Mass Effect Legendary Edition: czy powinieneś grać jako wzór czy renegat?

Zawiera Legendarną Edycję Mass Effect: Powinieneś grać jako wzorzec czy renegat?

Naprawdę nie ma niewłaściwego sposobu na grę w trylogię Mass Effect, ale czy ostatecznie lepiej jest być Paragonem czy Renegatem?

Zdjęcie: EA

Niedawna premiera Mass Effect Legendary Edition na Xbox Game Pass zainspirowała wiele osób do sięgnięcia po trylogię po raz pierwszy i spróbowania odpowiedzi na pytanie, które prześladuje graczy Mass Effect od lat: „Paragon czy Renegade?”

Cóż, ryzykując zanegowanie reszty tego artykułu, faktem jest, że właściwą decyzją w prawie każdej grze z systemem moralności jest ta, która wydaje ci się właściwa lub ta, która po prostu najbardziej cię ekscytuje. Każdy rozsądnie zaprojektowany system moralności powinien zachęcać do podejmowania decyzji w ułamku sekundy w oparciu o własny kompas moralny, a w większości Mass Effect właśnie to robi.

Niezależnie jednak od tego, czy grasz w te gry po raz pierwszy i chcesz trochę lepiej zrozumieć różnice między dwoma skrajnymi moralnymi ustawieniami trylogii, czy też jesteś weteranem Mass Effect, który szuka wymówki, aby wziąć udział w tej debacie, oto nasze spojrzenie na różnice między Patronami i Renegatami, a także kilka słów o tym, co może być dla Ciebie odpowiednie.

Dlaczego warto grać jako wzór w Mass Effect

Paragoni aspirują do bycia (w większości) szlachetnymi bohaterami

Słowo „Paragon” powinno wskazywać, że jest to ścieżka moralna, którą chcesz podążać, jeśli jesteś zdeterminowany, aby grać jako bohater, ale warto podkreślić, że komandor Shepard nadal będzie „bohaterem” w Mass Effect niezależnie od tego, w którym kierunku wskazuje twój kompas moralny. To nie jest jak pierwszy KOTOR, w którym decydujesz między byciem Jedi a Sithem lub innymi grami, które oferują podobne wybory „dobra kontra zła”.

Jednak tylko Shepard Wzór będzie konsekwentnie starał się dawać lepszy przykład galaktyce poprzez swoje czyny. Są prawie przeciwieństwem charakteru typu „cel uświęca środki”. Podejmowanie decyzji przez Paragona opiera się na spójnej logice, którą łatwo prześledzić i docenić.

Wzory często przedkładają perswazję nad zastraszanie

W grach Mass Effect jest wiele momentów, w których będziesz mógł „przerwać” sekwencję i wybrać specjalną opcję w zależności od twojego charakteru. Ogólnie rzecz biorąc, Paragoni są bardziej skłonni do wykorzystywania tych wtrąceń do przekonywania ludzi niż do zastraszania ich lub po prostu krzywdzenia ich.

Czytaj także  Czas premiery Dying Light 2: kiedy będzie można grać w grę?

Nie jest to twarda zasada (gracze Renegatów również będą mogli używać perswazji), ale jeśli ogólnie bardziej interesuje cię używanie charyzmy i logiki niż strachu i brutalnej siły, Paragon z większym prawdopodobieństwem zaoferuje z grubsza to, czego szukasz . Na ogół starają się znaleźć sposób na rozproszenie sytuacji, zamiast wysadzić ją w powietrze.

Wzory zwykle wzbudzają więcej miłości u otaczających ich ludzi

Ponownie, nie jest to twarda zasada (a o niektórych wyjątkach od tej reguły porozmawiamy za chwilę), ale ogólnie rzecz biorąc, grając wzorem mistrza, masz większe szanse na pozyskanie ludzi najbliższych i pomagaj im w chwilach potrzeby.

Podczas gdy niektóre rasy i postacie będą pod większym wrażeniem Sheparda Renegata, Shepardowie Idealni będą przynajmniej próbować zaoferować chwilę pocieszenia swojej załodze i innym napotkanym ludziom. Innymi słowy, niektóre postacie mogą być pod większym wrażeniem Sheparda Idealisty lub Sheparda Renegata, ale niewiele postaci znienawidzi Sheparda Idealistę tak, jak mogą nienawidzić Sheparda Renegata.

Paragons przynajmniej spróbuj ocalić więcej istnień ludzkich

Nie możesz uratować wszystkich w serii Mass Effect (a przynajmniej nie wszystkich ludzi, których chciałbyś), ale jeśli jesteś zainteresowany uratowaniem jak największej liczby żyć (w tym życia pomniejszych postaci, które spotkasz po drodze) , Paragon to najlepsza droga.

Nie chodzi o to, że Renegaci po prostu zabijają wokół siebie więcej ludzi (chociaż tak się oczywiście dzieje), ale raczej o to, że Idealiści są bardziej skłonni zrobić wszystko, co w ich mocy, aby kogoś uratować, podczas gdy Renegaci mogą być zbyt skupieni na celu, aby martwić się o dodatkowe szkody. Renegaci mogą usprawiedliwić rozbicie po drodze kilku jajek więcej niż Idealiści.

Decyzje Paragons mają tendencję do rozgrywania się w dłuższej perspektywie

Jedną ze wspaniałych (choć czasami irytujących) rzeczy w Mass Effect jest to, że często podejmujesz decyzje, których bezpośrednich konsekwencji lub korzyści nie widzisz. Czasami musisz po prostu zaufać, że podejmujesz właściwą decyzję w danym momencie.

Cóż, Patronowie mają tendencję do podejmowania większej liczby decyzji, które mogą nie przynosić natychmiastowych rezultatów, ale zwykle przynoszą im korzyści w pewnym stopniu w dalszej części trylogii. Chociaż czekanie i obserwowanie, jak potoczą się pewne sprawy, może być frustrujące, pomysł, by nie robić wszystkiego dla natychmiastowej korzyści, z pewnością wzmacnia aspekt odgrywania ról na ścieżce Mistrza.

Czytaj także  15 najtrudniejszych gier wszechczasów na PlayStation One

Mass Effect: godne uwagi wybory i korzyści specyficzne dla postaci

 • Ratowanie rady
 • Ratowanie Królowej Raknii
 • Uwolnienie żony Samesha
 • Pozwolenie Shiali na pomoc kolonistom na Feros
 • Pomoc w wyleczeniu Geophage’a
 • Zwiększone maksymalne zdrowie
 • Zmniejszony czas odnowienia mocy
 • Ukończ misję Niezbadany świat: Oblężona baza

Dlaczego warto grać renegatem w Mass Effect

Renegaci mają czarne poczucie humoru

Jedną z najbardziej spójnych korzyści płynących z grania Renegatem w trylogii Mass Effect jest liczba opcji dialogowych z mrocznym humorem dostępnych dla graczy Renegade Shepard. W rzeczywistości niektóre z najbardziej zabawnych i zapadających w pamięć opcji dialogowych w grze można doświadczyć tylko wtedy, gdy wyznajesz styl życia renegata.

Powinienem wyjaśnić, że wasze poglądy na temat „zabawnych” opcji dialogowych i działań Renegata Sheparda mogą się różnić w zależności od waszego poczucia humoru. W wielu opcjach dialogowych Renegata jest dosadność, której po prostu nie dostajesz w Paragonach, a nawet kilka chwil mrocznego humoru, które szczerze usprawiedliwiają przejście na pełnego Renegata przynajmniej raz.

Renegaci kończą z bliznami na twarzy „w stylu KOTOR”.

Chociaż renegaci niekoniecznie są „źli” w taki sam sposób, jak niektóre… mniej niż dobre postacie graczy w innych grach RPG z systemami moralności, warto zauważyć, że nadal możesz uzyskać tę fajną, pokrytą bliznami twarz „w stylu Sithów” w Mass Effect, jeśli przejdziesz na pełnego Renegade.

Zaczniesz widzieć pewne zniekształcenia twarzy, jeśli wypełnisz pierwszy pasek wskaźnika Renegata, ale naprawdę musisz zaangażować się w styl życia Renegata, aby zobaczyć, jak wykrzywiona może być twarz Sheparda.

Gracze-renegaci mogą często eliminować dodatkowych wrogów i otrzymywać natychmiastowe nagrody

Zajmiemy się tym nieco głębiej za chwilę, ale jednym z najlepszych powodów, dla których nawet od czasu do czasu warto wybrać opcję bardziej „renegata”, gdy stanie się dostępna, jest to, że opcje te mogą czasami skutkować zdobyciem dodatkowego przedmiotu lub nawet wyeliminowaniem wroga z przyszłej walki.

To prawda, że ​​czasami trudno jest stwierdzić, czy opcja renegata, którą ci przedstawiono, przyniesie tak natychmiastowy korzystny dochód, ale jest to jeden z najbardziej oczywistych sposobów, w jaki nawet odrobina renegata w twoim życiu może być zaskakująco korzystna.

Renegaci powoli przechodzą na ciemną stronę

Podczas gdy wybory renegata zazwyczaj istnieją w rodzaju szarej strefy w pierwszej grze Mass Effect, wybór stylu życia renegata w całej trylogii ostatecznie pozwoli ci grać jako znacznie bardziej okrutna postać, która czasami jest szokująco bezduszna.

Czytaj także  Nowy świat: najszybsza droga do osiągnięcia poziomu 60

Przestanę sugerować, że gra Renegade ostatecznie zmieni cię w nowego złoczyńcę Mass Effect, ale z pewnością warto zauważyć, że Renegade Shepard staje się znacznie bardziej bezwzględny w miarę trwania trylogii. Szczerze mówiąc, znacznie trudniej jest moralnie usprawiedliwić niektóre działania Renegata Sheparda w Mass Effect 3, co w dużej mierze jest powodem, dla którego gra jako pełny Renegat jest tak fascynującym doświadczeniem.

Renegaci zobaczą prawdopodobnie najlepszą stronę Garrusa

Shepardowie wzorcowi i renegaci przypadną do gustu różnym członkom drużyny i postaciom niezależnym, którzy identyfikują się z wybranym przez siebie charakterem, ale biorąc pod uwagę popularność Garrusa, powinienem wspomnieć, że gracze renegatów będą mogli zobaczyć bardzo zabawną stronę Garrusa, którą gracze niedoścignieni będą tylko drapać po powierzchni z.

Grający Renegatem Shepardem jest w stanie wydobyć z Garrusa ciemniejszą stronę i naprawdę zachęcić go, by stał się pewnym siebie zabójcą o cudownie dziwnym poczuciu humoru. Niewielu członków załogi zwraca się do Sheparda o przewodnictwo moralne w taki sam sposób, w jaki robi to Garrus, i fascynujące jest obserwowanie, jak ewoluuje, jeśli staniesz się pełnym Renegatem.

Mass Effect: Godne uwagi wybory i korzyści Renegata

 • Uderzenie reportera
 • Zniszczenie Żniwiarza podczas monologu
 • Zabicie barmana
 • Strzelanie do Człowieka Iluzji
 • Zabicie rady
 • Zwycięstwo nad Garrusem, Gruntem i Javikiem
 • Zdobycie podziwu Krogan
 • Zwiększona regeneracja zdrowia
 • Zwiększone obrażenia broni/mocy
 • Ukończ misję Niezbadany świat: Negocjacje

Mass Effect Legendary Edition: czy powinieneś grać renegatem czy wzorem?

Ponownie, oczywistą odpowiedzią na to pytanie jest „niezależnie od tego, którą drogą wolisz grać” iz pewnością jest trochę prawdy w tym powszechnym wniosku. Podobnie jak w przypadku wyboru klasy Mass Effect, najbardziej spodoba ci się gra, jeśli wybierzesz moralne ustawienie, które najlepiej pasuje do twojej osobowości i preferowanego stylu gry.

Jeśli jednak zaczynasz przygodę z Mass Effect i po prostu nie możesz się zdecydować, powiem, że najlepszą ogólną opcją jest prawdopodobnie granie w Mass Effect jako wzór lub rezygnacja z określonego stylu gry i zmienianie podejmować decyzje w oparciu o to, co…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *