Czy EA nadal będzie tworzyć gry Star Wars?

Wiadomości Czy EA nadal będzie tworzyć gry Star Wars?

Ubisoft tworzy nową grę Star Wars, ale co to oznacza dla EA i ich umowy na wyłączność?

Zdjęcie: Electronic Arts

Byliśmy oszołomieni niedawną rewelacją, że deweloper Wolfenstein, MachineGames i Bethesda, pracują nad nową grą Indiana Jones, ale nic nie przygotowało nas na wiadomość, że Ubisoft pracuje nad nową grą z otwartym światem osadzoną w uniwersum Gwiezdnych Wojen.

Szczegóły gry Star Wars firmy Ubisoft są w tej chwili skąpe, ale jedynym szczegółem, który naprawdę ma teraz znaczenie, jest fakt, że Ubisoft tworzy przede wszystkim nowoczesną grę Star Wars, pomimo faktu, że Disney i EA zawarły wcześniej umowę, która pozornie przyznał wydawcy wyłączne prawa do franczyzy.

Jak to się stało? Czy inni deweloperzy będą teraz mogli kontynuować tworzenie gier Star Wars? Czy EA nadal będzie tworzyć gry Star Wars? Postaramy się odpowiedzieć na niektóre z tych pytań poniżej, analizując to, co wiemy o tym potencjalnie monumentalnym momencie dla przyszłości gier Star Wars.

Jakie były warunki umowy Star Wars EA?

Aby oszczędzić wam wielu dramatów, najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: „Tak naprawdę nie wiemy”.

Wiele mówiło się o umowie w momencie jej zawarcia w 2013 roku, ale pełne szczegóły umowy nigdy nie zostały ujawnione publicznie. Jednak w tamtym czasie popularną sugestią było, że EA nabyło wyłączne prawa do wydawania gier osadzonych w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Sugerowano również, że Disney zwrócił się do EA z tą ofertą. Więcej na ten temat później.

Jednak zawsze wydawało się, że umowa nigdy nie była tak prosta, jak się niektórym wydaje. Wiemy na przykład, że Disney zachował prawa do prowadzenia niektórych społecznych i mobilnych projektów Gwiezdnych Wojen poza EA. WB opublikowało również grę Lego Star Wars w 2016 roku i planuje opublikować kolejną w 2021 roku. Samo to wydaje się sugerować, że istniały przepisy, które zapewniały Disneyowi i innym studiom gier większą elastyczność, niż sugerowali niektórzy. Z pewnością jest również możliwe, że to, co teraz widzimy, jest w jakiś sposób wynikiem modyfikacji pierwotnej umowy.

Czytaj także  Jak Xbox Series S wygrał w Czarny piątek

Kiedy wygasa oferta EA Star Wars?

EA podpisało 10-letnią umowę w 2013 roku i nic nie wskazywało na to, że Disney zwrócił się do EA o przedłużenie tej umowy w latach od jej zawarcia. Jeśli któraś ze stron zwróciła się do drugiej w celu przedłużenia umowy, z pewnością wydaje się, że nigdy nie osiągnęły porozumienia.

Tak więc umowa EA Star Wars oficjalnie wygasa w 2023 roku. Jak jednak zauważyliśmy powyżej, dokładne warunki tej umowy są na tyle niejasne, że rodzą się pytania o to, co właściwie oznacza to wygaśnięcie. Chociaż niektórzy podejrzewają, że oznacza to, że gra Ubisoft Star Wars zostanie wydana dopiero w 2023 roku lub później, nie ma potwierdzenia, że ​​tak jest. Poza tym stworzenie gry przez Ubisoft może zająć tyle czasu, biorąc pod uwagę, jak wcześnie ten projekt wydaje się być w fazie rozwoju.

Ta data 2023 i to niedawne ogłoszenie rodzi również inne ważne pytanie…

Czy EA nadal będzie tworzyć gry Star Wars?

Chociaż wcześniej podejrzewaliśmy, że odpowiedź na to pytanie brzmi „tak”, biorąc pod uwagę datę wygaśnięcia w 2023 r., wiceprezes Lucasfilm Games, Douglas Reilly, potwierdził StarWars.com, że tak jest.

„Jesteśmy naprawdę dumni z gier, które stworzyliśmy z EA” — mówi Reilly. „Będziemy kontynuować z nimi współpracę, a nasze relacje nigdy nie były silniejsze. Chociaż w tej chwili możemy nie podać zbyt wielu szczegółów, mamy kilka projektów w toku z utalentowanymi zespołami EA”.

EA później skomentowało ten ruch w osobnym oświadczeniu wydanym różnym mediom.

„Jesteśmy dumni z naszej wieloletniej współpracy z Lucasfilm Games, która będzie kontynuowana przez wiele lat” — mówi EA. „Nasze utalentowane zespoły stworzyły jedne z najbardziej udanych gier w historii serii Star Wars, w tym Star Wars Jedi: Fallen Order, Star Wars: Battlefront, Star Wars: Galaxy of Heroes i Star Wars: Squadrons. Uwielbiamy Gwiezdne Wojny i nie możemy się doczekać, aby stworzyć więcej ekscytujących doświadczeń dla graczy.

Czytaj także  Czas wydania Diablo Immortal: kiedy można zainstalować grę i grać w nią?

Tak więc EA nie „traci” całkowicie możliwości tworzenia gier Star Wars i najwyraźniej będzie nadal rozwijać gry Star Wars do 2023 roku, a być może dłużej. Chociaż nie ma słowa o tym, do czego odnosi się ta „liczba projektów”, wiemy o co najmniej jednej dużej grze EA Star Wars, która wciąż jest w fazie rozwoju.

Czy wpłynęło to na datę premiery / rozwój Star Wars Jedi: Fallen Order 2?

Gra Star Wars Jedi: Fallen Order firmy Respawn była prawdopodobnie najlepszą rzeczą, jaka wyszła z umowy EA/Star Wars, a wielu fanów było zachwyconych, gdy dowiedziało się, że studio prawdopodobnie będzie pracować nad kontynuacją tego hitu (jeśli nie kolejnym zestawem gier w uniwersum Gwiezdnych Wojen).

Jak sugerowaliśmy powyżej, nic nie wskazywało na to, że te nowe ustalenia wpłyną na hipotetyczne wydanie Fallen Order 2. Nie ma oficjalnego słowa na temat tego, kiedy ta kontynuacja (lub następny projekt Gwiezdnych Wojen Respawn) może zostać wydana, ale wczesne plotki zdecydowanie sugerują, że gra może zostać wydana już w 2022 roku. Nawet jeśli gra zostanie opóźniona poza wygaśnięcie pierwotnej umowy EA, nie ma absolutnie żadnego powodu, by sądzić, że zdolność EA i Respawn do stworzenia tej gry zostałaby im w jakiś sposób odebrana.

Czy Lucasfilm Games będzie nowym wydawcą Star Wars Games?

To największe pytanie bez odpowiedzi w tej chwili dotyczące przyszłości gier Star Wars, co sprawia, że ​​​​o wiele bardziej frustrujące jest to, że odpowiedzi pozostają tak niejasne.

W tej chwili z pewnością wydaje się, że planuje się, aby Lucasfilm Games służyło jako strażnik przyszłych projektów gier wideo opartych na właściwościach Lucasfilm. Wydaje się, że to da Disneyowi i wszystkim innym powiązanym stronom szansę na bardziej swobodny wybór osób, z którymi współpracują. Widzimy już tego przykłady.

Czytaj także  Zdjęcia z serii The Last of Us HBO pokazują działanie grzyba Cordyceps

Wygląda na to, że plan jest taki, aby duże firmy, takie jak EA, Ubisoft i Bethesda, mogły przynajmniej wspólnie publikować gry, które tworzą w powiązaniu z marką Lucasfilm Games, przy czym EA zachowuje swoje prawa wydawnicze przynajmniej do wygaśnięcia poprzedniej umowy . To, jak będą działać finansowe aspekty tych partnerstw, dopiero się okaże i, szczerze mówiąc, może nigdy nie zostać ujawnione publicznie.

Na razie jednak najważniejszym wnioskiem jest to, że w końcu widzimy światło na końcu tunelu 10-letniej umowy EA.

Kiedy upadła umowa EA Star Wars?

Wiele można by mówić na ten temat, ale warto zauważyć, że ta umowa od początku była niepewna.

Umowa Disney/EA została podpisana w czasie wielkich zmian dla wszystkich zaangażowanych stron. Disney dopiero niedawno przejął Lucasfilm, a Andrew Wilson objął stanowisko dyrektora generalnego EA w roku zawarcia umowy. Wydawało się, że istnieje obopólny interes w zawarciu jakiejś umowy, pomimo faktu, że źródła od dawna twierdziły, że Wilson i inni uważali, że ostatecznie była to zła umowa, z której niektórzy w EA (i potencjalnie Disney) nigdy nie byli tak naprawdę zachwyceni. W rzeczywistości zasugerowano, że były dyrektor wykonawczy EA, Frank Gibeau, był tym, który naciskał na EA, aby w pierwszej kolejności zawarł umowę, i opuścił firmę w 2015 roku.

Tak więc, podczas gdy takie rzeczy jak dramat skrzynek z łupami w Battlefront 2 i wiele anulowanych gier EA Star Wars prawie na pewno pogorszyły relacje, bardzo ważne jest, aby pamiętać, że EA może nie postrzegać utraty jakichkolwiek wyłączności jako ściśle złej rzeczy. Reporter Bloomberg, Jason Schreier, dość dobrze podsumowuje prawdopodobną mentalność EA w tym czasie:

Tak więc, chociaż wszystkie zaangażowane strony miałyby trudności z uczciwym stwierdzeniem, że umowa EA Star Wars spełniła najwyższe oczekiwania, to, co teraz widzimy, wydaje się być logiczną częścią procesu, biorąc pod uwagę datę wygaśnięcia umowy, a nie jakikolwiek przycisk awaryjny naciskał, aby jak najszybciej odciągnąć EA od Gwiezdnych Wojen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *