50 niedocenianych gier DOS

Zawiera 50 niedocenianych gier DOS

Na PC pojawiło się kilka klasycznych gier wideo, a my pozdrawiamy 50 niedocenianych przykładów z ery MS-DOS.

Ten artykuł pojawił się po raz pierwszy w Den of Geek UK.

Na początku lat 90. miałem komputer PC, raczej ponuro wyglądający 286 z kilobajtami pamięci. Jednak po zaoszczędzeniu pewnego dnia zdecydowałem się na głęboką wodę i kupiłem nowy, lśniący 486 DX2-66, z wieloma megabajtami pamięci i ATI Mach 32. Dzięki tej dodatkowej mocy, gry DOS ponownie mnie wciągnęły. I to było niesamowite. X-Wing, TIE Fighter, Doom i wielu innych przejęło moje życie, a moje pieniądze zostały wydane z powrotem w lokalnych sklepach komputerowych.

Dołącz do nas teraz, gdy poprawiamy nasze pliki Autoexec.bat i Config.sys i przyjrzyjmy się 50 niedocenianym grom DOS z różnych lat. Te gry, o których nikt już nie wspomina i które wypadły z pamięci. Nie znajdziesz tutaj Dooma i tym podobnych, ale może przypomnisz sobie jednego lub dwóch innych.

50. Pyro 2

Pyro 2

Zacznę od jednej z bardziej dziwacznych gier, które krążyły po targach lub dostępnej jako freeware z jednego lub dwóch uniwersyteckich BBS-ów: Pyro II, Pyro 2 lub Pyro 22.

Wyglądało to dość prosto, nawet jak na wczesną grę DOS. Byłeś różowym kwadratem, który musiał być kontrolowany wokół planów różnych budynków rządowych. Za tobą był lont, za którym po kilku sekundach od uruchomienia poziomu pojawił się płomień. Pomysł był prosty: trzeba było podpalić całą podłogę, niszcząc praktycznie wszystko na podłodze, schodząc po schodach na wyższy poziom. Aby pomóc ci pogłębić pożar, wokół leżały kanistry z benzyną, które można było podnieść i rozlać, aby ogień rozprzestrzenił się na rogi podłogi.

To nie było miejsce, w którym można było pokazywać matce, i niejasno przypominam sobie, że była jakaś reakcja w stylu Mary Whitehouse na myśl, że podpalasz budynki rządowe. Mimo wszystko gra asów.

Dalsza lektura: Poradnik budowania komputerów PC – bądź cichy! Obudowa z czystej podstawy 600

49. Wojny narkotykowe

Narkotyki

Kolejna gra DOS, która wywołała poruszenie ze strony różnych grup fokusowych, kościołów, rodziców przeciwko rzeczom psującym ich młodych i prawie wszystkich na planecie z moralną świadomością. To jednak nie powstrzymało wielu z nas przed zakupem dysku na targach komputerowych.

Czytaj także  Nvidia GeForce RTX 3050: data premiery, cena, alerty o uzupełnieniu zapasów i gdzie kupić

Zasadniczo niemoralna fabuła przedstawia cię jako drobnego dilera narkotyków, zadłużonego po gałki oczne u lichwiarza. Jedyny sposób, w jaki możesz mu spłacić, to kupowanie narkotyków w jednej lokalizacji i sprzedawanie ich za więcej w innej.

Tak, niezbyt moralnie. Czy w tym czasie nie było jakiegoś nalotu FBI, który przejął wszystkie dyski główne?

48. Komandor Keen: Żegnaj galaktyko!

Komandor Keen: Żegnaj galaktyko

Kupiłem sobie przezroczysty Gravis Joystick, a dołączoną do niego grą był Shareware Commander Keen: Goodbye Galaxy.

Commander Keen: Goodbye Galaxy to trzecia gra z serii Commander Keen i jedna z bardziej popularnych. W pierwszym odcinku uratujesz ośmiu mędrców, którzy pomogą ci powstrzymać Shikadi przed zniszczeniem galaktyki.

Może nie wytrzymuje współczesnych gier pod względem grafiki, ale była to trochę uzależniająca gra, w którą nie można było przestać grać. Jest nawet dostępny na Steamie. Co ciekawe, tytuł shareware był dostępny w BBS of Leeds Trinity i All Saints University, podobnie jak następny był…

47. Wydma

Wydma

„Ten, kto kontroluje Spice, kontroluje wszechświat”. Dune for DOS była świetną przygodową grą strategiczną, która dość ściśle podążała za powieścią.

Grałeś jako Paul Atreides, zarządzając wydobyciem Spice, Fremenami i niosąc walkę Harkonnenom, aby wypędzić ich z Diuny.

To była oszałamiająca gra, a późniejsza wersja CD zawierała fotosy i klipy z filmu, a także przemówienie. Wersja dyskietkowa była jednak równie urzekająca, ale wymagania Spice były surowe. Świetna gra, nawet jak na dzisiejsze standardy.

46. ​​Nie mam ust i muszę krzyczeć

Nie mam ust i muszę krzyczeć

Dość niepokojąca gra przygodowa, w której grasz jako jedna z pięciu torturowanych postaci próbujących przechytrzyć nienawistnego Allied Mastercomputer lub AM, jak sam siebie nazywa.

Czy pamiętasz otwarcie? Chodzi o to, jak bardzo nienawidzi ludzkości, jak gdyby każdy nanoangstrem z 387 mil obwodów był wygrawerowany słowem „nienawiść”, które nie równałoby się jednej miliardowej nienawiści, jaką czuje do nas AM. Więc jest całkiem rześki.

W każdym razie, AM przenosi wybraną postać w przeszłość i rzuca ją w najciemniejsze lęki. Z głosem Harlana Ellisona jako AM (który również napisał opowiadanie oparte na grze), są pewne chwile napięte i dziwne. Czy ktoś pamięta, jak grałaś jako Gorrister i rozmawiała z Edną, gdy była zawieszona na haku na mięso z zabitymi tuszami wieprzowymi?

45. Mała wielka przygoda

Mała wielka przygoda

Little Big Adventure firmy Adeline Software International była izometryczną grą przygodową 3D, która zawierała jedne z najlepszych grafik tamtych czasów i fascynującą fabułę.

Czytaj także  25 najlepszych gier AR na iOS i Androida

Grałeś jako Twinsen, jeden z kilku mieszkańców planety Twinsun, która jest pod bezwzględnymi rządami Dr. FunFrocka i jego klonów. Musisz podróżować po całej planecie i ostatecznie powstrzymać plany złego doktora, by wwiercić się w jej rdzeń. Możesz wybrać jeden z czterech trybów zachowania: Normalny, Sportowy, Agresywny i Dyskretny, przy czym ten ostatni pozwala ci chodzić na palcach przy podstępnej muzyce.

Little Big Adventure była fantastyczną grą. Wersja CD zawierała animowane przerywniki, mowę i więcej muzyki. Obecnie dostępna jest nawet wersja na Androida!

Dalsza lektura: 25 najlepszych gier na PC do grania w 2019 roku

44. Epicki jednoręki bandyta

Epicki jednoręki bandyta

Epic Pinball firmy Epic MegaGames był jedną z pierwszych gier DOS, w które grałem. Wersja shareware, pierwsze kilka stolików, pojawiła się bezpłatnie na okładce czasopisma.

Stół z Androidem był niesamowity. Przypominam sobie, że spędzałem godziny grając w to – dwóch graczy z przyjaciółmi – ​​aby zobaczyć, ile możemy zdobyć. O dziwo, cała gra została zaprogramowana w montażu, ale muzyka, efekty dźwiękowe i prędkość piłki były po prostu niesamowite. Jeśli zdołasz go uruchomić, nadal nie traci on nic ze swojej wysysającej wiele godzin mocy.

43. Goryle.BAS

Gorillas.BAS

Dobra, oto gra, w którą, hm, myślę, że grali praktycznie wszyscy, którzy ją czytają: Gorillas.BAS.

Gorillas.BAS był częścią DOS 5 i został napisany w całości w QBasic. To stara gra artyleryjska, w której ustawiasz grawitację świata i rzucasz bananem w drugiego gracza, obliczając kąt i prędkość. Dwa goryle siedzą na szczycie panoramy miasta, podczas gdy banany są rzucane przez przeciwnego gracza. Każdy banan eksploduje, gdy ląduje i sprawia, że ​​buzia uśmiechniętego słońca przybiera kształt litery O, jeśli przez nią przejdziesz.

Gorillas.BAS był świetną grą, a kontakt z kodem pomógł ukształtować przyszłość wielu programistów. Bawiąc się kodem i doprowadzając do eksplozji nuklearnych, byliśmy zajęci przez wiele godzin. Tutaj znajdziesz nowoczesną wersję kodu źródłowego.

42. Powstanie triady

Powstanie triady

Apogee musiało wiele odpowiedzieć w swoich czasach shareware. Commander Keen, Wolfenstein, Duke Nukem to uwielbiane gry DOS. Ale jednym z najdziwniejszych wydań jest ten, o którym tutaj wspomnę: Rise of the Triad.

Czytaj także  Czy GTA 6 będzie na E3 2021?

Powstanie Triady było absurdalne, krwawe i wyjątkowo szybkie. Zmodyfikowany silnik programistyczny Wolfenstein został tutaj zepchnięty do granic możliwości, a kiedy zaangażowało się kilku graczy, wszyscy biegali i ślepo wymazywali wszystko na swojej drodze, to trochę obciążało stare zasoby systemowe.

Podobno wrogów w grze miało być więcej, ale ograniczenia techniczne uniemożliwiły pojawienie się wielu z nich. Jednak wersja CD zawierała głosy żeńskich wrogów, a także oprawę graficzną. A także podwójne pistolety! Szczęśliwe wspomnienia…

41. D/Generacja

D/Generacja

Mindscape D/Generation to fantastyczna gra przygodowa w rzucie izometrycznym 3D, w której trzeba było wymyślić, jak obejść system bezpieczeństwa na każdym piętrze budynku, ratując uwięzionych pracowników.

Nie pamiętam dokładnej historii, ale miało to coś wspólnego z laboratorium broni biologicznej i przyleciałeś na plecaku odrzutowym, aby dostarczyć paczkę głównemu naukowcowi. Pamiętam, jak musiałeś naciskać przełączniki, zbierać klucze i unikać rur w podłodze, które w ciebie strzelały. Były też odbijające się kulki, które stały się niewidzialne, gdy cię znalazły.

Możesz również zebrać pistolet laserowy, który odbijał się od ścian po wystrzeleniu, co pozwalało trafić w kontrolki drzwi i tym podobne, a także granaty. Świetna gra, która wciągnęła cię na wiele godzin.

40. Szachy bojowe

Szachy bitewne

Na długo przed śmiertelną grą Harry’ego Pottera w szachy w trzewiach Hogwartu, mieliśmy Szachy Bitewne. To zdecydowanie jedna z moich najczęściej granych gier na tej liście. Utrzymywało mnie uzależnienie, gdy oszałamiające efekty Rise of the Triad straciły swój blask, a ja nie mogłem znieść kolejnej gry w pinballa.

Battle Chess było, jak można przypuszczać, trójwymiarową wersją szachów. Ale tutaj zamiast po prostu brać pionek drugiego gracza, musisz obejrzeć fajną animację, gdy pionki wdały się w bójkę i zdejmowały się nawzajem.

Animacje walki różniły się w zależności od utworu. Rycerze odcięli ręce i nogi (jak w Monty Pythonie), królowa lekko potrząsnęła biodrami i usmażyła kawałek za pomocą swojej magii, a wieża zamieniła się w skalnego potwora i rozgromiła przeciwników. Świetne rzeczy.

Dalsza lektura: 15 najlepszych bitew EVE Online, które ukształtowały epicką historię gry

39. Albion

Albion

Albion jest z pewnością jedną z najlepszych gier DOS połowy lat 90-tych. Ten rozległy gracz fabularny był głęboki, miał niesamowitą fabułę, jedną z najlepszych sekwencji otwierających w każdej grze DOS, jaką miałem …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *