Kod zabójcy zodiaku złamany po 51 latach

Wiadomości Kod zabójcy zodiaku złamany po 51 latach

Kolejna zagadka Zodiaku Zabójcy została rozwiązana, ponieważ łamacze kodów złamali kolejny szyfr seryjnego mordercy.

Zodiac Killer zaatakował co najmniej osiem osób w Kalifornii w latach 1966-1969. Twierdził, że zabił co najmniej 37 osób, chociaż tylko pięć z tych zgonów można ostatecznie przypisać zabójcy. Podczas gdy Zodiaka Zabójcy nigdy nie złapano, jego sprawa jest nadal aktywna, a teraz jedna główna zagadka została rozwiązana: międzynarodowy zespół prywatnych obywateli i łamaczy szyfrów złamał tajemniczy „340 szyfrów” Zodiaka Zabójcy 51 lat po tym, jak wylądował on w bazie FBI biurko.

Zodiak miał zwyczaj szydzić z policji, wysyłając listy do prasy, a kilka z nich zawierało skomplikowane kody, z których część, jak twierdził, ostatecznie ujawniłaby jego tożsamość. To druga zaszyfrowana wiadomość, którą złamali cywile. W lipcu 1969 roku łamigłówka wysłana w częściach do gazet The San Francisco Chronicle, San Francisco Examiner i Vallejo Times-Herald w 1969 roku została rozwiązana przez nauczyciela z Salinas w Kalifornii i jego żonę. Układanka była znana jako szyfr 408 od liczby przedstawionych znaków. Ten pierwszy szyfr określał, co było zasadniczo manifestem Zabójcy Zodiaku, z liniami takimi jak „Lubię zabijać, ponieważ jest to świetna zabawa”.

Ten drugi szyfr stał się znany jako „szyfr 340” i został wysłany w liście do San Francisco Chronicle w listopadzie 1969 roku.

„MAM NADZIEJĘ, ŻE BĘDZIECIE SIĘ BAWIĆ, PRÓBUJĄC MNIE ZŁAPAĆ” – czytamy w wiadomości, według Davida Oranchaka, członka zespołu, który rozszyfrował kryptogram. „TO NIE BYŁO MNIE W TELEWIZJI, W KTÓREJ POSTĘPOWAŁO O MNIE, NIE BOJĘ SIĘ KOMORY GAZOWEJ, BO SZYBCIEJ WYSYŁA MNIE DO PARADYDU, BO MAM TERAZ DOŚĆ NIEWOLNIKÓW DO PRACY DLA MNIE, GDZIE KAŻDY INNY NIE MAJĄ NIC KIEDY DOCHODZĄ DO RAJU, WIĘC BOJĄ SIĘ ŚMIERCI. NIE BOJĘ SIĘ, BO WIEM, ŻE MOJE NOWE ŻYCIE TO ŻYCIE BĘDZIE ŁATWE W RAJSKIEJ ŚMIERCI.”

Czytaj także  Jak stworzyć system bezpieczeństwa w domu przy ograniczonym budżecie: przystępne cenowo pakiety zapewniające bezpieczeństwo

Zakodowana wiadomość zawiera 340 znaków, ale nie ma żadnych oczywistych wskazówek.

Sekcja, która mówi „To nie byłem ja w programie telewizyjnym” odnosi się do odcinka telewizyjnego talk show w Bay Area, The Jim Dunbar Show, w którym gościem był adwokat Melvin Belli. Ktoś, kto twierdzi, że jest Zodiakiem, zadzwonił na posterunek policji w Oakland 22 października 1969 r., żądając pojawienia się w programie Belli lub bostońskiego adwokata F. Lee Baileya. Podczas nadawania programu stacja otrzymała kilka telefonów od mężczyzny, który nazywał się „Sam” i co chwilę się rozłączał, aby powstrzymać policję przed śledzeniem połączeń.

Tajemnicza wiadomość została wysłana dwa i pół tygodnia później. 20 grudnia 1969 roku Belli otrzymał w swoim domu list od Zodiaka. Aby potwierdzić, że to on był zabójcą, do koperty dołączono fragment zakrwawionej koszuli ofiary. Wiadomość została zinterpretowana jako sposób, w jaki Zodiakalny Zabójca powiedział, że Sam jest oszustem.

Zakodowana wiadomość została po raz pierwszy przesłana do Laboratorium FBI 13 listopada 1969 roku. Ich jednostka ds. kryptografii i zbierania haraczy dokonała przeglądu wielu proponowanych rozwiązań w ciągu ostatnich 51 lat, ale żadne z nich nie miało wartości. W piątek Oranchak opublikował film na YouTube, w którym szczegółowo opisał, jak on, Sam Blake z Australii i Jarl Van Eycke z Belgii złamali kod. „W zeszły weekend zespół, w którym pracuję, rozwiązał problem 340 i przekazał go FBI” — powiedział Oranchak w rozmowie z San Francisco Chronicle. „Potwierdzili rozwiązanie. Bez żartów! To jest prawdziwa okazja.

Aby złamać szyfr, zespół zebrał informacje o odmianach zaszyfrowanego tekstu.

„Moim głównym wkładem było wyliczenie wielu możliwych kierunków czytania przez szyfr, w sumie ponad 650 000” – powiedział Sam Blake ZodiacKillerFacts.com. „David i ja uruchomiliśmy je odpowiednio przez azdecrypt i zkdecrypto. Co ciekawe, tylko azdecrypt był w stanie znaleźć fragmenty kompletnego rozwiązania. To była igła w stogu siana. Nawet znalezienie odpowiedniego stogu siana do przeszukania było szczęściem”.

Czytaj także  Zawody w grze Squid, w którą grają BTS

Trzej eksperci sprawdzili i rozszerzyli wzajemnie swoją pracę, zanim przekazali swoje ustalenia władzom w piątek 4 grudnia. Biuro dzwoniło do Oranczaka trzy razy w sobotę rano.

„Kiedy rozmawiałem z FBI, wystarczyło wprowadzić jedną zmianę w rozwiązaniu”. Oranchak powiedział ZodiacKillerFacts.com. Zespół rozszyfrował sześcioliterową sekcję jako „soo her”. Oranchak powiedział, że „zadzwonił do mnie kryptoanalityk FBI i powiedziała, że ​​uważa, że ​​zamiast tego powinno być napisane„ wcześniej ”.

FBI potwierdziło twierdzenia kryptologów dotyczące szyfru popularnie znanego jako Z340. „FBI jest świadome, że szyfr przypisywany Zabójcy Zodiaku został niedawno rozwiązany przez prywatnych obywateli” – napisało w piątek biuro FBI w San Francisco na Twitterze. „Sprawa Zodiac Killer pozostaje w toku dochodzenia prowadzonego przez FBI w San Francisco i naszych lokalnych partnerów organów ścigania. Zodiac Killer terroryzował wiele społeczności w północnej Kalifornii i chociaż minęły dziesięciolecia, nadal szukamy sprawiedliwości dla ofiar tych brutalnych zbrodni”.

Chociaż Zabójca Zodiaka nigdy nie został złapany, najbardziej prawdopodobnym podejrzanym pozostaje Arthur Leigh Allen, który zmarł na atak serca w 1992 roku i nigdy nie został formalnie oskarżony o zabójstwa. Ale inni podejrzani przez lata przyciągali uwagę amatorskich detektywów, chociaż tylko niewielka garstka wydawała się wiarygodna. Być może złamanie najnowszego kodu Zodiaku przybliży śledczych o krok do rozwiązania sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *