Czy Skyward Sword jest jedynym łącznikiem i romansem Zeldy?

Funkcje Czy Skyward Sword jest jedynym łącznikiem i historią romansu Zelda?

Link i Zelda of Skyward Sword są wyraźnie zakochani, ale czy to naprawdę ich jedyny romans w historii franczyzy?

Zdjęcie: Nintendo

Jeśli jesteś podobny do większości graczy z pewnej epoki, prawdopodobnie dorastałeś, zakładając, że Zelda i Link byli w sobie zakochani. W końcu on jest bohaterem, ona jest księżniczką, on był chłopcem, ona była dziewczyną… czy możemy uczynić to bardziej oczywistym?

Jednak prawda jest taka, że ​​​​nic nie jest tak oczywiste, jeśli chodzi o związek Linka i Zeldy. Podobnie jak twój status związku na Facebooku, kiedy tylko miałeś ochotę wywołać mały dramat, związek między Linkiem a Zeldą na przestrzeni lat był zdecydowanie skomplikowany.

To jeden z powodów, dla których Skyward Sword zawsze była jedną z najciekawszych gier Zelda z perspektywy wiedzy. Po latach dwuznaczności, komplikacji, mrugnięć, połowicznych odpowiedzi i uporczywych pytań, Skyward Sword dał nam związek Linka i Zeldy, którego nie można interpretować jako nic innego niż romantycznego (nawet jeśli istnieją pewne niejasności co do tego, jak kończy się ich związek) . Gra była nawet promowana za pomocą tego „Zwiastuna romansu”, który podkreśla ten aspekt fabuły:

Chociaż debata na temat tego, czy Skyward Sword jest historią miłosną Linka i Zeldy, jest bardzo niewielka, istnieje znacznie bardziej merytoryczna (i znacznie bardziej interesująca) debata dotycząca tego, czy jest to jedyna prawdziwa historia miłosna w Legend of Historia Zeldy.

„Wstrzymaj się” — być może mówisz. „Jeśli Zelda i Link nie mieli kanonicznego romansu aż do 2011 roku, to dlaczego dorastałem w przekonaniu, że są w sobie zakochani?”

Cóż, jak wspomnieliśmy wcześniej, elementy postrzeganego romansu między Zeldą i Linkiem można przypisać faktowi, że większość facetów, których widzisz ratujących księżniczki w opowieściach fantasy, zakochuje się w nich. Nie jest to najbardziej ukochany trop tego gatunku, ale z pewnością przez lata zakorzenił się w naszej zbiorowej świadomości popkultury.

Jednak, żeby być uczciwym, miłość Zelda/Link nie była tylko w naszych głowach przez cały ten czas. Popularna teoria głosi, że para ostatecznie bierze ślub pod koniec oryginalnej gry NES (nawet jeśli źródło tego twierdzenia jest nieco wątpliwe z perspektywy kanonicznej), a Zelda całuje Linka na końcu Zelda II: The Przygoda Linka. To prawda, że ​​Zelda, która całuje go pod koniec tej gry, nie jest Zeldą, którą uratował w oryginalnej grze, ale raczej wersją Zeldy sprzed lat. Słuchaj, wiedza o Zeldzie jest… dziwna.

Czytaj także  Gracze reagują na kupowanie Activision Blizzard przez Microsoft

Mówiąc o tym, prawdopodobnie powinniśmy porozmawiać o Linku z animowanego serialu telewizyjnego Legend of Zelda z 1989 roku. Ta wersja Linka była mniej więcej prześladowcą, który prawie odmówił pomocy Zeldzie bez proszenia o pocałunek. Był też tak nieznośnie irytujący, że szczerze myślimy, że Zeldzie lepiej by było z Ganonem niż z tym filmowym dżokejem z lat 80. w zielonym trykocie.

Mniej więcej w tym czasie Nintendo stało się znacznie bardziej nieśmiałe w stosunku do związku Zeldy i Linka. A Link to the Past tak naprawdę nie zwraca uwagi na możliwość romantycznego związku między nimi (poza często błędnie interpretowanym fragmentem dialogu), a Link’s Awakening nawet nie zawiera Zeldy (chociaż postać Marin jest wyraźnie inspirowana przez wspomnienia Linka o Zeldzie). W tym momencie łatwo założyć, że Nintendo zdecydowało się porzucić bardziej jawne odniesienia do romansu Linka i Zeldy ze względu na kreatywne preferencje, coraz bardziej skomplikowany charakter osi czasu franczyzy i być może poczucie, że to po prostu nie miało tak być rodzaj franczyzy.

Wtedy wchodzimy w przedłużające się i dziwne „Będą czy nie będą?” okres dla związku Linka i Zeldy. Ocarina of Time tańczy wokół tego problemu, ale tylko sugeruje, że romantyczny związek może rozkwitać. Wind Waker prawie całkowicie porzuca ten pomysł na rzecz przedstawienia ich jako równych sobie poszukiwaczy przygód, podczas gdy Księżniczka Zmierzchu oferuje „najzimniejszy” lub być może najbardziej „biznesowy” związek między parą. Nintendo dało nawet Linkowi bardziej jawne zainteresowania miłosne w tym czasie, aby pozornie zachęcić ludzi do zaprzestania skupiania się tak bardzo na narracji romansowej Zelda / Link.

Co ciekawe, w wielu przenośnych grach Zelda związek Zelda/Link zawsze był bardziej ukierunkowany na intymność (lub przynajmniej kwitnący romans). To nie jest uniwersalna zasada (Zelda nie była nawet w Phantom Hourglass), ale z jakiegoś powodu ta para prawie zawsze była trochę… bliższa w tych grach.

Ten trend osiągnął apogeum wraz z wydaniem w 2009 roku gry The Legend of Zelda: Spirit Tracks. Ta gra pierwotnie nie miała nawet zawierać Zeldy jako partnera Linka w przygodach, ale twórcy uznali, że lepiej byłoby przedstawić ją jako wybitną postać poboczną, zamiast próbować stworzyć nową postać lub po prostu ponownie użyć Wind Waker / Phantom Hourglass 'Tetra jeszcze raz. Rezultatem jest gra Zelda, w której Link i Zelda spędzają razem niezwykłą ilość czasu (w porównaniu do innych tytułów z tej serii). Podczas gdy tego rodzaju konfiguracja wystarczy, aby spedytorzy zaczęli mówić, gra nie była zbyt nieśmiała, jeśli chodzi o drażnienie się z możliwym romansem. Kończy się nawet, gdy Zelda i Link trzymają się za ręce!

Czytaj także  Ewolucja kontrolera PlayStation

Legend of Zelda Spirit Tracks Link Zelda trzymając się za ręce

Co jest jeszcze bardziej interesujące niż sugestia Spirit Tracks, że jej wersja Zeldy i Linka może skończyć razem, to powód, dla którego programiści postanowili dać Linkowi partnerkę do tej gry.

„Szukałem czegoś, co nie było zbyt często przedstawiane, a była to księżniczka Zelda” — mówi reżyser Daiki Iwamoto o decyzji dotyczącej obsady. „Na początku nie zdecydowaliśmy się na postać podrzędną i przedyskutowałem kilka rzeczy z personelem. Potem pomyśleliśmy, że skoro razem przeżywają przygody, lepiej, żeby to była dziewczyna”.

Ta ostatnia część prowadzi nas z powrotem do słonia w pokoju dotyczącego całej dyskusji na temat relacji Zelda/Link. Istnieje heteronormatywna strona fantastyki z pewnych epok, która do pewnego stopnia wytrenowała nasze mózgi, aby widzieć razem kobiety i mężczyzn i po prostu zakładać, że będą romantycznie zaangażowani, zanim pojawią się napisy końcowe.

Mimo że Nintendo historycznie tańczyło wokół tego romansu i czasami wprost go unikało, Iwamoto nadal mówi, że po prostu bardziej sensowne było, aby Link był z kobiecą postacią, z którą oczywiście ma intymne chwile (nawet jeśli oni może, ale nie musi być całkowicie romantyczny). Można argumentować, że przez większą część historii serii The Legend of Zelda spekulacje na temat romantycznego związku tej pary były podsycane przez tych, którzy albo chcieli, żeby ta dwójka się spotkała, albo po prostu zakładali, że tak musi być, biorąc pod uwagę ich sytuację i płeć.

Dlaczego więc Nintendo zdecydowało się w końcu pokazać Linkowi i Zeldzie w oczywiście romantycznym związku w Skyward Sword po tak długim unikaniu sprawy? Co ciekawe, producent Skyward Sword, Eiji Aonuma, pomyślał o ograniczeniu romansów, gdy zespół programistów gry (który, trzeba powiedzieć, składał się z kilku twórców Spirit Tracks) początkowo je zasugerował. Podczas gdy twórcy Skyward Sword musieli dokonać pewnych cięć, aby uzasadnić włączenie wątku romansowego, decyzja Aonumy o pozostawieniu go ostatecznie sprowadzała się do jego prostego przekonania, że ​​​​jest to skuteczny sposób, aby przekonać graczy do ratowania Zeldy.

Czytaj także  Nvidia GeForce RTX 3050: data premiery, cena, alerty o uzupełnieniu zapasów i gdzie kupić

„Jeśli chodzi o historię miłosną, nie chodziło o to, że chcieliśmy stworzyć romans między Linkiem a Zeldą tak bardzo, jak bardzo chcieliśmy, aby gracz poczuł, że jest to osoba, która jest dla mnie bardzo ważna, którą muszę znaleźć, – powiedział Aonuma w rozmowie z Game Informer. „Użyliśmy tej nuty romansu między nimi, aby pociągnąć za serce”.

Z metapunktu widzenia pomysł, że Nintendo zdaje sobie sprawę, że nawet sugerowanie możliwości romansu Link i Zelda jest dość łatwym sposobem na zaangażowanie ludzi, z pewnością ma sens. Podczas gdy Aonuma przez cały czas nie mówi, że to był ich pomysł, można argumentować, że dla Nintendo bardziej wartościowe jest pozostawienie otwartej przestrzeni na taką możliwość, niż częstsze nawiązywanie romantycznego związku.

Skyward Sword Link i romans Zeldy

Oczywiście jest to tym bardziej interesujące, że jedyna gra Zelda, która zawiera tak rażącą historię romansową, jest również pierwszą grą na osi czasu Zelda. Chociaż wersje Linka i Zeldy występujące w tej grze nie są tymi samymi postaciami, które widzimy w kolejnych grach, Nintendo wyraźnie ustaliło, że podstawą ich związku (i tej serii) jest częściowo ich wzajemna miłość. Okoliczności mogły uniemożliwić im prowadzenie wspólnego życia, na które mieli nadzieję (przynajmniej w oparciu o nasze nadzieje na to, jak może skończyć się dwoje zakochanych młodych ludzi), ale kto może powiedzieć, że któryś z potomków Zeldy lub jedno z reinkarnacji Linka wygra” być w stanie złamać klątwę i żyć życiem, którego tej dwójce prawdopodobnie odmówiono wiele lat temu?

Właściwie to właśnie sprawia, że ​​Breath of the Wild jest tak fascynującym elementem tej układanki. Chociaż pozostają poważne pytania dotyczące tego, w jaki sposób Breath of the Wild pasuje do chronologii Zeldy, prawie na pewno wydaje się, że ma to miejsce w tym, co moglibyśmy uznać za „koniec” obecnej osi czasu (lub osi czasu) Zeldy. Być może to nie przypadek, że jest to gra, która nie tylko otwarcie przyznaje się do skomplikowanych relacji między różnymi Linkami i Zeldas na przestrzeni lat, ale jest także grą, która pokazuje, że Link i Zelda wyraźnie zbliżają się do siebie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *