25 powieści grozy, które przyprawią cię o dreszcze w Halloween

Zawiera 25 powieści grozy, które przyprawią cię o dreszcze w to Halloween

Mnóstwo horrorów, które przerażą Cię w tym sezonie Halloween…

Jest październik. Liście brązowieją i zbliżają się noce. Jest zimno, pada deszcz i jest Halloween. Idealny czas, aby zwinąć się w kłębek z dobrą książką i dać sobie gęsią skórkę. Ale która książka?

Możesz wybrać jedną z klasyków – Draculę lub Frankensteina albo coś Lovecrafta lub Poego – albo pójść z duchem czasu i sięgnąć po Komórkę Stephena Kinga, a nawet Lśnienie, jeśli jeszcze tego nie czytałeś. Każdy z nich byłby całkowicie dobrym wyborem. Ale spójrzmy prawdzie w oczy, gdybyś miał przeczytać jedną z nich, nie potrzebowałbyś mnie, abym je polecał.

Oto lista 25 innych powieści grozy, które gwarantują koszmary…

Ghost Story autorstwa Petera Strauba

Chowder Society spotyka się regularnie, aby opowiadać historie o duchach. Ale nie dla przyjemności. Ta grupa starców ma wspólny sekret i coś ich prześladuje. Opowiadanie historii o najgorszej rzeczy, jaka im się przydarzyła, pomaga mniej lub bardziej zmniejszyć presję na sumieniu, ale w końcu przeszłość ich dogania.

Dalsza lektura: 25 horrorów opartych na strasznych filmach

Ghost Story to sprytnie skonstruowana powieść, która wciąga cię prosto w swój świat. Pod wieloma względami przypomina książkę Stephena Kinga, z małym miasteczkiem i rozbudowaną obsadą postaci, ale nigdy nie wydaje się pochodna. Po prostu przerażające.

Fevre Dream autorstwa George’a RR Martina

Tak, tak, Gra o tron, tak, tak, tak. Klimatyczna (i samodzielna) powieść Martina o wampirach jest bardziej przerażająca. Tytułowy Fevre Dream, którego akcja toczy się w Luizjanie lat 50. XIX wieku, to łódź: największy, najszybszy i najlepszy parowiec, jaki można sobie wyobrazić, zbudowany do transportu ładunków w górę iw dół Mississippi – i ufundowany przez wampiry. Korzystanie z ograniczonej scenerii jest sprytne i klaustrofobiczne, a pomysł łodzi pełnej złych krwiopijców jest cudownie przerażający. Prawdopodobnie jest trochę dłuższy niż powinien, ale czego innego można się spodziewać?

Dom z liści Marka Z Danielewskiego

Rozpoczęcie czytania House Of Leaves wydaje się ogromnym przedsięwzięciem. Książka jest ogromna, po pierwsze. Jest to również bardzo skomplikowane. Ma przypisy, a te przypisy mają przypisy. Strony są dziwnie ułożone, więc czasami słowa tworzą spirale lub inne geometryczne wzory, a czasami na każdej stronie jest tylko jedno słowo. To książka, która prosi cię, abyś naprawdę włożył trochę wysiłku w jej przeczytanie, a potem spłaca ten wysiłek, strasząc cię na śmierć. To małe szczegóły sprawiają, że to naprawdę działa — już nigdy nie ustawisz półki z książkami, nie myśląc o tym.

Czytaj także  Emerald City i wiecznie zielony urok Dorothy Gale

Wywiad z wampirem Anne Rice

Późniejsze powieści z serii „Kroniki wampirów” i oparty na niej film z lat 90. nieco przyćmiły „Wywiad z wampirem”, ale warto do nich wrócić. Jest ciaśniejszy niż późniejsze, rozległe opowieści Rice’a; prostszy, niesamowity, klimatyczny i całkowicie przekonujący. Opowiedziana z perspektywy Louisa de Pointe du Lac, 200-letniego nieśmiertelnego, jest to głównie historia o poczuciu winy i depresji, ożywiona obecnością czarującego złoczyńcy, Lestata du Lioncourta, i uczyniona bardziej przejmującą wątkiem pobocznym o Claudii , piękne małe wampirze dziecko, które nigdy nie mogło dorosnąć.

Zagubione dusze autorstwa Poppy Z Brite

Lost Souls to kolejna opowieść o wampirach. Jest zbudowany wokół podróży: wszyscy bohaterowie tej książki próbują gdzieś pojechać, nawet jeśli nie są do końca pewni, gdzie to jest. Szukają przyjaciół, rodziny, tożsamości lub po prostu imprezy. Wampiry w tej książce są prawdopodobnie najbardziej hedonistycznymi wampirami, z jakimi kiedykolwiek się zetkniesz, nieustannie poszukującymi następnego odlotu, czy to cukru, alkoholu, seksu czy, no cóż, krwi. Zbyt dobrze się bawią, by zawracać sobie głowę niepokojem – to zarezerwowane dla ludzkich postaci, które mają mnóstwo problemów, nawet zanim pojawią się wampiry.

Dalsza lektura: Najlepsze horrory w serwisie Netflix: najstraszniejsze filmy do transmisji strumieniowej

Jeśli jesteś lub kiedykolwiek byłeś nastoletnim gotem w niechlujnym eyelinerze, pokochasz ten.

Nawiedzony dom na wzgórzu Shirley Jackson

Wydaje się, że Shirley Jackson ma teraz chwilę. Jeśli nie czytałeś jej wcześniej, czeka cię niespodzianka, a Nawiedzony dom na wzgórzu to dobre miejsce na początek — niezależnie od tego, czy sprawdziłeś najnowszą adaptację Netflix, czy nie.

Dalsza lektura: The Haunting of Hill House — Porównanie programu telewizyjnego z książką

Eleanor Vance jest wrażliwą, niespokojną młodą kobietą, zmęczoną wieloletnią opieką nad chorą matką, więc kiedy zostaje zaproszona do zespołu badającego legendarnie nawiedzony Hill House, korzysta z szansy na ucieczkę od przygnębiającego życia. Ale Hill House nie jest dobrym miejscem dla wrażliwych. Wszystko w nim jest przerażające, nawet układ jego pokoi, a wkrótce dzieją się wszelkiego rodzaju okropne rzeczy. Albo czy oni? Jackson sugeruje więcej, niż pokazuje, pozostawiając twoją wyobraźnię do wypełnienia luk.

Czytaj także  Atak Tytanów Sezon 2 Odcinek 1 Recenzja: Tytan bestii

Ruiny autorstwa Scotta Smitha

Czterech przyjaciół wybiera się razem na wakacje do Meksyku. Ich plany obejmują głównie alkohol i słońce, ale kiedy zaprzyjaźniają się z niemieckim turystą, zostają wciągnięci w jego misję odnalezienia brata na odległych wykopaliskach archeologicznych. Każdy fan horrorów może powiedzieć, że to się nie skończy dobrze, i tak się nie dzieje: grupa wkrótce zostaje uwięziona, bez jedzenia i wody, i nękana przez wrogów ze wszystkich stron. W tym wewnątrz. Tak, to powieść, na której oparty jest film o tym samym tytule – co oznacza, że ​​tak, jest o zabójczych roślinach. Raczej.

Dalsza lektura: 13 najlepszych finałowych dziewczyn w historii horrorów

Naprawdę, to rodzaj horroru o ciele, opowieść o powolnym, niepowstrzymanym rozpadzie ludzkiego ciała. I to jest naprawdę, naprawdę wstrząsające.

Obserwator autorstwa Charlesa MacLeana

Gatunek horroru opiera się na nierzetelnych narratorach. Brak zaufania do osoby, która opowiada historię, powoduje niepokojące czytanie, a Obserwator fantastycznie wykorzystuje to urządzenie. Kiedy Martin Gregory popełnia brutalną zbrodnię, nawet on nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego to zrobił, ale dzięki serii sesji terapeutycznych (w których czytelnik uczestniczy zarówno w relacji Martina, jak i szczegółowych notatkach sporządzonych przez jego psychiatrę) zaczyna rozwiązać.

Dalsza lektura: 81 najlepszych przerażających horrorów

Im dalej się zagłębiasz, tym wyraźniej staje się, że coś idzie strasznie, strasznie źle, ale książka nie daje konkretnych odpowiedzi na pytanie, co to może być. To zawrotna lektura.

Dziecko Rosemary Ira Levin

Napisane i osadzone w latach 60. Dziecko Rosemary jakoś nie wydaje się takie przestarzałe – co czyni je bardziej przerażającym. Chociaż tak, są rzeczy, które nie miałyby miejsca w dzisiejszych czasach, na przykład kiedy Rosemary biegnie do budki telefonicznej zamiast wyciągać smartfona, opowieść Levina o współczesnym satanizmie rozgrywa się w wersji Nowego Jorku, która nie wydaje się dziś nie do poznania . To przyziemne, w jakiś sposób.

Dalsza lektura: 13 podcastów z horrorami

Rosemary i Guy czują się jak całkowicie wiarygodna para, ze swoimi żartami i drobnymi nieporozumieniami. Levin nie potrzebuje żadnych gotyckich pułapek, aby jego historia była przerażająca, po prostu wykorzystuje zwykłych ludzi w normalnym otoczeniu i pozwala rozegrać się masowa, ohydna, nadnaturalnie okropna zdrada. Brrrr.

Czytaj także  Garmin Pay: wszystko, co musisz wiedzieć i jak z niego korzystać

Ostatni wilkołak Glen Duncan

Glen Duncan parał się opowieściami o zjawiskach nadprzyrodzonych przed tą, ale Ostatni wilkołak to prawdopodobnie jego pierwsza powieść, którą można śmiało nazwać „horrorem”. I to jest wspaniałe. Jest pełen seksu i przemocy, przesiąknięty typowo bujną prozą Duncana.

Dalsza lektura: 13 filmów, które mają miejsce w Halloween

Historia rozwija się poprzez wpisy w pamiętniku Jacoba Marlowe’a, tytułowego wilkołaka, który ucieka przed społeczeństwem polującym na potwory, które chce doprowadzić do wyginięcia jego gatunku. Jest intensywny, krwawy, a czasami bardzo denerwujący. Jeśli jesteś wrażliwy, może unikaj tego.

Freeze Tag autorstwa Caroline B. Cooney

Pamiętacie Point Horror? To była seria krótkich horrorów dla młodzieży z lat 90., a wtedy przeczytałem ich miliony. Jednak jedyny, który wciąż mam, to Freeze Tag. Akcja rozgrywa się w idyllicznej społeczności na przedmieściach, gdzie wszystkie dzieciaki bawią się po szkole i grają w gry na ulicy i wszystko jest idealne… tylko że nie jest. Ponieważ na końcu drogi jest rodzina, której nikt nie lubi, i mała dziewczynka ze szczególnym talentem do zamrażania tagów. Każdy, kogo dotknie, dosłownie zamarza, a jeśli go nie rozmrozi, umiera. Kiedy byłem dzieckiem, zakończenie zawsze trochę mnie dezorientowało, co sprawia, że ​​myślę, że kiedyś byłem socjopatą.

To trochę moralizatorskie, ale wciąż przerażające.

Jamaica Inn autorstwa Daphne du Maurier

To najstarsza i najbardziej „klasyczna” książka na tej liście, ale nie bez powodu. Atmosfera emanuje z każdej strony gotyckiej opowieści du Mauriera o morderstwie i tajemnicy. Tytułowa gospoda jest wystarczająco przerażająca, z zamkniętymi pokojami, mrocznymi korytarzami i brutalnym gospodarzem, ale nawet wspaniały krajobraz za gospodą jest śmiertelnie niebezpieczny, ze zwodniczymi krętymi drogami i ukrytymi rowami.

Mary może być bardziej bezpośrednią bohaterką niż wielu bohaterów du Mauriera, a historia jest mniej zniuansowana niż niektóre z jej późniejszych powieści, ale jest coś niesamowicie potężnego w sposobie, w jaki się toczy.

Wpuść właściwego, John Avjide Lindqvist

Na podstawie zaktualizowanej historii Lindqvista o wampirach nakręcono dwa filmy – i żaden z nich nawet nie zbliża się do przerażającej brutalności powieści. Lindqvist…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *