Justice League: The Greatest Rosters w historii DC

Zawiera Justice League: The Greatest Rosters in DC History

Spotkałeś Ligę Sprawiedliwości na ekranie, ale jest o wiele więcej postaci, które tworzą listę.

W komiksach wiele różnych wersji Justice League (lub Justice League of America) ekscytuje fanatyków superbohaterów od pokoleń, a istnieje wiele różnych list komiksów, które zostały nazwane Ligą Sprawiedliwości. Niektóre z tych zestawień stały się legendą komiksu, podczas gdy inne są fascynującym spojrzeniem na trendy, które tworzyły każdą erę akcji superbohaterów. I oczywiście niektóre listy są po prostu głupie.

Wskoczmy więc do naszych baniek czasu i przyjrzyjmy się niektórym z bardziej pamiętnych epok największego zespołu DC.

JSA

Zanim zaczniemy składać hołd najwspanialszym (i nie najwspanialszym) składom League, musimy wyrazić uznanie dla super zespołu, który to wszystko rozpoczął – Justice Society of America. Począwszy od All-Star Comics # 3 (1940), Justice Society wyznaczyło standardy dla zespołu superbohaterów.

Większość historii JSA zaczynało się od zebrania się zespołu, aby stawić czoła kryzysowi, zerwania indywidualnie (zwykle z artystą paska bohatera, który narysował ten rozdział przygody) i powrotu razem, aby rozwiązać problem. Pomyśl o JSA jako o prototypie tego, co stanie się Ligą Sprawiedliwości (i Avengersami, jeśli o to chodzi). DC umieściło swoje największe gwiazdy w Justice Society, w tym Wonder Woman, Flash, Green Lantern, Atom, Wildcat, Doctor Fate, Spectre, Johnny Thunder, Starman, Hourman, Doctor Mid-Nite i wiele innych. Black Canary i Mister Terrific również dołączyli do zespołu, ale, co dziwne, Golden Age DC zdegradowało Supermana i Batmana do członków honorowych, którzy ledwo dzielili światło reflektorów z JSA.

Oryginalna Liga Sprawiedliwości Ameryki

Kiedy DC rozpoczęło odrodzenie superbohaterów pod koniec lat 50. i na początku lat 60., firma ponownie wprowadziła takie klasyczne postacie, jak Flash, Green Lantern, Atom i Hawkman. Każde kolejne odrodzenie pokazywało światu, że superbohaterowie wracają do mody po bliskiej śmierci gatunku na początku lat 50., a następnym logicznym krokiem było umieszczenie nowych bohaterów DC w nowym superzespole. Justice League of America wprowadzona w The Brave and the Bold # 28 (1960) była zgromadzeniem największych i najbardziej ukochanych bohaterów DC. Flash, Green Lantern i Marsjanin Manhunter połączyli się ze starymi niezłomnymi postaciami z DC, Aquamanem, Supermanem, Wonder Woman i Batmanem, tworząc największą kolekcję barwnych bojowników kryminalnych, jakich kiedykolwiek widziała współczesna era. Nowi bohaterowie Flasha i DC zajęli centralne miejsce, a Superman i Batman rzadko pojawiali się nawet na okładkach w tych wczesnych latach. Zespół stawił czoła takim zagrożeniom, jak Starro the Conqueror, Despero, Kanjar Ro, Key i wielu innym przeciwnikom, z których wszyscy stali się podstawowymi przeciwnikami DC.

Czytaj także  Transmetropolitan: trafne czy różowe okulary?

Wkrótce Hawkman, Atom i Green Arrow dołączyli do imprezy, gdy legenda Justice League of America nadal rosła. W Justice League of America # 21 i # 22 (1963) nowa Justice League spotkała się z Justice Society po raz pierwszy. Ta drużyna mistrzów z dwóch epok stała się corocznym wydarzeniem, ponieważ długość i szerokość wszechświata DC rosła w każdym numerze JLA. Era zakończyła się po tym, jak Black Canary przeniósł się na Ziemię 1 Ligi Sprawiedliwości z Ziemi 2 JSA. Pomiędzy wprowadzonymi złoczyńcami, ciągłymi podróżami na Ziemię 2 i wzajemnymi relacjami między członkami JLA, oryginalna Liga Sprawiedliwości zawierała niektóre z najbardziej ponadczasowe i legendarne historie Srebrnej Ery.

Era satelitarna

Era nostalgicznie znana jako Era Satelitarna rozpoczęła się w Justice League of America # 78 (1970) i ​​zobaczyła, jak zespół rozrósł się do ogromnych rozmiarów, gdy DC Universe nadal ewoluowało i dojrzewało. Ze swojego satelity na orbicie 22 300 mil nad Ziemią Liga chroni ludzkość. Do oryginalnych Leaguers dołączyli Elongated Man, Red Tornado, Hawkgirl, Zatanna, Firestormm i coś w rodzaju Phantom Stranger.

Ta epoka jest legendarna dla crossoverów nie tylko klasycznych JSA, ale także spotkań z zapomnianymi wówczas bohaterami, takimi jak oryginalni Siedmiu Żołnierzy Zwycięstwa, bohaterowie Quality Comics z Ziemi X (Ziemi, na której współczesność rządzą naziści, która wkrótce stanie się miejscem akcji kolejny crossover CW DC) oraz bohaterów Earth S (Shazam). Choć wszystkie te crossovery były ogromne, ta epoka jest najbardziej znana z osobistych interakcji między Leaguerami. Od romansu Black Canary i Green Arrowa, przez Ligę pomagającą Czerwonemu Tornado w odnalezieniu człowieczeństwa, po młodego Firestorma, który próbuje udowodnić swoją wartość, do jego doświadczonych drużyn i stałych przyjaźni między Green Arrow i Green Lantern, Green Lantern i Flash, Flash i Elongated Man, Hawkman i Atom. Nie wspominając już o niechętnej przyjaźni między lewicowym Green Arrow a prawicowym Hawkmanem, era satelitarna Ligi Sprawiedliwości zdefiniowała dynamikę międzyludzką głównego panteonu DC dla przyszłych pokoleń.

Czytaj także  Stardust to wciąż jedna z najlepszych adaptacji Neila Gaimana

Super przyjaciele

Wciąż słyszę narrację Teda Knighta: „Tymczasem… w Sali Sprawiedliwości!”

The Super Friends zadebiutował w 1973 roku na antenie ABC i trwał 9 sezonów. Super Friends to przyjazna dzieciom kreskówka, która przedstawiała przygody Supermana, Batmana, Robina, Aquamana i Wonder Woman. Do ligi dołączyli początkowo młodzi pomocnicy Wendy i Marvin, a później supermocni pomocnicy Wonder Twins. Przez lata Flash, Hawkman, Green Lantern i Atom pojawiali się i znikali z serialu, podczas gdy producenci serialu Hanna Barbara stworzyli podstawowy zespół różnorodnych bohaterów, takich jak Apache Chief, Samurai, Black Vulcan i El Dorado.

Najbardziej ukochana era serialu nadeszła, gdy zmierzyli się z Legionem Zagłady jako Wyzwanie Super Przyjaciół. Zapytaj dowolnego fana w pewnym wieku, a powie ci, że Super Friends był niezwykle ważny dla historii superbohaterów i sprawił, że zakochali się w panteonie DC.

Liga Detroit

Próbując złapać trend młodych, modnych, różnorodnych superzespołów zapoczątkowanych przez X-Men i Teen Titans, DC zdecydowało się drastycznie zmienić listę Justice League. Superman, Batman, Flash, Green Lantern, Green Arrow, Black Canary i Firestorm zostali zastąpieni przez długoletnich Leaguers Aquaman, Zatanna, Martian Manhunter wraz z nowymi członkami Vibe, Gypsy, Steel i Vixen. Ten zespół zadebiutował w Justice League of America Annual # 2 (1984) i został stworzony przez Gerry’ego Conwaya i Chucka Pattona. Ta nowa Liga nie działała 22 300 mil nad Ziemią, ale w sercu wielkiego miasta Detroit. Wszystko w tej Lidze zostało zmniejszone i

Fani DC w tamtym czasie tak naprawdę nie przyjęli życzliwie tego przejścia od dawnej Ligi Sprawiedliwości. Dialogi Vibe są nadal godne pożałowania, a fakt, że najpopularniejszymi członkami League byli MIA, nie do końca podbił serca wiernych DC z 1984 roku. W ciągu kilku krótkich lat DC porzuci Ligę Detroit jako nieudany eksperyment, ale fakt, że Vixen, Gypsy, Steel i Vibe żyją jako ukochane części Flasha, Legends of Tomorrow i Arrow od CW, mówi o trwałości te wspaniałe postacie, które kiedyś uważano za jednorazowe.

Era Bwah-Ha-Ha

Kiedy Liga Detroit została wypuszczona na pastwisko, ten zespół bohaterów, któremu nieco nie udało się zdobyć serc fanów, został zastąpiony przez jedną z najbardziej ukochanych drużyn Ligi Sprawiedliwości wszechczasów. Supermana i Wonder Woman nadal nie było, ale Batman powrócił wraz z zabawną grupą nieoczekiwanych bohaterów, którzy utworzyli najbardziej dysfunkcyjną drużynę superbohaterów wszechczasów.

Czytaj także  Dlaczego Scorpius Malfoy jest naszą nową ulubioną postacią z Harry'ego Pottera

Stworzony przez JM DeMatteis, Keitha Giffena i Kevina Maguire’a w Justice League # 1 (1987), skład tej nowej Ligi Sprawiedliwości, która wkrótce będzie znana jako Justice League International, składał się z Black Canary, Blue Beetle, Captain Marvel, nowej kobiety Asian Doctor Light, Doctor Fate, Martian Manhunter, Mister Miracle i Guy Gardner, a wkrótce po utworzeniu zespołu, dołączyliby Booster Gold, opancerzony Russian Rocket Red, Captain Atom, Fire i Ice. Zespół przeniósłby się do Justice League Europe, gdy Giffen i DeMatteis zbudowali świat parodii superbohaterów, który miał również ogromne heroiczne serce. Pomimo humorystycznego tonu, niedostatecznie wykorzystani bohaterowie, tacy jak Kapitan Marvel i Mister Miracle, otrzymali uwagę Ligi Sprawiedliwości, ponieważ legenda Ligi Sprawiedliwości nadal rosła, choć w bardzo zwariowanym kierunku. Bwah-ha-ha, rzeczywiście.

Core 7 powraca

Po nieudanej erze „Extreme Task Force”, DC przywrócił Ligę Sprawiedliwości do korzeni dzięki JLA # 1 (1997). Zniknęli śmiertelnicy tacy jak Mystek i Triumph jako Superman, Batman, Wonder Woman, Aquaman, Flash, Green Lantern i Martian Manhunter zebrali się ponownie jako JLA, która bardziej przypominała panteon bogów niż zespół superbohaterów.

W czasie, gdy był pisarzem, Grant Morrison przedstawił wielkie pomysły, z którymi Liga musiała się zmierzyć. Morrison mógł mieć Wally’ego Westa jako Flasha i Kyle’a Raynera jako Green Lanterna (wraz z elektrycznym niebieskim Supermanem), ale nic z tego nie miało znaczenia, ponieważ Liga Sprawiedliwości ponownie była centrum DCU. Oprócz Wielkiej Siódemki, ta era dodała Zauriel, Big Barda, Orion, Huntress, Oracle (Barbara Gordon), Steel (John Henry Irons), Plastic Man, Aztek, Tomorrow Woman i Green Arrow (Connor Hawke). Trzon Leaguers i ich koledzy z drużyny zmierzyli się z Darkseidem i Legionami Apokolips, wersją Starro, którą mógł sobie wyobrazić tylko Morrison, nową wersją Klucza i nowym Gangiem Niesprawiedliwości prowadzonym przez Lexa Luthora. Ta epoka przesunęła granice formy komiksowej i stworzyła Ligę Sprawiedliwości, która powiedziała światu, że Liga jest najlepsza, gdy wielkie działa są wypuszczane na Uniwersum DC.

Liga Sprawiedliwości bez ograniczeń

Batman: The Animated Series to prawdopodobnie najważniejsza kreskówka o superbohaterach, jaką kiedykolwiek stworzono. Superman: Animowany…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *