Mortal Kombat: Wyjaśnienie rywalizacji Sub-Zero i Scorpiona

Zawiera Mortal Kombat: Sub-Zero i Scorpion’s Rivalry Explained

Sub-Zero i Scorpion kłócą się, odkąd Mortal Kombat był tylko pomysłem w głowach jego projektantów. Oto, co musisz wiedzieć o tej legendarnej rywalizacji.

Zdjęcie: Warner Bros. Interactive Entertainment

Niezależnie od tego, czy jesteś długoletnim fanem Mortal Kombat, czy kimś, kto jest głównie zainteresowany nadchodzącym filmem, jednym z pierwszych właściwych hitów 2021 roku, prawdopodobnie przynajmniej zdajesz sobie sprawę z waśni między rezydującymi ninja z serii: Sub-Zero i Skorpiona. To bitwa, która niemal wykracza poza legendarną już markę i weszła do publicznej świadomości popkultury w sposób, który sprawia, że ​​wielu niemal podświadomie myśli „rywalami”, gdy tylko widzą te dwie postacie.

Chociaż prawda jest taka, że ​​prawie wszystko w Sub-Zero i Scorpion czyni ich naturalnymi rywalami, tylko ci, którzy odważyli się zagłębić w szczegóły oszałamiającej historii tej serii, znają fascynującą historię, która podsyciła tę kłótnię. Podczas gdy filmowcy na całym świecie rzadko mieli problemy ze znalezieniem powodów, dla których dwóch ninja walczyłoby ze sobą, historia rywalizacji Sub-Zero i Scorpiona sięga znacznie głębiej niż dwóch wojowników walczących o to, kto jest najlepszy.

Przestaniemy opowiadać o każdym wydarzeniu w tej pokręconej opowieści, która rozgrywa się na wielu liniach czasowych, ale jeśli tylko zastanawiasz się, dlaczego Sub-Zero i Scorpion nie mogą się dogadać pomimo zakupów w tych samych sklepach, oto krótkie spojrzenie na historię rywalizacji, która należy do najlepszych w historii bijatyk.

Scorpion i Sub-Zero byli rywalami od samego początku

Zanim zagłębimy się w aspekty fabuły rywalizacji Sub-Zero/Scorpion, należy zauważyć, że ich feud nie był przypadkiem ani jedną z tych rzeczy, które wydarzyły się w miarę rozwoju gier. Właściwie był to jeden z tych rzadkich fragmentów długotrwałej wiedzy, które były zaplanowane od samego początku.

Historia mówi, że współtwórca Mortal Kombat, John Tobias, zaczął czytać książkę zatytułowaną „China’s Ninja Connection” niedługo przed rozpoczęciem wstępnych prac nad tym, co miało stać się Mortal Kombat. Książka opowiada historię klanu złodziei i zabójców w Chinach, który, jak twierdzi, zasadniczo zainspirował popularną ideę japońskiego ninja. Zafascynowany tą koncepcją, Tobiasz naszkicował wojownika ninja wzorowanego na bohaterach klanu i głównych bohaterach. Ten wojownik stałby się Sub-Zero.

Jak Tobiasz ujawnił wiele lat później, wkrótce zdał sobie sprawę, że kulturowe i historyczne twierdzenia zawarte w narracji tej książki były mocno kwestionowane. W związku z tym postanowił dodać do gry drugą postać ninja, ale ta będzie miała japońskie pochodzenie. Ta postać ostatecznie stała się Scorpionem.

Czytaj także  Najlepsze gry, takie jak The Quarry

Rywalizacja między tymi dwoma wojownikami zostałaby przypieczętowana decyzją zespołu MK, aby polegać na zamianie palet dla niektórych postaci w grze, aby upewnić się, że nie będą musieli wymyślać zupełnie nowych projektów dla każdego wojownika. W związku z tym Sub-Zero i Scorpion otrzymały w dużej mierze podobny wygląd, ale estetycznie przeciwstawne kolory (niebieski i pomarańczowy). Dla pokolenia fanów MK fakt, że te dwie postacie wyglądały podobnie, ale nosiły różne kolory, był tak naprawdę pierwszą wskazówką, że są rywalami.

Zadanie Quan Chi napędza rywalizację Sub-Zero/Skorpiona

W duchu ich prawdziwych historii pochodzenia, Sub-Zero i Scorpion zostali napisane jako członkowie przeciwnych klanów ninja w uniwersum MK. Sub-Zero (prawdziwe nazwisko Bi-Han) należał do klanu Lin Kuei, a Scorpion (prawdziwe nazwisko Hanzo Hasashi) zobowiązał się do klanu Shirai Ryu. Zasadniczo obaj byli naturalnymi rywalami we wszechświecie franczyzy, zanim jeszcze się spotkali.

Jednak ich rywalizacja nie zaczęła się właściwie, dopóki czarownik Quan Chi nie zlecił klanom Lin Kuei i Shirai Ryu pomocy w odnalezieniu starożytnego artefaktu, którego planował użyć do wskrzeszenia swojego mistrza, Shinnoka. Oczywiście klany wysłały Sub-Zero i Scorpiona jako swoich odpowiednich przedstawicieli do tego zadania.

Jak można się domyślić, Sub-Zero i Scorpion spotkali się, próbując wykonać swoje zadania i pomimo wielu rzeczy, które wyraźnie łączyli, postanowili walczyć, zamiast zawrzeć znaczącą i trwałą przyjaźń, która z pewnością mogłaby wiele uratować kłopotów w dół linii.

Sub-Zero zabija Skorpiona

Sub-Zero wygrałby pierwszą bitwę między nim a Scorpionem, ale należy podkreślić, że Sub-Zero miał niezaprzeczalnie użyteczną umiejętność manipulowania lodem w tym czasie, podczas gdy Scorpion był tylko znanym wojownikiem, który posiadał głównie ludzi (choć z pewnością ulepszone) zdolności.

Niezadowolony z pokonania Scorpiona w bitwie, Sub-Zero postanowił zabić Scorpiona i zakończyć ten feud, zanim będzie mógł posunąć się dalej. Nie sądzę, że spoilerem jest stwierdzenie, że jego plan poniósłby spektakularną porażkę.

Ciężkie czasy Scorpiona nie skończyły się śmiercią. W ramach swojej „płatności” na rzecz Lin Kuei, Quan Chi zniszczył klan Shirai Ryu, który naturalnie obejmował rodzinę Scorpiona. W każdym innym wszechświecie takie bezbłędne zwycięstwo (zobaczcie, co tam zrobiliśmy?) ułatwiłoby ogłoszenie Sub-Zero zwycięzcą tego sporu. Jednak cała ta sytuacja wkrótce przybrała dziwny obrót.

Czytaj także  Back 4 Blood: Najlepsze konfiguracje talii

Zmartwychwstanie Skorpiona i nowe moce

W nagłej potrzebie sojuszników po tym, jak jego początkowe plany się nie powiodą, Quan Chi napotyka ducha Hanzo Hasashiego w Netherealm i oferuje mu wskrzeszenie, jeśli zgodzi się służyć jako jego osobisty zabójca. Aby upewnić się, że Hasashi czuje się odpowiednio zmotywowany do szukania zemsty na Sub-Zero, Quan Chi przywołuje obraz Sub-Zero prowadzącego atak na klan Scorpiona i zabijającego jego rodzinę. W rzeczywistości to wszystko, co robił Quan Chi.

Niemniej jednak Hasashi kupuje kłamstwo, zostaje wskrzeszony jako Skorpion, a nawet zyskuje nadprzyrodzone moce oparte na ogniu, które nie tylko określą jego śmiertelność we wczesnej fazie gry i specjalne ruchy, ale także dodadzą graczom inny sposób na wyraźne odróżnienie go od Sub-Zero (ogień kontra lód).

Scorpion zostaje poproszony o udział w turnieju Mortal Kombat przedstawionym w pierwszej grze, ponieważ Sub-Zero również dołączył do turnieju z zadaniem dla Lin Kuei. Scorpion tym razem pokonuje Sub-Zero i zabija ninja podczas ich następnej bitwy. W tym, co zapewne zdajesz sobie sprawę, szybko staje się powracającym tematem, śmierć Sub-Zero nie kończy tej rywalizacji.

Sub-Zero odradza się jako Noob Saibot

Ponieważ wskrzeszenie jest jego rzeczą, Quan Chi postanawia przywrócić Bi-Hana do życia (tak jakby) i zamienić go w bezdusznego wojownika znanego jako Noob Saibot. Początkowo Noob Saibot był zainteresowany głównie wyprowadzeniem swojej bezwzględnej agresji na mieszkańców i władców Netherrealm. Szybko stał się jedną z najbardziej przerażających sił podziemia.

Co ciekawe, cała postać Nooba Saibota została stworzona jako żart przez Eda Boona, który chciał dodać kolejną tajną postać do MK2, o której istnieniu nawet Tobiasz nie wiedział, dopóki prace nad MK3 nie były w toku. Jest to szczególnie zabawne, gdy zdajesz sobie sprawę, że imię Nooba Saibota jest odwrotną grą imion Boona i Tobiasza.

Saibot stał się później większym graczem w historii MK, ale z pewnością początkowo nie miał być reinkarnacją Bi-Hana, a rywalizacja Scorpiona z Sub-Zero nie od razu skierowała się do bitew z Noobem Saibotem. Zamiast tego rywalizacja między Skorpionem a Sub-Zero byłaby kontynuowana wraz z pojawieniem się brata Bai-Hana, Kuai Lianga.

Czytaj także  Recenzja laptopa Alienware x14: najlepsze gry komputerowe

Scorpion i Kuai Liang Spór i Sojusz

Po tym, jak Scorpion zamordował Sub-Zero w turnieju MK, brat Bi-Hana, Kuai Liang, postanowił porzucić swój własny kryptonim (co prawda niesamowity „Tundra”) i przybrać pseudonim Sub-Zero, gdy szukał zabójcy swojego brata.

Scorpion widzi nowy Sub-Zero podczas turnieju MK2, myśli „nowy Sub-Zero, kto nie?” i przystępuje do walki z zamarzniętym wojownikiem w zwykły sposób. Scorpion zyskuje przewagę, ale wkrótce zdaje sobie sprawę, że to nie jest ten sam Sub-Zero, który wciąż uważa, że ​​zabił jego rodzinę. Za chwilę zagłębimy się w trudną pracę polegającą na zrelacjonowaniu tego, co będzie dalej, ale na razie powiedzmy, że ta dwójka faktycznie tworzy rodzaj więzi, która przeradza się w sojusz.

Quan Chi prawie nic z tego nie ma i (w jednej wersji tej historii) wykorzystuje swoją magię, aby Scorpion uwierzył, że Kuai Liang był również zamieszany w masakrę rodziny Scorpiona. Scorpion prawie zabija Kuai Lianga, ale Quan Chi wkracza, aby sam dokończyć robotę. W tym czasie nie może pomóc, ale zrobić pełny monolog złoczyńcy Jamesa Bonda, ujawniając, że był odpowiedzialny za rywalizację pary przez cały ten czas. Podczas gdy próbuje wygnać Scorpiona przed zabiciem Sub-Zero, Scorpion jest w stanie pokonać Quan Chi i udaje mu się wciągnąć go do Netherrealm, zanim czarownik zdoła zamordować Sub-Zero.

Od tego momentu zaczyna się robić trochę dziwnie.

Sub-Zero i Scorpion rozstrzygają swoją rywalizację na wielu liniach czasowych

Istnieje kilka wersji tego, co dzieje się dalej (a nawet nieco wcześniej). To, które z nich ma największe znaczenie, zależy od tego, o której grze mówisz, którą oś czasu subskrybujesz i jak zdecydujesz się przetwarzać całe mnóstwo wieloświatowych wybryków.

Aby wszystko było tak proste, jak to tylko możliwe, istnieje wersja tej historii, w której Scorpion ostatecznie ginie w Netherrealm podczas polowania na Quan Chi. Jednak to zakończenie jest niekanoniczne i rzadko określane jako coś więcej niż fascynujące na marginesie.

Jest też sekwencja wydarzeń, w których Scorpion…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *