Ile lat ma Mario? Wiele tajemnic i mitów epoki postaci

Funkcje Ile lat ma Mario? Wiele tajemnic i mitów epoki postaci

Seria Super Mario Bros. ma już ponad 35 lat, ale odpowiedź na pytanie „Ile lat ma Mario?” jest tak mylące jak zawsze.

Zdjęcie: Nintendo

W miarę upływu lat jednym z niewielu stałych graczy pozostaje Mario i jakość większości głównych gier Super Mario Bros. Chociaż czasami wydaje się, że Mario zawsze był z nami i przez wiele lat pozostanie ostoją gier wideo, niezwykła długowieczność postaci nie pomaga odpowiedzieć na pytanie, które dręczyło nas od ponad 35 lat: „Ile lat ma Mario?”

Łatwo odpowiedzieć na to pytanie, jeśli mówisz o serii Super Mario, a nawet o narodzinach postaci z punktu widzenia tworzenia, ale gdy próbujesz dowiedzieć się, ile lat ma Mario w uniwersum Super Mario i wielkim Nintendo chronologia… cóż, tutaj sprawy stają się trudne.

Nie mogę zagwarantować, że zagłębienie się w ten temat da ci odpowiedź, z której będziesz zadowolony, ale jeśli chcesz po prostu zagłębić się w tę szczególną króliczą norę, oto nieco bardziej wyczerpująca próba odpowiedzi na pytanie, które okazała się znacznie bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.

Shigeru Miyamoto mówi, że Mario ma 24-25 lat… Czekaj, co?

Zacznijmy od tego, co jest jedną z niewielu „bezpośrednich” informacji, jakie posiadamy na temat wieku Mario.

W wywiadzie z 2005 roku opublikowanym po raz pierwszy na stronie Nintendo Japan, twórca Mario, Shigeru Miyamoto, stwierdził, że Nintendo tak naprawdę nie „nałożyło żadnych ograniczeń na Mario jako postać” poza faktem, że „ma około 24-25 lat”.

Podobnie jak reszta świata, prawdopodobnie unosisz brew na tę sugestię. Zagłębimy się w różne powody, dla których twoje wątpliwości są tutaj uzasadnione, ale zacznijmy od tego, że Mario z pewnością nie wygląda na 24-25.

Jeśli chodzi o to, istnieje kilka możliwych wyjaśnień. Pierwszym i najprawdopodobniej jest to, że jest to jedna z tych rzeczy, o które Nintendo tak naprawdę nie dba i nie przemyślało zbyt wiele. W związku z tym konsekwentny projekt postaci jest dla nich prawdopodobnie ważniejszy niż ten cytat, który Miyamoto podał lata temu. Podobnie jak popularność postaci, prawdopodobnie postrzegają Mario jako kogoś bliskiego nieśmiertelności.

Jeśli chciałbyś zejść nieco głębiej, możesz argumentować, że Mario postarzał się od czasu, gdy Miyamoto wygłosił to oświadczenie. W końcu Miyamoto wypowiedziałby to oświadczenie mniej więcej w czasie 20. rocznicy Super Mario, więc ta liczba miałaby trochę więcej sensu, patrząc ściśle z tej perspektywy.

Czytaj także  Elden Ring: Jak przyzywać Spirit Ashes i grać z NPC

Jak zauważyli inni, może to być również kwestia sugestii Miyamoto, że Mario ma fizyczne możliwości osoby w tym wieku (bez wątpienia ze względu na jego konsekwentne ćwiczenia skoków). Chociaż skłaniałbym się bardziej w stronę argumentu „Mario jest nieśmiertelny”, jest coś do powiedzenia na temat pomysłu, że Miyamoto mierzył wiek Mario na podstawie jego zdolności fizycznych.

Shigeru Miyamoto nazwał Mario „dziwnym starym kolesiem”

Podczas gdy Miyamoto zaoferował tylko przedział wiekowy 24-25 jako bezpośrednią odpowiedź na pytania dotyczące wieku Mario, wcześniej wypowiadał się, które nieco zaprzeczają tym informacjom.

Na przykład w 1996 roku w wywiadzie dla japońskiego przewodnika strategicznego Miyamoto został zapytany o „nierealistyczne” ruchy Mario. Oto, co miał do powiedzenia na ten temat:

„Dzięki 3D takie małe „kłamstwa” mogą pozostać niezauważone. Więc dużo kłamaliśmy! Mam na myśli, że Mario jest tym dziwnym starym kolesiem, który potrafi skakać trzy razy więcej od niego… więc kto to liczy? (śmiech)”

Ok, „stary” może być terminem subiektywnym, ale z pewnością jest to dziwne słowo opisujące kogoś, kto ma dwadzieścia kilka lat. Gdybym musiał zgadywać, powiedziałbym, że Miyamoto miał w głowie, że Mario był starszy w pewnym momencie, ale później postanowił utrzymać postać w kwiecie wieku. To lub on, no wiesz, żartował.

Kiedy są urodziny Mario?

Ach, oto kolejne świetne pytanie dotyczące wieku Mario, które jest naprawdę dość mylące. Właściwie większość ludzi wskazuje na trzy możliwości związane z urodzinami Mario.

Pierwsza popularna teoria głosi, że urodziny Mario przypadają 10 marca, czyli „Dzień Mar10”. Wydaje się jednak, że koncepcja Mario Day została stworzona przez fanów, którzy chcieli uczcić Mario i nie mogli przegapić szansy na wykorzystanie tak sprytnej daty, aby to zrobić. Nintendo potwierdza ten dzień, ale nie wydaje się, że jest to „kanon”.

Niektórzy fani sugerują również, że urodziny Mario mogą być 13 września: dzień, w którym Super Mario Bros. został wydany w Japonii. Jednak Nintendo zazwyczaj traktuje ten dzień jako rocznicę tej gry i serii Super Mario. Poza tym Mario wcześniej występował zarówno w Mario Bros., jak i Donkey Kong. Właściwie, jeśli chcesz użyć tych wydań jako metryki, możesz powiedzieć, że Mario „urodził się” w 1981 roku, kiedy został opracowany i wydany Donkey Kong (nawet jeśli postać w tej grze nie miała pierwotnie imienia Mario). Znowu jednak, to naprawdę tylko kwestia daty urodzenia Mario „stworzenia” w porównaniu z datą urodzenia postaci.

Czytaj także  Dlaczego tworzenie gier na PlayStation 2 było niezwykle trudne

Co ciekawe, mocne dowody sugerują, że „oficjalna” odpowiedź na to pytanie (a przynajmniej miesiąc i dzień) może być 11 października. Przynajmniej w tym dniu Nintendo wymieniło urodziny Mario, jak w starym wydaniu Nintendo Power:

Gry Nintendo są niespójne co do wieku Mario

Każdy, kto próbował nadążyć za osią czasu The Legend of Zelda, prawdopodobnie nie będzie zbyt zaskoczony, gdy dowie się, że Nintendo przez lata było nieco… niezgodne z wiekiem Mario.

Na przykład w Super Smash Bros. Melee sugeruje się, że Mario ma w rzeczywistości 26 lat. Nie jest to aż tak duża różnica wieku w stosunku do zakresu 24-25 sugerowanego przez Miyamoto, ale biorąc pod uwagę, że najwyraźniej jest to jedna z niewielu rzeczy w Mario, które firma ma zdefiniowane, to z pewnością interesujące, że istniałaby jakakolwiek różnica w jego wieku.

Inne gry zawierają odniesienia do możliwego wieku Mario, które całkowicie zaprzeczają szacunkom 24-25. Na przykład Paper Mario: Color Splash nawiązuje do 30-letniej bitwy między Mario i Bowserem. Ponownie, ta liczba ma sens, jeśli twórcy gry właśnie komentują rocznicę serii, ale ten pomysł nie pasuje do sugerowanego wieku Mario.

Nawet nie każ nam zaczynać od Baby Mario. Chociaż pierwszy występ tej postaci w Super Mario World 2: Yoshi’s Island sugeruje, że Baby Mario był w rzeczywistości Mario jako dziecko, od tego czasu widzieliśmy wiele gier, w których Baby Mario i Mario pracują obok siebie. W niektórych grach jest na to luźne wyjaśnienie, ale to naprawdę tylko jedna z tych rzeczy, na które Nintendo przez lata rzucało ręce do góry.

Aktorzy Mario są zazwyczaj między 40-60

Jeśli miałeś nadzieję, że wiek niektórych ludzi, którzy grali w Mario przez lata, może rzucić trochę światła na ten temat, mam dla ciebie złe wieści. Oto spojrzenie na kilku znanych aktorów, którzy przedstawiali Mario na przestrzeni lat i ich trudny wiek w momencie, gdy przyjęli tę rolę.

Czytaj także  Czy Pokémon Legends Arceus to prawdziwa gra z otwartym światem?

„Kap.”. Lou Albano (The Super Mario Bros. Show) – 56

Bob Hoskins (Film Super Mario Bros.) – 51

Peter Cullen (sobota Superkada) – 42

Charles Martinet (w czasie premiery Super Mario 64) – 41

Na przestrzeni lat było kilku innych aktorów głosowych Mario, którzy zwykle mieszczą się w tym trudnym przedziale wiekowym 40-60, ale chodzi o to, że Nintendo zazwyczaj rzuca starszych ludzi, aby grali tę postać. Zobaczymy, czy ta passa ulegnie zmianie w filmie animowanym Super Mario Bros., który ma zostać wydany w 2022 roku.

Czy Mario jest starszy od Luigi?

Dobrą wiadomością jest to, że Lugi był przez lata dość konsekwentnie opisywany jako młodszy brat Mario. Jednak Nintendo było niespójne (spróbuj być zaskoczonym) w odniesieniu do tego, ile dokładnie jest starszy Mario.

W komiksie z 1990 roku zatytułowanym Family Album „The Early Years” widzimy małego Mario jako jedyne dziecko przez dłuższy czas, zanim wspomniano o Luigim. Oznacza to, że Mario jest kilka lat starszy.

Jednak Super Mario World 2: Yoshi’s Island sugeruje, że ci dwaj są w rzeczywistości bliźniakami, którzy są mniej więcej w tym samym wieku. Ponownie, ta gra rodzi wiele pytań dotyczących wieku Mario, ale od tego czasu Nintendo najwyraźniej utkwiło w wyjaśnieniu „bliźniaków”. Luigi odniósł się do Mario jako starszego brata w kilku grach, a tytuły takie jak Super Paper Mario używają opisu „bliźniaków” w odniesieniu do rodzeństwa.

Jak najlepiej można się domyślić na podstawie dostępnych informacji, Luigi jest prawdopodobnie o kilka minut (lub godzin) młodszy od Mario, a nie o lata. Oznaczałoby to, że Luigi również ma dwadzieścia kilka lat, ale wciąż jest młodszy od Mario.

Ile lat miał Mario Segale (Człowiek, który zainspirował Mario)?

Jeśli nie wiesz, nazwa „Mario” została zainspirowana przez człowieka o imieniu Mario Segale, który był właścicielem magazynu wynajętego przez Nintendo w latach 80-tych. Historia mówi, że Nintendo postanowiło zmienić nazwę „Jumpman” w Donkey Kong na „Mario” w amerykańskiej wersji gry po incydencie, w którym Segale krzyczał na byłego prezydenta Nintendo of America, Minoru Arakawę, o zaległy czynsz.

Jeśli się zastanawiasz, Segale miałby około 49 lat w czasie Super Mario Bros. wydanie w Japonii. Podczas gdy ten przedział wiekowy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *