Our Man Flint, wysyłanie całego szalonego szaleństwa lat 60. na filmy szpiegowskie. Ma szaloną organizację przestępczą, szalonych naukowców z niebezpiecznym urządzeniem (w tym przypadku maszyną do zmiany pogody) i oczywiście uprzejmego tajnego agenta – Dereka Flinta granego przez Jamesa Coburna. Wyciągnięty z emerytury z powodu braku lepszego agenta („0008”), Flint jest typowym szpiegiem z lat 60. – niewzruszonym, zalotnym i poręcznym z ciosem karate. Coburn daje Flintowi łatwy urok i jest bardzo skuteczny w swoich scenach walki. Spójrz tylko, jak wysoko może kopać Coburn i spróbuj wyobrazić sobie Rogera Moore’a robiącego to samo…

Czytaj także  Problemy z macOS 10.14 Mojave: jak je naprawić

23. Napoleon Solo i Ilya Kuryakin – Człowiek z wujka (2015)

Pochodzą z przeciwnych stron żelaznej kurtyny i zmuszeni są współpracować dla większego dobra. Z USA mamy próżnego, kalkulującego Napoleona Solo, granego przez Roberta Vaughna w serialu telewizyjnym WUJEK z lat 60. i granego przez kwadratowego Henry’ego Cavilla w odrodzonej produkcji filmowej Guya Ritchiego. Z ZSRR mamy Ilyę Kuryakina graną przez Armiego Hammera, potężną, bardziej gniewną wersję postaci, którą kiedyś wypełniał łamiący serce David McCallum. Najpierw śmiertelni wrogowie, potem niechętni partnerzy, ich ciągła rywalizacja – i iskra chemii – to decydujący element błyszczącego restartu Ritchiego.

22. Phil Coulson – Iron Man 2, Thor, Avengers (2010-2012)

Może i nie ma supermocy, ale Agent Coulson szybko stał się jedną z najpopularniejszych postaci drugoplanowych w Kinowym Uniwersum Marvela. Jednym z głównych powodów tego jest wyluzowany występ Clarka Gregga; Coulson może i jest agentem jednej z najpotężniejszych organizacji na Ziemi, ale zasadniczo jest sympatycznym everymanem. Otoczony przez opancerzonego miliardera, boga z kosmosu i patriotycznego superżołnierza, Coulson zapewnia połączenie między królestwem superbohaterów a (względnie) codziennością.

21. Harry Tasker – Prawdziwe kłamstwa (1994)

Podczas gdy serial o Jamesie Bondzie miał dłuższą przerwę od 1989 do połowy lat 90., hollywoodzka gwiazda Arnold Schwarzenegger wkroczył, by wypełnić lukę. W Prawdziwych kłamstwach Jamesa Camerona (remake francuskiego La Totale!) Schwarzenegger gra wyjątkowo muskularnego Harry’ego Taskera – tajnego agenta, który udaje swojej żonie i córce, że jest sprzedawcą komputerów.

dalsze czytanie: Dlaczego prawdziwe kłamstwa 2 nigdy się nie wydarzyły

Tasker robi wszystko, czego można się spodziewać po pastiszu Bonda – nosi garnitur, spotyka egzotyczne panie i rzuca zwięzłe żarty po zastrzeleniu złoczyńców. Tasker nie jest najbardziej subtelnym z tajnych agentów, ale jest prawdopodobnie jednym z najbardziej kreatywnych, jeśli chodzi o momenty kryzysu. Kto inny pomyślałby o wjechaniu konno na szczyt wieżowca?

Czytaj także  Prognozy WWE WrestleMania 36: zwycięzcy, przegrani i nie tylko

20. Mallory Kane – Szalony (2011)

Zawodniczka MMA, Gina Carano, została bohaterką akcji w Haywire Stevena Soderbergha. Sekwencja otwierająca mówi ci wszystko, co musisz wiedzieć o niewymownie twardym agencie Carano, Mallory Kane: pomimo otrzymania pełnej filiżanki parującej gorącej kawy na twarz, udaje jej się zbić Channinga Tatuma w drżącą grupkę. Mallory, zdecydowanie nowoczesna agentka, pracuje dla prywatnego kontrahenta, który z nieznanych powodów zdaje się obrócić przeciwko niej. W szczególności brakuje jej błyskotliwej linijki, Mallory jest przekonująco twardą postacią w historii pełnej zdrady i niedoszłych zabójców.

19. Agenci K i J – Faceci w czerni (1997-2012)

Są najbardziej rozpoznawalną dziwaczną parą w sci-fi. W swoich czarnych garniturach i pasujących okularach agenci K (Tommy Lee Jones) i niechętny partner J (Will Smith) kłócą się o najbardziej niejasne prace na planecie: pilnowanie działalności istot pozaziemskich chodzących po naszej planecie, bez alarmowania opinii publicznej na ich obecność. Najprzyjemniejsze części trzech filmów Facetów w czerni, które do tej pory nakręcono, pochodzą z napiętych relacji K i J – pierwsza zwięzła i spięta, druga pełna humoru i luzu. Nawet gdy efekty i akcja obcych wymykają się spod kontroli, Smith i Jones stanowią solidne centrum serii.

18. John Mason – The Rock (1996)

Nawet po sześćdziesiątce Sean Connery wciąż jest przekonany, że jest uzbrojonym w broń bohaterem akcji. W The Rock Michaela Baya jest właściwie Jamesem Bondem pod każdym względem oprócz nazwy; istnieją nawet teorie fanów, że John Mason ma być Bondem Connery’ego, z wielokrotnymi wzmiankami o przygodach Masona jako agenta brytyjskiego wywiadu pracującego w połowie lat sześćdziesiątych. Przyłapany na kradzieży poufnych dokumentów z FBI, Mason jest więziony przez 33 lata i ostatecznie odkopany do nowej misji, starszej, ale wciąż fajnej pod ostrzałem i zawsze gotowej z dowcipną ripostą.

Obejrzyj The Rock na Amazon

17. Susan Cooper – Szpieg (2015)

Typowym podejściem w thrillerach szpiegowskich jest stawianie zwykłej osoby w niezwykłej sytuacji – klasyczne przykłady można znaleźć w „North by Northwest” Alfreda Hitchcocka czy „Trzy dni kondora” Sidneya Pollacka. W Spy Melissy McCarthy, pracownik biurowy CIA, zostaje niespodziewanie wysłany na misję życia lub śmierci w całej Europie, która obejmuje bombę w walizce, kasyna, eksplozje i szybkie samochody. Wielka wartość McCarthy jako nieprawdopodobnej tajnej agentki i jej sceny z Jasonem Stathamem, który tak się składa, że ​​gra najokrutniejszego tajnego agenta w historii kina, to prawdziwy szczyt.

Czytaj także  Jak doszło do rozpadu Beatlesów

16. Felix Leiter – Seria o Bondzie (1962-)

Grany przez wielu aktorów, od Jacka Lorda, Ceca Lindera i Rika Van Nuttera w latach 60. po Jeffreya Wrighta w 2000 roku, Felix Leiter jest najbardziej znany jako kontakt Jamesa Bonda z CIA i jeden z jego najbliższych sojuszników. Chociaż Bond doświadcza pewnych nieprzyjemnych sytuacji, których Bond umiejętnie uniknął w swojej karierze (patrz oryginalna powieść Iana Fleminga „Żyj i pozwól umrzeć” oraz niezwykle brutalna „Licencja na zabijanie” z 1989 r.), Leiter pozostaje sympatycznym kontrapunktem dla lodowatej determinacji agenta 007.

Obejrzyj Licencja na zabijanie na Amazon

15. Evelyn Salt – Sól (2010)

Widzieliśmy już Angelinę Jolie w filmach akcji (zobacz Tomb Raider i Mr. & Mrs. Smith), ale jako enigmatyczna Evelyn Salt ma znakomitą pokerową twarz. Wiemy, że jest jakimś szpiegiem, ale po czyjej jest stronie: amerykańskiej czy rosyjskiej? Reżyser Philip Noyce i scenarzysta Kurt Wimmer utrzymują to pytanie zwisające od początku Salt do prawie końca, ale to występ Jolie sprawia, że ​​​​historia się gotuje: jest niebezpieczna, przebiegła i być może zdrajczynią. I to wszystko sprawia, że ​​jest tak atrakcyjna do oglądania.

14. Edgar Brodie – Tajny agent (1936)

Młody John Gielgud jest wspaniały w tym thrillerze z lat 30. wyreżyserowanym przez Alfreda Hitchcocka. Tajny agent, osadzony w środku I wojny światowej, widzi, jak kapitan armii Gielguda, Edgar Brodie, zostaje wysłany, by potajemnie wyśledzić niemieckiego agenta w drodze do Arabii. Pod nową tożsamością Brodie współpracuje z zabójcą (wielkim Peterem Lorre), ale nie jest przygotowany do radzenia sobie z morderczymi aspektami swojego nowego powołania. Gielgud gra wspaniałego brytyjskiego, powściągliwego szpiega – uderzający kontrapunkt dla coraz bardziej twardych agentów, których widzieliśmy w późniejszych thrillerach XX wieku.

13. Harry Hart – Kingsman: Tajne służby (2015)

Zanim Kingsman pojawił się w tym roku, niewielu mogło sobie wyobrazić, że Colin Firth będzie tak skuteczny jako gotowy do walki tajny agent. Ze swoimi okularami w stylu retro, drogim krawiectwem i precyzyjnymi włosami, Harry Hart z Firth jest szpiegiem w stylu lat 60., ale poczekaj, aż zostanie wciągnięty w…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *