Jak Harry Potter był prawie zupełnie inny

Przedstawia, jak Harry Potter był prawie zupełnie inny

To małe decyzje po drodze kształtują wielkie sukcesy – a Harry Potter miał wiele potencjalnych punktów zwrotnych…

Ten artykuł pierwotnie ukazał się w Den of Geek UK.

Harry Potter, obejmujący serię książek, filmów, perspektywy handlowe, park rozrywki, film spin-off i show na West Endzie, jest jedną z najbardziej kultowych franczyz w historii fandomu.

Ale wszystko mogło potoczyć się bardzo, bardzo różnie…

Oglądaj Harry’ego Pottera na Amazon Prime

Przed nami spoilery dotyczące serii o Harrym Potterze.

1. Co by było, gdyby Harry Potter nigdy nie został opublikowany?

Zostało dobrze udokumentowane, że JK Rowling walczyła o wydanie swojej pierwszej książki.

Prawie tuzin domów, w tym Penguin, TransWorld i Harper Collins, odrzucił Harry’ego Pottera i Kamień Filozoficzny wprost.

Kiedy pierwszy rozdział dotarł do Bloomsbury Publishing, miał pozostać w błocie, dopóki jego dziwna czarna oprawa nie przyciągnie wzroku skromnego pomocnika. Kierując się kaprysem, dyrektor generalny Bloomsbury, Nigel Newton, dał ją do przeczytania swojej 8-letniej córce Alice.

„Godzinę później zeszła ze swojego pokoju, świecąc” – powiedział Newton w rzadkim osobistym wywiadzie dla The Independent. „Dręczyła mnie i dokuczała mi przez kolejne miesiące, chcąc zobaczyć, co będzie dalej”.

Kopie pierwszego wydania książki sprzedają się teraz za dziesiątki tysięcy funtów, ale Bloomsbury kupił prawa do oryginalnego rękopisu za książęcą sumę 2500 funtów.

A reszta to historia.

2. Co by było, gdyby rodzice Harry’ego żyli?

Dziecięcy bohaterowie to pech.

Chcąc skierować swoich podopiecznych na drogę ku niezależności, autorzy będą uciekać się do drastycznych środków, by uwolnić ich spod nadzoru dorosłych. Wysłanie bohaterów do szkoły z internatem to jeden ze sposobów na wyciągnięcie ich z cienia nudnych dorosłych.

Podwójne zabójstwo dokonane przez złego czarodzieja to co innego.

Matka JK Rowling zmagała się z późniejszymi stadiami stwardnienia rozsianego, podczas gdy autorka szkicowała Harry’ego Pottera i Kamień Filozoficzny. Anne Rowling zmarła sześć miesięcy później, nie wiedząc nawet o książce, którą napisała jej córka.

Rowling powiedziała Oprah Winfrey, że wiedziała wtedy, że Harry będzie sierotą, i że jej smutek pomógł ukształtować historię: . Książki są tym, czym są, ponieważ umarła.

Motywy utraty odbijają się echem w całej serii i można śmiało powiedzieć, że historia byłaby nie do poznania, gdyby Lily i James żyli.

Czytaj także  Prince of Fools: Rozmawiamy z twórcą Rozbitego imperium, Markiem Lawrencem

3. Co by było, gdyby Ron umarł?

W akcie „herezji Pottera” JK Rowling niedawno przyznała, że ​​„napisała związek Hermiona/Ron jako formę spełnienia życzeń” i że nie sądziła, by wojowniczy związek tej pary przetrwał do ich dorosłych lat.

Ale związek Hermiona/Ron mógłby nigdy nie wyjść poza okres dojrzewania, gdyby sprawy potoczyły się inaczej, ponieważ Rowling rozważała zabicie jednego z nich w piątej księdze.

„W połowie, co, jak sądzę, jest odzwierciedleniem faktu, że nie byłam w zbyt szczęśliwym miejscu, zaczęłam myśleć, że mogłabym wypolerować jednego z nich, z czystej złośliwości” – powiedziała Danielowi Radcliffe’owi w wywiadzie po zakończyła się seria filmów. „Poważnie rozważałem zabicie Rona”.

4. Co by było, gdyby Harry był Amerykaninem?

Daniel Radcliffe prawie nie grał Harry’ego Pottera. Pomimo tego, że był ulubieńcem producenta Davida Heymana, po dowiedzeniu się, że film będzie kręcony w Ameryce, rodzice Radcliffe’a zdecydowali, że praca będzie zbyt rozpraszająca dla ich 11-letniego syna i wycofali go z konkursu.

Steven Spielberg, który początkowo wyraził zainteresowanie wyreżyserowaniem pierwszego filmu, skupił się na gwieździe Sixth Sense, Haley Joelu Osment. Jonathan Lipnicki i Eric Sullivan również wyrazili zainteresowanie tą rolą.

Filmy o Harrym Potterze wyglądały by zupełnie inaczej, gdyby wyreżyserował je Spielberg: planował je animować, z Robinem Williamsem w roli Hagrida!

Po tym, jak Chris Columbus przejął obowiązki reżysera, amerykański aktor Liam Aiken został zatrudniony do roli chłopca-czarodzieja. „Poleciałem do Anglii, a tydzień później dostałem tę rolę. Następnego dnia tego nie zrobiłem” – powiedział Aiken. „Ale zrozumiałem; jak James Bond, Harry musi być Brytyjczykiem”.

Aiken zagrał Klausa Baudelaire’a w serii niefortunnych zdarzeń.

Dopiero gdy potwierdzono, że zdjęcia mają się odbyć w Wielkiej Brytanii – najwyraźniej z powodu nalegań JK Rowling, by brytyjscy aktorzy zagrali główne role – rodzice Daniela Radcliffe’a wycofali się i pozwolili mu wziąć tę rolę.

5. Co by było, gdyby Sir Ian McKellen grał Dumbledore’a?

Od dawna wiadomo, że Sir Ianowi McKellenowi zaproponowano rolę Dumbledore’a po śmierci OG Albusa, Richarda Harrisa, przed rozpoczęciem zdjęć do Harry’ego Pottera i więźnia Azkabanu.

McKellen odrzucił tę rolę, grając już jednego kultowego czarodzieja w filmach Władca Pierścieni, po tym, jak Harris zaciągnął go w wywiadzie. „Widzenie jako jedna z ostatnich rzeczy [Harris] powiedział publicznie, że uważa mnie za okropnego aktora, nie byłoby właściwe, gdybym przejął jego rolę” – powiedział McKellen.

Czytaj także  Odkrywanie powiedzeń z Gry o tron

Rodzina Harrisa namawiała filmowców, aby zaproponowali tę rolę jego staremu kumplowi od kieliszka, Peterowi O’Toole, ale ostatecznie rolę tę otrzymał Michael Gambon.

Inne alternatywne możliwości obsady wszechświata obejmują Hugh Granta, który był pierwotnie brany pod uwagę jako smarmy lothario Gilderoy Lockhart w Harrym Potterze i Komnacie Tajemnic, ale musiał wycofać się z powodu konfliktów w harmonogramie. Helen McCrory, która grała Narcyzę Malfoy, pierwotnie miała zagrać Bellatriks LeStrange, ale musiała zrezygnować po zajściu w ciążę.

Sama JK Rowling została pierwotnie poproszona o zagranie roli Lily Potter w scenie Mirror of Erised w pierwszym filmie, ale odmówiła: „Naprawdę nie nadaję się na aktorkę, nawet taką, która musi po prostu stać i machać. Ja bym to jakoś spieprzył”.

Filmy o Harrym Potterze mogły wyglądać zupełnie inaczej!

6. Co by było, gdyby Emma Watson odeszła?

Kiedy jej kontrakt pojawił się podczas kręcenia filmu Harry Potter i Zakon Feniksa, Emma Watson poważnie rozważała odwrócenie się od serialu, aby skoncentrować się na nauce.

„Myślę, że byłbym wrogiem publicznym nr 1, gdybym nie kontynuował” – powiedział Watson MTV News w 2010 roku. „Ale myślałem o tym”.

Producenci zmienili harmonogram kręcenia Harry’ego Pottera, aby pasował do egzaminów Watsona A Level. I to też dobrze – pilna gwiazda zdobyła hat-tricka z trzema Asami i ukończyła prestiżowy Brown University w Rhode Island.

7. Co by było, gdyby Dean Thomas był główną postacią?

Na swojej stronie internetowej sprzed Pottermore, JK Rowling powiedziała, że ​​Chris Columbus, reżyser pierwszych filmów o Harrym Potterze, był zaskoczony ilością nadmiarowych informacji, które autor był w stanie przekazać mu na temat peryferyjnej postaci.

Pozornie mugolskie dziedzictwo Deana stanowiło część wcześniejszej pracy nad Harrym Potterem i Komnatą Tajemnic. „Ojciec Deana, który nigdy nie powiedział swojej żonie, kim jest, ponieważ chciał ją chronić, został zabity przez Śmierciożerców, kiedy odmówił dołączenia do nich” – napisała Rowling w FAQ na temat Deana. „Projektowana historia sprawiła, że ​​Dean odkrył to wszystko podczas swojej szkolnej kariery”.

Czytaj także  Pełzająca rzeczywistość V jak Vendetta

Pisanka nawiązująca do tego spisku o duchach” – własnym określeniem Rowling dla wątków fabularnych, które nigdy nie trafiły do ​​książek – pojawia się w Harrym Potterze i Insygniach Śmierci. Zapytany, czy był mugolakiem urodzonym przez nazistowskich porywaczy, Dean odpowiedział, że nie jest pewien: „Mój tata zostawił moją mamę, kiedy byłem dzieckiem. Nie mam jednak żadnego dowodu, że był czarodziejem.

Strata Deana była jednak naszym zyskiem, ponieważ zniknięcie jego historii oznaczało, że ulubieniec fanów wysunął się na pierwszy plan: „Przypuszczam, że w pewnym sensie poświęciłem odkrywczą podróż Deana na rzecz Neville’a, który jest ważniejszy dla głównej fabuły”.

Wczesna ilustracja – którą Rowling udostępniła na swojej stronie internetowej – przedstawia Deana, wówczas imieniem Gary, wraz z Harrym, Ronem, Hermioną i Nevillem, wymykających się z łóżka, by spotkać Fluffy’ego w Harrym Potterze i Kamieniu Filozoficznym.

8. Co by było, gdyby Peter Pettigrew nigdy nie zdradził Potterów?

Rowling ujawniła na swojej stronie internetowej sprzed Pottermore, że wczesne szkice Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego bardzo różniły się od tego, na którym ostatecznie się zdecydowała.

Zdradzając gotycką wrażliwość Rowling, w pierwszym szkicu Potterowie mieszkali na odległej wyspie, a rodzina Hermiony – znana wówczas jako Puckles, zanim Rowling zmieniła ich w mniej kapryśnych Graingerów – mieszkała w pobliżu.

To ojciec Hermiony odkrył morderstwo Lily i Jamesa.

Rowling ujawniła również, że we wczesnych szkicach Peter Pettigrew nigdy nie istniał.

„Istniały różne wersje scen, w których faktycznie widziałeś Voldemorta wchodzącego do Doliny Godryka i zabijającego Potterów, a we wczesnych szkicach tych mugoli zdradził miejsce ich pobytu. Jednak w miarę jak historia ewoluowała, a Pettigrew stał się zdrajcą, ten okropny mugol zniknął.

9. Co by było, gdyby Michael Jackson napisał musical o Harrym Potterze?

Na długo przed Harrym Potterem i przeklętym dzieckiem – dwuczęściową sztuką, która zadebiutuje na West Endzie jeszcze w tym roku – do JK Rowling zwrócił się Książę Popu.

„Michael Jackson chciał zrobić musical” – powiedziała Rowling Oprah Winfrey w wywiadzie z okazji zakończenia serii. „Wielu rzeczy odmówiłem”

10. Co by było, gdyby Harry Potter został zmieniony w…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *