Dane dotyczące sprzedaży Cyberpunka 2077 pomagają wyjaśnić spadające zapasy CDPR

Wiadomości Dane dotyczące sprzedaży Cyberpunka 2077 pomagają wyjaśnić spadające zapasy CDPR

Spadające akcje dewelopera CDPR i spadające zyski sprawiają, że trudno ukryć realia sprzedaży Cyberpunka 2077.

Zdjęcie: CD Projekt Red

Deweloper Cyberpunk 2077, CD Projekt Red, opublikował więcej informacji o swoich zarobkach za pierwszy kwartał, a raport finansowy w końcu wydaje się rzucać nieco światła na to, jak zła była sprzedaż Cyberpunka 2077 od czasu premiery i jak ta sprzedaż negatywnie wpływa na akcje firmy.

Podczas gdy CDPR odnotował 2% wzrost sprzedaży produktów w pierwszym kwartale 2021 r., firma odnotowała spadek zysków netto o 64,7% w tym czasie w stosunku do poprzedniego roku. Firma podobno spodziewała się w tym kwartale zysku netto na poziomie 80 mln zł, a zamiast tego zanotowała zysk netto w wysokości 32,5 mln zł.

Co zaskakujące, studio wyjaśniło, że Cyberpunk 2077 był częścią problemu, chociaż postanowili potwierdzić te informacje w dziwny sposób. Podczas gdy Cyberpunk 2077 podobno odpowiadał za 60% sprzedaży produktów CDPR w pierwszym kwartale, przedstawiciel CDPR stwierdził, że „niższa niż zwykle rentowność netto wynika głównie z ciągłej amortyzacji wydatków na rozwój Cyberpunk 2077”. Innymi słowy, CD Project Red nadal wydaje pieniądze na naprawę Cyberpunka 2077 i promocję gry, ale najwyraźniej nie był w stanie pokryć tych wydatków samą sprzedażą Cyberpunka 2077. Co gorsza, użyli sformułowania „kontynuacja amortyzacji”, co sugeruje, że przewidują, że będzie to ciągły problem.

Jeśli o to chodzi, CD Projekt Red również po raz kolejny zauważył, że usunięcie Cyberpunka 2077 z PlayStation Store oczywiście negatywnie wpłynęło na ogólną sprzedaż gry. Jeden z dyrektorów CDPR miał nawet to do powiedzenia:

„Ogólna sytuacja, dopóki nie wrócimy do sklepu Sony, nie uległa zmianie. Jeden z wiodących dla nas rynków jest niedostępny, a większość sprzedaży generujemy w kanałach PC/cyfrowych”.

Czytaj także  Elden Ring: Jak ukończyć linię zadań Jar-Bairn

Podczas gdy CDPR mówi o sprzedaży Cyberpunka 2077, nie ujawnia żadnych konkretnych zaktualizowanych danych dotyczących sprzedaży. To prawda, że ​​​​niektóre firmy po prostu nie mówią o surowych liczbach sprzedaży swoich gier podczas tych raportów i aktualizacji, ale dziwne jest to, że to studio szybko chwaliło się, że Cyberpunk 2077 sprzedał się w ponad 13 milionach egzemplarzy w 2020 roku. Od tego czasu , jednak milczeli na temat szczegółów wyników sprzedaży gry.

CDPR może nie mówić o oficjalnych liczbach sprzedaży, ale analitycy ciężko pracowali, aby odkryć, ile kopii Cyberpunka 2077 sprzedano do tej pory w 2021 roku, a ich wstępne szacunki są szokujące. Ponownie, to tylko szacunki, ale niektórzy analitycy uważają, że Cyberpunk 2077 mógł do tej pory sprzedać mniej niż 1 000 000 kopii w 2021 roku (około 800 000 kopii to liczba, o której słyszałem). To pozornie oznaczałoby, że Cyberpunk 2077 wciąż oscyluje wokół 14-15 milionów sprzedanych egzemplarzy, co samo w sobie jest wystarczająco imponujące, ale liczba ta traci trochę blasku, gdy weźmie się pod uwagę, że niektóre firmy wierzyły, że Cyberpunk 2077 miał sprzedać aż 27 milionów sztuk w pierwszym roku.

Na razie jednak odłóżmy na bok prognozy. W końcu naprawdę nie potrzebujemy ich, aby potwierdzić, że Cyberpunk 2077 był jak dotąd rozczarowaniem dla CD Project Red i wydaje się, że jest dużą częścią powodu, dla którego akcje firmy spadły z 31 USD za akcję w grudniu 2020 do 10 USD za akcję w chwili pisania tego tekstu.

CD Projekt Red przyznaje, że bieżące koszty Cyberpunka 2077 już szkodzą ich wynikom finansowym, co znowu nie jest rodzajem oświadczenia, które prawdopodobnie usłyszałbyś od firmy, gdyby ta gra spełniała wewnętrzne oczekiwania (a tym bardziej zewnętrzne). Cyberpunk 2077 mógł odzyskać początkowe koszty rozwoju po wydaniu, ale zaczyna brzmieć tak, jakby gra mogła wrócić (lub wrócić) do technicznej utraty pieniędzy. Innymi słowy, koszty produkcji gry wciąż rosną, podobnie jak jej ostatnia sprzedaż nie wydaje się całkowicie „usprawiedliwiać” ostatnich kosztów.

Czytaj także  Dlaczego Half-Life 2: Odcinek 3 nigdy się nie wydarzył?

To właśnie jest interesujące w tej całej sprawie. Widzisz, gra taka jak No Man’s Sky również sprzedawała się dobrze, zanim poczta pantoflowa zaszkodziła jej sprzedaży i reputacji, ale plan zakładał rozwój tej gry dzięki nowej zawartości i regularnym aktualizacjom, które mają zadowolić obecnych fanów i przyciągnąć nowych. Błędy Cyberpunka 2077 mogą zostać naprawione w pewnym momencie, ale gra, którą jest teraz z perspektywy zawartości, jest z grubsza grą, którą będzie, dopóki CDPR nie będzie w stanie wydać DLC lub gry wieloosobowej. Jak można wywnioskować z (frustrująco niejasnej) zaktualizowanej mapy drogowej CDPR, tego rodzaju treści zostaną wydane za co najmniej rok, jeśli w ogóle zostaną wydane:

Plan Cyberpunka 2077 na 2021 rok

Co ważniejsze, staje się coraz bardziej jasne, że Cyberpunk 2077 nie tylko zaszkodził cenom akcji i wynikom finansowym CDPR, ale także jego reputacji. Firma zauważa, że ​​silne opinie na temat serii Wiedźmin (w tym sukces serii Netflix) utrzymywały sprzedaż Wiedźmina 3 na stosunkowo wysokim poziomie, ale nawet ta sprzedaż w końcu zaczyna się wahać. Oczekiwano, że Cyberpunk 2077 zacznie mieć większą wagę, ale te wczesne raporty finansowe sugerują, że Cyberpunk 2077 nie zbliża się do nadrobienia tego spadku.

To stawia CDPR w dziwnej sytuacji, w której muszą nie tylko znaleźć sposób na naprawienie reputacji Cyberpunka 2077 z prostego faktu, że nadal muszą zwiększyć sprzedaż gry (i zyski / ceny akcji), ale ponieważ Cyberpunk 2077 szybko staje się gra twarzą firmy w najgorszy możliwy sposób.

W tej chwili największą nadzieją CDPR jest to, że w najbliższej przyszłości uda im się przywrócić Cyberpunk 2077 do PlayStation Store i że jego ponowne pojawienie się na tej platformie zbiegnie się ze znaczną liczbą poprawek błędów. To może wystarczyć, aby ludzie znów zaczęli mówić (i oczywiście kupować i grać) w Cyberpunka 2077, ale czy istnieje duża grupa graczy, którzy do tej pory opierali się kupowaniu gry, ale zrobią to, gdy osiągnie magiczny stan „ustalenia” dopiero się okaże.

Czytaj także  Castlevania: Dlaczego gry Game Boy Advance są warte ponownego odwiedzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *