Anty-świąteczny duch Krampusa

Zawiera anty-świąteczny duch Krampusa

Krampus wraca w te święta i nie przynosi ciasteczek. Przyglądamy się legendzie samego anty-Mikołaja.

Cholera, lepiej się nie dąsaj. Pozwól nam dać ci szybką edukację na temat Krampusa, anty-Mikołaja północnej Europy. Pamiętasz Heat Misera z świątecznych specjałów Rankin/Bass z lat 70.? Krampus jest gorszy. Ten facet sprawia, że ​​Grinch wygląda na miłosiernego.

Krampus jest jak zły Święty Mikołaj, tylko bardziej głodny. Jest węglem w skarpetce małych bawarskich dzieci, które były niegrzeczne w ciągu roku. Burgermeister Meisterburger musiał mieć na drzewie ozdobę Krampusa.

Krampus to świąteczna postać, podobnie jak Kris Kringle. Ale zamiast karmić swoją cukrzycę kawałkami ciasteczek maślanych i mlekiem, Krampus zjada głowy dzieci jako świąteczną przekąskę. Mm, mm, dorzuć trochę Who Hash i mamy nowe danie po antipasto.

W ostatnich latach wyglądało na to, że Krampus to nowy wakacyjny standard. Sięgnijmy zatem do źródeł. Jolly Saint Nick zgniótł brzuch przez komin do pustych toreb zabawek. Krampus pojawiał się pusty w Wigilię i wychodził z torbą pełną złych dzieci. Pokerzyści.

Krampus ciągnący młodą kobietę za włosy

Krampus wywodzi się z germańskiego folkloru. Wygląda jak demon i wkłada złe dzieci do torby. Kiedy torba jest pełna, zabiera dzieci nie do Nibylandii czy Holandii, ale do zaświatów.

Według przedstawień artystycznych Krampus jest owłosiony, ma rozszczepione kopyta, rogi i długi spiczasty język. Nosi ze sobą dzwonki, łańcuchy i bardzo falliczną gałąź brzozy. W pewnym momencie XX wieku znalazł sklepy S&M w Hamburgu i wymienił gałązkę brzozy na bicz.

Krampus pochodzi od niemieckiego słowa krampen, co oznacza pazur. Zastanawiam się, czy to stąd pochodzi Sandy Claws w The Nightmare Before Christmas. Krampus to tylko demon, który wkręcił się w interesy swojego ojca. Jego ojcem był Hel w mitologii nordyckiej. Krampus nazywa się Klaubauf w Austrii, ale występuje również pod pseudonimami Bartl, Bartel, Niglobartl, Wubartl, Pelzebock, Pelznickel, Gumphinckel i Krampusz.

Czytaj także  Laurel Canyon: Michelle Phillips wspomina swoje wczesne kalifornijskie marzenia

Krampus faktycznie wyprzedza Świętego Mikołaja, co czyni go odrobinę starszym od Micka Jaggera, który jest o tydzień młodszy od brudu. W 1975 roku antropolog John J. Honigmann napisał, że „sam Mikołaj stał się popularny w Niemczech około XI wieku… Zamaskowane diabły zachowujące się hałaśliwie i robiące sobie krzywdę są znane w Niemczech co najmniej od XVI wieku, podczas gdy diabły w maskach zwierząt łączące straszny komizm ( schauriglustig) wybryki pojawiały się w średniowiecznych sztukach kościelnych… Austriacy… wierzą, że Krampus wywodzi się od pogańskiego nadprzyrodzonego, który został zasymilowany z chrześcijańskim diabłem”.

Postać Krampusa jest przedchrześcijańska. W artykule z 1958 roku o Krampusie Maurice Bruce napisał: „Wydaje się, że nie ma wątpliwości co do jego prawdziwej tożsamości, ponieważ w żadnej innej formie pełne regalia Rogatego Boga Czarownic nie są tak dobrze zachowane. Brzoza – poza jej fallicznym znaczeniem – może mieć związek z obrzędami inicjacyjnymi niektórych sabatów czarownic; obrzędy, które pociągały za sobą wiązanie i biczowanie jako formę pozorowanej śmierci. Łańcuchy mogły zostać wprowadzone w chrześcijańskiej próbie „związania diabła”, ale znowu mogą być pozostałością pogańskich obrzędów inicjacyjnych”.

Baty i łańcuchy zamiast świecidełek i pociągów. Dziadki do orzechów nie są wliczone w cenę.

Krampus i dzieci

Krampuslauf to bieg, podczas którego miejscowi mężczyźni tradycyjnie próbują nakłonić Krampusa do wypicia sznapsa. 5 grudnia, który jest również nazywany Krampusnacht, ale lepiej znany jako Wigilia Świętego Mikołaja, podczas gdy Nicky śpi, pijani starcy w Austrii, Rumunii, Bawarii, Południowym Tyrolu, północnym Friuli, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Słowenii , a Chorwacja przebiera się za Krampusa i przegania zardzewiałe łańcuchy dzieciaki z sąsiedztwa z ich trawników.

Rankiem w Mikołajki, 6 grudnia, niemieckie dzieci sprawdzają, czy w butach, które zostawiły na werandzie, nie ma prezentów. Jeśli ich buty są puste, dzieci muszą ugotować i zjeść język, podczas gdy ich rodzice wskazują i śmieją się.

Czytaj także  Link Tank: Streamuj Godzillę, Ghostbusters Doc, Salvage Marines i więcej za darmo na Popcornflix

Przez lata Kościół katolicki próbował utrzymać Krampusa w ryzach. To było lubieżne i trochę obskurne. Faszyści też nie byli tym zachwyceni. Podczas II wojny światowej łajdaki i brunatne koszule uważały, że ma to coś wspólnego z socjaldemokratami.

Austria próbowała zarobić na Krampusie, sprzedając Krampusy w czekoladzie (Krampii?), ozdoby i zabawki.

Na początku XX wieku kartki świąteczne Krampus były dużym sprzedawcą od północy po Rumunię i Bawarię. Może nie tak bardzo z tłumem Hallmark, ale w Niemczech, gdzie mieli karty Sink-the-Bismarck, listonosz dostarczał rymowane okrzyki, z których szydził ten głodny potwór. Jeśli spojrzysz na karty, Krampus wydaje się mieć słabość do kobiet z topem.

Krampus przeżywa swój renesans. American Dad prowadził odcinek zatytułowany „Minstrel Krampus”. Reżyser Trick 'r Treat, Michael Dougherty, przyniósł nam duży film fabularny zatytułowany, odpowiednio, Krampus (przeczytaj naszą recenzję tutaj), który napisał wspólnie z Toddem Caseyem.

William Shatner niedawno pozwolił sobie na bezbożne świąteczne nastroje w świątecznej antologii Krampus A Christmas Horror Story od reżyserów Stevena Hobana, Granta Harveya i Bretta Sullivana. Shatner grał Dangerousa Dana, DJ-a, który miał świąteczne nadgodziny, podczas gdy elfy Świętego Mikołaja stawały się zombie Krampusami. George Buza gra Świętego Mikołaja w punkcie zerowym nowej epidemii. Kevin Smith przez kilka lat pracował również nad zabawą zdjęciową z wakacji, w której wystąpiła gburowata, ale milutka bożonarodzeniowa postać, znana jako Anty-Mikołaj, ale to poszło na marne. Jim Henson Productions i Walden Media zapewnią potworowi przyjazny dla całej rodziny spin w Happy Krampus! Mroczny bożonarodzeniowy bohater dostaje od Świętego Mikołaja różową kartkę, przeprowadza się do Nowego Jorku i wymyśla siebie na nowo. Rozpoczyna atak PR, próbując zastąpić Boże Narodzenie Dniem Krampusa.

Przygotuj więc miejsce dla Krampusa w te Święta Bożego Narodzenia. Ale schowaj dzieci i sztućce, on ma torbę.

Czytaj także  Irlandczyk: wyjaśnienie pierścienia zabójcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *