Najlepsze filmy cyberpunkowe do obejrzenia, zanim zagrasz w Cyberpunk 2077

Najlepsze filmy Cyberpunka do obejrzenia, zanim zagrasz w Cyberpunk 2077

Zanim zanurzysz się w Cyberpunk 2077, pamiętaj, aby oddać hołd niektórym z najlepszych filmów cyberpunkowych, jakie kiedykolwiek powstały.

Zdjęcie: Sony

Ostrzegaliśmy Cię przed niebezpieczeństwem wyolbrzymiania Cyberpunka 2077 przed datą premiery gry 10 grudnia, ale rozumiem, że trudno jest powstrzymać emocje związane z najbardziej oczekiwaną grą 2020 roku. Jednak to wciąż pozostawia ci pytanie, co zrobić, gdy czekasz, aby w końcu zagrać w potencjalne arcydzieło CD Projekt Red.

Przychodzi mi do głowy kilka lepszych sposobów na zabicie czasu niż kuratorowanie maratonu najlepszych cyberpunkowych filmów. Podczas gdy definicja gatunku cyberpunk (zwłaszcza w filmie) jest tradycyjnie nieco dyskusyjna, są to filmy, które przedstawiają wizję przyszłości, w której technologia wydaje się górować nad ludźmi, którzy ją zaprojektowali, tak jak nowy rodzaj rewolucjonistów przygotowuje się do kontrataku. ta rozwijająca się kultura.

Niezależnie od tego, czy chcesz uczcić ten gatunek, czy po prostu lepiej go zrozumieć, oto cyberpunkowe filmy, które musisz obejrzeć przed premierą Cyberpunk 2077.

Akira

Akira

Oprócz tego, że jest prawdopodobnie najważniejszym filmem anime wszech czasów (przynajmniej pod względem globalnego rozwoju gatunku), Akira jest uważana przez wielu za najlepszy na ekranie obraz cyberpunkowego stylu i społeczny komentarz gatunku.

Tak jak historia motocyklistów w Neo-Tokio, którzy po incydencie znajdują się na celowniku obławy, daje jedną z nich telekinetyczne moce, które mogą zniszczyć społeczeństwo, Akira samotnie sprawdza prawie każde cyberpunkowe pudełko na boisku windy. Jednak prawdziwa radość z tego filmu zawsze będzie pochodzić z rozkoszowania się pięknem jego animacji i sposobami, w jakie podkreśla wizję przyszłości, w której postęp technologiczny został zbudowany na rozpadającym się fundamencie zapomnianych dusz.

Nie ma świata, w którym Cyberpunk 2077 nie jest mocno inspirowany Akirą. Nie bylibyśmy zszokowani, gdyby w grze pojawiło się nawet kilka Easter Eggów Akira.

Łowca Ostrzy

Łowca Ostrzy

Chociaż ta lista jest po prostu uporządkowana w porządku alfabetycznym, z pewnością zabawne jest to, że prawdopodobnie dwa najważniejsze filmy cyberpunkowe znalazły się na szczycie listy.

Historia Blade Runnera to godna podziwu próba ambitnej opowieści o tożsamości i człowieczeństwie w szybko zmieniającym się świecie, ale największym darem tego filmu zawsze będzie jego światowy design i praktyczne efekty. Blade Runner odnajduje swój „punk” w klimacie noir, podczas gdy „cyber” elementy filmu lśnią w w dużej mierze nieromantycznym futurystycznym mieście, wyraźnie uzależnionym od często zimnych form technologii.

Czytaj także  Czy Final Fantasy 16 pojawi się na PC i Xboksie?

Każdy powinien przynajmniej raz zobaczyć Blade Runnera i nie możemy wymyślić lepszego momentu, aby zobaczyć go po raz pierwszy, niż przed rozpoczęciem gry w Cyberpunk 2077.

Miasto wybuchu

Miasto wybuchu

Jeśli masz ochotę na coś zupełnie dziwnego i surowego, gorąco polecam tę cyberpunkową muzyczną osobliwość z 1982 roku.

Burst City mocno skłania się do „punkowej” części cyberpunkowego równania z historią różnych zespołów, które walczą z policją i między sobą w dystopijnej wersji Tokio. Chociaż sama fabuła jest wprawdzie prosta, okazuje się, że jest idealną scenerią dla tego, co sprowadza się do unikalnego spojrzenia na podziemną japońską scenę punkową tej epoki.

Popkultura Cyberpunk 2077 jest wyraźnie zbudowana wokół muzyki, więc ciekawie będzie zobaczyć, czy gra zapożycza wiele pomysłów z tego czasami pomijanego klejnotu.

Szyfrować

Szyfrować

Szpiegostwo korporacyjne jest dużą częścią uniwersum Cyberpunk 2077, co znacznie ułatwia polecanie tego filmu z 2002 roku, który opowiada o niebezpiecznych pościgach korporacyjnych szpiegów.

Szczerze mówiąc, tak naprawdę jest to najprostsze podsumowanie labiryntu spisku, który zaczyna się od podjęcia przez człowieka pracy w lukratywnym polu szpiegostwa korporacyjnego. Poniżej znajduje się seria oszałamiających rewelacji, które pokazują nam, jak długo te korporacje przejdą i jak zbędni są wszyscy w dążeniu do władzy.

Jeśli chcesz zostać sprzedany na cyberpunkowych referencjach Cypher, wiedz, że jego dyrektor kiedyś opisał to jako „James Bond spotyka Kafkę”.

Ciemne miasto

Ciemne miasto

John Murdoch ma problem. Właśnie obudził się w wannie w obskurnym motelu, nie pamiętając kim jest ani co się dzieje. Co gorsza, ściga go tajemnicza grupa nieznajomych, którzy ścigają go przez miasto, w którym zawsze panuje noc. Jego jedyną nadzieją jest niejasna seria wskazówek i tajemniczych psychokinetycznych mocy, które dopiero teraz zaczyna rozumieć.

Dark City to niemożliwie ponury i dosłownie mroczny film, który konfrontuje się z ciężarem i potęgą ludzkiego umysłu. To skomplikowany i często niejednoznaczny film, który korzysta z wielkich pomysłów i absolutnie cudownego, skoncentrowanego na noir poczucia stylu.

Czytaj także  Call of Duty: Warzone – godzina rozpoczęcia i szczegóły wydarzenia Godzilla kontra King Kong

To, czego brakuje Dark City w scenach chwały high-tech i tradycyjnych elementów punkowych, nadrabia z nawiązką swoją ponurą, inteligentną i niezachwianą wizją przyszłości, która absolutnie należy do tego gatunku.

Dredd

Dredd

Niewielu ludzi oczekiwało wiele od Dredda, biorąc pod uwagę, jak ciężko adaptacja postaci z lat 90. spadła na jego twarz, ale ten film z 2012 roku okazał się jednym z najbardziej fascynujących fragmentów szeroko rozpowszechnianej cyberpunkowej rozrywki od lat.

Fantastyczne sekwencje akcji Dredda i historia na małą skalę, które odwołują się do podstawowej koncepcji The Raid: Redemption i Die Hard, czasami ukrywają genialny cyberpunkowy świat budowania świata. W każdym zakątku każdego ujęcia znajdują się wskazówki na temat tego, jak źle się stało i jakie desperackie środki zostały podjęte, aby utrzymać przy życiu nawet oblicze cywilizacji.

Łatwo sobie wyobrazić, że broń i komentarze Cyberpunk 2077 wydobędą kilka pomysłów z tego nowoczesnego klasyka.

ExistenZ

ExistenZ

Nikt nie pojawia się w filmie Davida Cronenberga, szukając prostej, przyjemnej jazdy, ale eXistenZ wciąż wyróżnia się jako wyjątkowo dziwny wpis do legendarnej filmografii reżysera.

Uważany przez wielu za duchową kontynuację Videodrome, eXistenZ podąża za projektantem gier, który musi zagłębić się w swoje najnowsze dzieło w wirtualnej rzeczywistości, aby naprawić potencjalne szkody. Podróż przez ten wirtualny świat z pewnością nie zawiedzie fanów Cronenberga szukających niezapomnianych chwil horroru ciała owiniętych introspekcyjną fabułą.

Dzięki swoim koncepcjom VR i medytacjom na nieuniknionym skrzyżowaniu technologii i ciała, eXistenZ oferuje wgląd w cyberpunkową pustkę, która może nie jest tak pamiętna jak najlepsze prace Cronenberga, ale jest warta obejrzenia.

Duch w muszli (1995)

Duch w muszli

Z niewielkim szacunkiem dla filmu z 2017 roku o tym samym tytule, chcę jasno powiedzieć, że absolutnie mówię o animowanym klasyku z 1995 roku.

Wydany na kulturowym szczycie gatunku „Hackersploitation” (więcej o tym za chwilę) Ghost in the Shell przedstawia świat, w którym ludzie są połączeni neuronowo z internetem, a cyborgi są zintegrowane ze społeczeństwem. W tę przyszłość wkracza haker znany jako Władca Marionetek, którego wyjątkowe zdolności stanowią wyraźne zagrożenie, nawet gdy zadają pytania o to, co pozostało z ludzkości, co warto ocalić.

Czytaj także  Dying Light 2: Gdzie znaleźć każdą broń z jajkiem wielkanocnym

Wraz z Akirą jest to absolutnie jeden z tych cyberpunkowych filmów, które każdy powinien zobaczyć, nawet jeśli zazwyczaj nie uważa się za fanów anime, a nawet animowanych filmów fabularnych.

Hakerzy

Hakerzy

Hakerzy to w zasadzie wielkoekranowa wersja każdego żałosnego zdjęcia z rocznika szkolnego, jakie kiedykolwiek zrobiono. To bezlitośnie banalny kawałek lat 90., który będzie szczególnie bolesny dla każdego, kto kiedykolwiek myślał, że to naprawdę szczyt fajności.

Jednak wciąż jest coś naprawdę fajnego w hakerach. Traktuje hakerów z takim samym dziwacznym znaczeniem kulturowym, jak bramkarze w Road House, ale pomysł gangów hakerów i sławnych hakerów przejmujących erę cyfrową zawsze trafiał do serca gatunku cyberpunk.

Wiemy, że uniwersum Cyberpunka 2077 jest mocno inspirowane kontrkulturą lat 90., więc należy spodziewać się kilku ukłonów w stronę tego filmu gdzieś po drodze.

Johnny Mnemonik

Johnny Mnemonik

Czekaj, Johnny Mnemonic to film science fiction z lat 90. z Keanu Reevesem w roli głównej, opowiadający o człowieku, który za dużo wie, próbując uciec przed gangami i korporacjami? Czy jesteśmy pewni, że w jakiś sposób nie była to miękka adaptacja Cyberpunka 2020?

Tak nie jest i jeśli mam być szczery, ten film nie zawsze wykorzystuje swój znaczny potencjał. Jest to jednak konsekwentnie zabawny kawałek technologicznego absurdu lat 90., wzmocniony przez naprawdę fascynujące budowanie świata i charyzmę głównego bohatera.

Nie oczekuj arcydzieła, ale Johnny Mnemonic to idealny film, który wprowadzi Cię w nastrój Cyberpunk 2077.

Robocop

Robocop

Napisano niezliczone słowa o statusie Robocopa jako jednego z najlepszych filmów akcji, jakie kiedykolwiek nakręcono, i jednego gryzącego komentarza społecznego, ale Robocop jakoś nigdy nie wydaje się mieć dość miłości jako genialny kawałek cyberpunkowego stylu.

Dzięki wędrującym gangom i megakorporacjom, których władza została w pełni zintegrowana i niekwestionowana w społeczeństwie, Robocop ma w swoich żyłach gatunek cyberpunk. To, co jest naprawdę niezwykłe, to sposób, w jaki film tak skutecznie równoważy pozornie nieuniknioną beznadziejność jego świata z ponurym poczuciem humoru, które mówi głośno, nawet gdy jest wygłaszany z przymrużeniem oka.

Ponieważ prawdopodobnie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *