Jak doszło do rozpadu Beatlesów

Zawiera informacje o tym, jak doszło do rozpadu The Beatles

Beatlesi rozpadli się 50 lat temu. Oto historia, jak to się stało.

Zdjęcie: Express/Getty Images

„Czy chcesz poznać sekret” – zapytali Beatlesi we wczesnym hicie. Ale jeden z nich nigdy nie obiecywał, że nie powie. Prywatne zerwanie Beatlesów stało się publiczne, gdy Paul McCartney wydał komunikat prasowy 10 kwietnia 1970 roku, mówiąc, że nie widzi już siebie pracującego z zespołem ani piszącego z Johnem Lennonem.

Podobnie jak singiel Beatlesów „We Can Work It Out” był zbudowany wokół wezwania zwrotki do odpowiedzi w połowie ósemki, ogłoszenie McCartneya zostało sformatowane jako pytania i odpowiedzi i nie zawierało refrenu.

P: „Czy ten album jest odpoczynkiem od Beatlesów, czy początkiem solowej kariery?”

PAWEŁ: „Czas pokaże. Bycie solowym albumem oznacza „początek solowej kariery”… a nie skończenie z The Beatles oznacza po prostu odpoczynek. Więc to jedno i drugie”.

P: „Czy twoje zerwanie z The Beatles jest tymczasowe czy trwałe, z powodu różnic osobistych lub muzycznych?”

PAUL: „Różnice osobiste, biznesowe, muzyczne, ale przede wszystkim dlatego, że lepiej spędzam czas z rodziną. Tymczasowe czy stałe? naprawdę nie wiem.

P: „Czy przewidujesz czas, kiedy Lennon-McCartney ponownie stanie się aktywnym partnerem w pisaniu piosenek?”

PAWEŁ: Nie.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy wszyscy członkowie grupy odeszli i wrócili, zazwyczaj z nowym materiałem. Ringo Starr wybrał się na wycieczkę i napisał „Octopus’ Garden”, kiedy McCartney ponownie grał na perkusji podczas sesji do Białego Albumu. George Harrison ukrył się w ogrodzie Erica Claptona i napisał „Here Comes the Sun” podczas sesji Let It Be. Lennon, który założył grupę, powiedział, że chce rozwodu na spotkaniu w centrali Apple z innymi obecnymi członkami, 20 września 1969 roku, skutecznie rozwiązując The Beatles. Ale tak jak to się stało, kiedy ożenił się z Cynthią Powell, kiedy kwartet po raz pierwszy podbijał świat, kazano mu zachować to w tajemnicy. W końcu były płyty do sprzedania.

Lennon oskarżył McCartneya o wykorzystanie ogłoszenia o zerwaniu do sprzedaży jego solowego debiutanckiego albumu, McCartney. Kopał się też za to, że nie zrobił tego samego dla siebie. W tym momencie Lennon wydał już trzy albumy eksperymentalne z Yoko Ono i album koncertowy Live Peace in Toronto 1969, który nagrał na scenie z Ericem Claptonem, przyszłym beat-keeperem Yes Alanem White’em i wieloletnim przyjacielem Klausem Voormanem. John Lennon/Plastic Ono Band zadebiutowali dopiero w grudniu 1970 roku.

Czytaj także  To jest GWAR: „Wyzwaniem jest pozostanie szokującym”

„Nie wierzę w Beatlesów” – zaśpiewał Lennon w swojej piosence „God” z albumu Plastic Ono Band z 1970 roku i nie mógł uwierzyć, jak jego basista osłabił jego potrójną przewagę. „On nie może mieć swojej własnej drogi, więc powoduje chaos” – powiedział Lennon Rolling Stone w numerze z 14 maja 1970 roku. „W zeszłym roku wydałem cztery albumy i nie powiedziałem pieprzonego słowa o odejściu”.

Rozpad Beatlesów miał nadejść dawno, a pęknięcia zaczęły się pojawiać, gdy zespół osiągnął swój artystyczny i harmonijny szczyt. Menedżer zespołu Brian Epstein zmarł wkrótce po wydaniu Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band i Lennon powiedzieli, że wiedzieli, że „kurwa to mieliśmy”. Ich firma, Apple Corps, przynosiła straty. McCartney chciał, aby ojciec i brat jego żony Lindy, prawnicy zajmujący się rozrywką Lee i John Eastman, zarządzali finansami zespołu. Pozostała trójka chciała, aby Allen Klein, który zarządzał Rolling Stones i Samem Cooke’em oraz z powodzeniem zajmował się umowami dla Kinks and the Animals, został ich menadżerem.

Lennon, który w tym okresie wydał singiel „Give Peace a Chance”, nie był jedynym Beatlesem, który robił wszystko na własną rękę. Harrison był pierwszym z grupy, który wydał solową płytę Wonderwall Music, ścieżkę dźwiękową do filmu Wonderwall z 1968 r., po którym w maju 1969 r. Preston i londyńska świątynia Radha Kryszna. Starr kręcił filmy i miał własną solową płytę w puszce. Nadchodzące wydawnictwo McCartneya nie było nawet jego pierwszą muzyczną wyprawą bez kolegów z zespołu. Napisał ścieżkę dźwiękową do filmu The Family Way z 1966 roku.

Ale prawdziwy solowy debiut McCartneya wiele dla niego znaczył. Nagrał go w domowym studio na swojej farmie, kiedy zajmował się rozwodem Lennona. Po sesjach na Abbey Road Lennon nagrał „Cold Turkey”, piosenkę odrzuconą przez Beatlesów, z zespołem Plastic Ono Band, który wspierał go podczas koncertu Toronto Rock and Roll Revival 13 września 1969 roku. jego lot z powrotem do Londynu po występie. Powiedział McCartneyowi, Starrowi i Kleinowi 20 września, tego samego dnia, w którym zespół renegocjował kontrakt z Capital Records po wyższej stawce tantiem. Wydanie McCartneya zaplanowano na 17 kwietnia 1970 r., Co wyprzełoby wydanie albumu Let It Be , który spotkał się z działaniami prawnymi ze strony United Artists z powodu tak długiego opóźnienia, oraz Starr’s Sentimental Journey . Ringo udał się na farmę Paula, aby poprosić go o zatrzymanie płyty i został ze złością poproszony o odejście.

Czytaj także  Link Tank: Czy kochasz głębiny oceanu?

Po ogłoszeniu przez Paula biuro Apple Corps przy Savile Row 3 zostało oblężone przez fanów i prasę. Starr powiedział: „to wszystko dla mnie nowość”. „Dowcipny” Beatles, Lennon, wskazał „Rolling Stone” kreskówkę przedstawiającą „czterech facetów na scenie w świetle reflektorów; drugie zdjęcie, trzej faceci na scenie wymykający się z reflektorów; trzecie zdjęcie, jeden facet stojący tam i krzyczący „Wychodzę”. Lennon również żartował, że „miło było odkryć, że wciąż żyje. W każdym razie możesz powiedzieć, że powiedziałem żartobliwie: „On nie odszedł, zwolniłem go”. George odmówił rozmowy z mediami. Derek Taylor, publicysta Beatlesów, który również pomagał w przygotowaniu pytań i odpowiedzi McCartneya, wydał oświadczenie prasowe, w którym stwierdził, że zespół „wydaje się ograniczać sobie nawzajem style”.

Harrison miał właśnie nagrać swój solowy album All Things Must Pass z Philem Spectorem jako producentem, ale powiedział, że Beatlesi prawdopodobnie ponownie będą razem pracować po kilku solowych projektach. McCartney został zaproszony do współpracy z Lennonem i Harrisonem podczas sesji nad piosenką Starra „Early 1970”, ale odrzucił ofertę. „Słodki” Beatles, który opłakiwał „pogoń za papierami” w piosence otwierającej Let It Be „Two of Us”, serwował własne „zabawne papiery”. McCartney pozwał pozostałych trzech Beatlesów w londyńskim High Court of Justice 31 grudnia. Pozew rozwiązał „spółkę partnerską prowadzoną przez powoda i pozwanych pod nazwą The Beatles & Co.”, zgodnie z nakazem wydanym przez High Court of Justice. Wydział Kancelarii Sądu.

Na rozprawie prawnicy McCartneya oskarżyli Kleina o haniebną reputację, a McCartney zeznał, że Beatlesi nie byli już funkcjonującym zespołem, a ich różnice były nie do pogodzenia. Lennon, Harrison i Starr złożyli oświadczenia pod przysięgą, że z McCartneyem może być ciężko pracować, ale nie było powodu, dla którego zespół nie mógłby kontynuować. Sędzia Sądu Najwyższego Blanshard Stamp orzekł na korzyść McCartneya 12 marca 1971 r.

Po procesie pozostali Beatlesi byli zgorzkniali na Kleina. Harrison myślał, że źle zarządzał projektem pomocy dla Bangladeszu. Lennon powiedział, że Klein nie poparł go w sprawie muzyki politycznej jego i Ono. Lennon, Harrison i Starr legalnie zerwali z Kleinem w marcu 1973 roku, pozostawiając zespół, aby dogadał się między nimi. „Umowa Beatlesów” oficjalnie kończąca działalność zespołu została podpisana w grudniu 1974 roku. Gazeta zasadniczo podzieliła Imperium Beatlesów na części, z którymi każdy mógł żyć. Było kilka drobnych załamań do wypracowania. Lennon chciał zmiany przepisów podatkowych, ponieważ mieszkał w Ameryce. Ale to była formalność. Nie zmieniło to niczego, o czym świat i zespół już wiedzieli. Nie byli zespołem. Mogli grać z kimkolwiek chcieli, a Harrison, który w tym tygodniu grał w Madison Square Garden, wspierając swój album Dark Horse, zdecydował, że jego stary gitarzysta rytmiczny dołączy do niego na scenie.

Czytaj także  Link Tank: Ustalono ślady 4. sezonu True Detective

Podpisanie miało nastąpić 19 grudnia 1974 roku w hotelu Plaza, gdzie zespół zatrzymał się podczas swojej pierwszej podróży do Stanów Zjednoczonych w 1964 roku, niedaleko miejsca, w którym mieszkał Lennon. Były tam zespoły prawne dla oddziałów Apple w USA i Wielkiej Brytanii. Starr zadzwonił z Anglii i zaprosił swojego prawnika i menedżera biznesowego. Harrison pojawił się ze swoim prawnikiem i menedżerem biznesowym. McCartney przyprowadził swoich prawników i żonę Lindę, która przyniosła kamerę, aby udokumentować ostateczne rozwiązanie. Adwokat Lennona był tam, czekając na swojego klienta. Połączono telefon z nieobecnym Beatlesem, a jego osobista asystentka i stała towarzyszka „Straconego weekendu”, May Pang, powiedziała zebranym, że Lennon opuszcza spotkanie, ponieważ „gwiazdy nie są w porządku”. Harrison powiedział Pangowi, aby dał Lennonowi znać, że on też może pominąć program w Ogrodzie. Astrologia działała na korzyść Lennona, ponieważ po zakończeniu Beatlesów zdecydował się pojechać do Disney World. Zanim tam dotarł, jego korekta podatkowa została dokonana i podpisał 29 grudnia 1974 r. Yoko zrobiła pamiątkowe zdjęcie.

Co więc rozbiło Beatlesów? Dlaczego największy zespół na świecie miałby się rozstawać? Czy Harrison napisał za dużo piosenek? Lennon ustalił to na spotkaniu 8 września, na którym zaproponował, że on, Paul i George dostaną po trzy piosenki na album, w tym dwie od Ringo. Czy Yoko, która uczestniczyła w sesji przy Abbey Road na podwójnym łóżku dostarczonym przez Harrod’s do EMI, chrapała podczas nagrań? Czy to struny, które Phil Spector założył w „Długiej i krętej drodze”? Lennon prawdopodobnie podsumował to najdokładniej, kiedy wyjaśnił w The Beatles Anthology: „To dlatego, że źle dobrałeś tamburyn, całe moje życie jest nędzą”.

The Beatles: Get Back trafi do kin 4 września…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *