50 niedocenianych gier Commodore Amiga

Zawiera 50 niedocenianych gier Commodore Amiga

Commodore Amiga miała wiele wspaniałych tytułów, które możesz zapamiętać, ale tutaj jest 50 wspaniałych gier, których możesz nie rozpoznać!

Ten artykuł pierwotnie ukazał się w Den of Geek UK.

Amiga była genialnym komputerem domowym z lat 80., który wyprzedzał swoje czasy dzięki swojej niestandardowej architekturze. W połowie lat 90. jej firma-matka, Commodore, zbankrutowała, a Amiga pozostała w tyle. Pozostaje jednak wspaniała spuścizna charakterystycznego komputera z szeroką biblioteką świetnych gier.

Słynne wydania na Amigę to Lemmings, Sensible Soccer, Speedball II, The Chaos Engine, Populous, Worms, Hunter, Another World i Cannon Fodder. Nie znajdziesz ich jednak na tej liście. To są niedoceniane gry na Amigę. A każdy z nich jest korkiem.

Zrzuty ekranu dzięki uprzejmości Hall of Light.

50. Rozdzielczość 101

Rozdzielczość 101Rezolucja 101 to dekret, który pozwala przestępcom zdobyć wolność poprzez tropienie innych przestępców. Tyle na temat fabuły, która jest tylko pretekstem do wielu zdjęć.

Świat gry to miasto zbudowane z obiektów 3D dla budynków i sprite’ów 2D dla mnóstwa wrogów. To bardzo szybka strzelanka, w której pojazd gracza śmiga po mieście. To jak Battlezone na sterydach.

Tandetna muzyka jest dobra, ale staje się nieco powtarzalna i można ją wyłączyć. Chociaż Resolution 101 nie jest długowieczna, jest dobra na szybki wybuch.

Dalsza lektura: Dlaczego przyszłość gier może oznaczać koniec konsol

49. Alcatraz (1992)

Alcatraz (1992)

Poprzedzając The Rock Michaela Baya o cztery lata, Alcatraz widzi dawne więzienie przejęte przez szefa kartelu narkotykowego Miguela Tardieza. Jako komandos musisz zinfiltrować Alcatraz bez pomocy Seana Connery’ego.

Akcja jest podzielona na różne podgry, z których każda jest całkiem dobra sama w sobie. Przewijająca się w poziomie sekcja zewnętrzna umożliwia zarówno podejście do akcji, jak i skradanie się, z licznymi kryjówkami w cieniu. Jest też sekcja wspinaczkowa z reflektorami i sekcja pierwszoosobowa.

Jeśli lubisz Alcatraz, sprawdź jego poprzednika, Hostages.

48. Zdobywca (1990)

Zdobywca (1990)

Acorn Archimedes dał Amigę David Braben’s Zarch, który został wydany pod nazwą Virus, ale także symulator czołgu o nazwie Conqueror, który korzystał z tego samego silnika gry.

W przeciwieństwie do futurystycznej inwazji obcych w Virus, Conqueror rozgrywa się w czasie II wojny światowej z wyborem pojazdów amerykańskich, rosyjskich i niemieckich. Jak wiedzą gracze World of Tanks, toczenie się w czołgu i strzelanie do innych czołgów jest bardzo przyjemne.

Czytaj także  10 najlepszych pęknięć w Hearthstone w pokładach Alterac Valley dla nowej meta dodatku

Dostępna jest opcja strategii, a także bardziej podstawowy tryb zręcznościowy. Sterowanie czołgiem wymaga pewnej praktyki, z czterema klawiszami używanymi do sterowania ruchem gąsienic do przodu i do tyłu, a kolejne cztery do sterowania uniesieniem i obrotem wieży.

47. Złoto Azteków (1990)

Złoto Azteków (1990)

Ta przygoda jest tak trudna, że ​​Indiana Jones odwiesiłby kapelusz, bicz i wrócił na uniwersytet. Na pierwszym ekranie, po zeskoczeniu na spadochronie do dżungli, protagonista jest tratowany przez słonia. Potem śmierć przychodzi na wiele sposobów, od węży i ​​niebezpiecznych roślin po wojownicze plemiona i spadanie z wielkich wysokości.

Warto wytrwać, choćby po to, by podjąć wyzwanie lub dotrzeć dalej niż znajomi, którzy zwykle do tego czasu się poddają. Złoto Azteków ostatecznie schodzi pod ziemię, gdzie w głębinach mieszka olbrzymia ośmiornica. W jednej doskonałej scenie przerażający potwór ściga gracza przez ciemną jaskinię.

W tym czasie The Gold of the Aztecs było promowane dzięki sile grafiki i animacji, które zostały zbudowane za pomocą narzędzia zwanego Animator na Macu podłączonym do Amigi. Gra jest ambitna, ale dość kłopotliwa w kontrolowaniu.

46. ​​Ptaki drapieżne (1991)

Drapieżne ptaki (1991)

Ten symulator lotu firmy Electronic Arts zawiera nadmierną liczbę samolotów. Symulatory lotu Amigą zwykle koncentrują się na jednym lub dwóch typach samolotów lub szerszym wyborze z określonej epoki, ale Birds of Prey zawiera czterdzieści samolotów, w tym eksperymentalny samolot rakietowy X-15, B-52 Stratofortress, F-117 Nighthawk, Herkulesa i Jumbo Jet.

Lista typów misji jest obszerna i obejmuje przechwytywanie powietrza, przewagę w powietrzu, bombardowania dalekiego zasięgu, eskortę bombowców, bliskie wsparcie i atak naziemny, patrol graniczny/morski, zwiad, zrzut oddziałów, zrzut zaopatrzenia, bombardowania z ukrycia, zwiad z ukrycia i testy operacje pilotażowe.

Deweloper Birds of Prey, Argonaut, był również znany z gier 3D Starglider, a później opracował Star Fox na Nintendo.

45. Cytadela (1995)

Cytadela (1995)

Citadel, czyli Cytadela w oryginalnej polskiej wersji, była jednym z wielu klonów Dooma, które pojawiły się na Amidze. Podstawowe modele Amigi nie nadawały się zbyt dobrze do szybkiego mapowania tekstur wymaganego w tego typu grach, ale i tak wielu deweloperów zdecydowało się spróbować.

Czytaj także  Mortal Kombat: Wiele sposobów, w jakie Jax zdobył swoje metalowe ramiona

Najlepsze klony Amiga Wolfenstein 3D i Doom obejmowały Alien Breed 3D i oryginalny Gloom, ale w przeciwieństwie do tych gier, Citadel pracuje na Amidze 500, aczkolwiek z rozmiarem ekranu, który najlepiej opisuje się jako „znaczek pocztowy”. Na szybszych Amigach i większym ekranie Citadel wygląda lepiej.

Grając w trybie trudnym, gracz traci niewielką ilość zdrowia, wpadając na ścianę. Cytadela musi być jedyną strzelanką pierwszoosobową, w której gracz może zginąć, uderzając głową w swoje otoczenie.

Dalsza lektura: 50 niedocenianych gier Sega Genesis

44. Inwazja (1990)

Inwazja (1990)

Rozpoczynająca się błyskotliwym, animowanym wstępem, jak to zwykle robi większość gier Psygnosis, Infestation po raz pierwszy wydaje się być strzelanką w stylu Battlezone, z błędami zamiast czołgami na powierzchni planety. W rzeczywistości większość gry jest osadzona w podziemnej bazie.

Po wejściu do bazy gra polega na eksploracji i rozwiązywaniu zagadek. Gracz może zdjąć hełm, aby uzyskać szerszy widok i uzyskać dostęp do planów poziomów. Inwazja to duża liczba obcych jaj, które należy zniszczyć za pomocą cyjanku.

Inwazja jest trudna i wymaga od gracza pewnego zaangażowania. Przyjrzyjmy się wszystkim sposobom, w jakie gracz może umrzeć: uduszenie, głód, przegrzanie, zamrożenie, zatrucie popromienne, atak robotów, potknięcie się o drut, osiągnięcie masy krytycznej przez rdzeń podstawy, upadek, skażenie wydzieliną jaja, zmiażdżenie przez zamykanie drzwi, ogólne obrażenia głowy, otrucie przez okrutnych maruderów księżycowych, porażenie prądem, zatrucie gazem cyjankowym, zderzenie z własnym statkiem desantowym i eksplozja głowy spowodowana szybkim rozprężeniem. Dobrze, że w kosmosie nikt nie słyszy twojego krzyku w agonii.

43. Cavitas (1992)

Cavita (1992)

Ukrywanie się w otchłaniach Amigi to rzadka gra o nazwie Cavitas, która, odpowiednio, polega na eksploracji ponurego systemu jaskiń. Istnieje sześć poziomów do poruszania się i jest to rodzaj gry, który byłby w domu na Spectrum. Pomyśl o Starquake lub The Ice Temple.

Interesującą cechą Cavitas jest to, że jaskinie są ciemne, ale oświetlone dwoma wiązkami na statku i innymi źródłami światła na wszystkich poziomach. Postęp dokonuje się poprzez eksplorację, znajdowanie kluczy, niszczenie wrogów i lokalizowanie części statku kosmicznego.

Czytaj także  Resident Evil Village: Dlaczego Ethan Winters jest najgorszym bohaterem RE

Deweloper Nite Time Games stworzył ekscentryczną grę w labirynt o nazwie Mean Arenas.

42. Środek zimy II: Płomienie wolności (1991)

Środek zimy II: Płomienie wolności (1991)

Pod koniec zimy Mike’a Singletona świat pokrył śnieg na początku nowej epoki lodowcowej. W kontynuacji Flames of Freedom lód się stopił i grille znów są opcją, ale niestety nie wszystko jest w porządku. Jako członek Federacji Atlantyckiej musisz wyzwolić grupę wysp ze szponów nikczemnego Imperium Sahary.

Midwinter II jest niesamowicie napakowany opcjami dostosowywania postaci, które pojawiły się później w grach Elder Scrolls i Fallout, ogromnym obszarem do zbadania, serią misji i wystarczającą ilością pojazdów powietrznych, morskich, lądowych i desantowych, aby zadowolić nawet A. -Zespół.

Oryginalna gra była być może bardziej skoncentrowana, a podobny Hunter jest lepszy, ale Midwinter II jest dobrym przykładem rodzaju epickiego zakresu, który można osiągnąć przy ograniczonej technologii.

41. Kropla (1993)

Kropla (1993)

„Wyobraź sobie wszechświat o innym wymiarze – wymiarze wysokości, ziemi, grawitacji i czasu”. Tak głosi pudełko dla Blob, gry platformowej oglądanej z góry. Kamera zbliża się do ekranu, gdy Blob spada i oddala się, gdy się wspina.

Platformy, na których zawieszone są w kosmosie gambole Blob, a poniżej wydaje się, że jest to nieskończona kropla. Niektóre unoszące się kafelki wpływają na Bloba na różne sposoby, niektóre zapadają się, niektóre uniemożliwiają jego postęp, a inne sprawiają, że unosi się w powietrzu.

Choć tylko kropla, centralny bohater jest wyrazisty i responsywny, a koncepcja jest oryginalna. Deweloper, Jonnathan Hilliard, programował Blob na uniwersytecie, został zwerbowany przez Core Design i tak rozpoczął swoją karierę w branży gier.

40. Krainy cieni (1992)

Krainy Cienia (1992)

Wyjątkową zaletą Shadowlands jest światło. System o nazwie Photoscape rzuca światło na otoczenie, pozostawiając cienie w nieoświetlonych obszarach. Światło to nie tylko efekt wizualny, ale faktycznie wpływa na rozgrywkę. Na przykład zmienia zachowanie stworzeń i odgrywa rolę w rozwiązywaniu zagadek.

Sama gra jest grą fabularną osadzoną w zwykłym świecie fantasy. Komendy wydawane są poprzez klikanie odpowiednich części ciała na portretach postaci. Na przykład głowa służy do czytania i jedzenia, ręce do walki i manipulowania przedmiotami, a nogi do poruszania się. Wtedy,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *