Najlepsze gry 2021

Zawiera najlepsze gry 2021 roku

Od fantastycznych kontynuacji po odważne nowe pomysły, to najlepsze gry zaskakująco wspaniałego roku dla gier.

Zdjęcie: Sztuka Jessiki Koynock

Wielu nazwało rok 2021 wolnym rokiem dla gier wideo i na pewno rozumiemy, dlaczego. Tworzenie gier jest wystarczająco trudne bez konieczności radzenia sobie z wyzwaniami związanymi z pracą podczas pandemii COVID-19, problemami systemowymi w branży, brakami sprzętu i wieloma innymi czynnikami, które doprowadziły do ​​niektórych opóźnień i rozczarowań, które widzieliśmy W tym roku.

Jednak pod koniec tego „wolnego” roku wciąż patrzyliśmy na listę około 50 gier, które są więcej niż warte uznania za najlepsze zarówno w 2021 r., jak i wielu innych ostatnich latach.

W dziwny sposób ta kombinacja opóźnień w niektórych głównych grach i braków w innych pomogła ujawnić głębię talentu we współczesnej branży gier. W roku, w którym wydawało się, że te coroczne raty franczyzowe skradły mniej uwagi, łatwiej niż kiedykolwiek docenić samą liczbę niesamowitych gier, które czekały na odkrycie.

Więc chociaż żałujemy, że nie było czasu, aby opowiedzieć o każdej świetnej grze, która pojawiła się w tym roku, która może tylko przypomnieć, dlaczego zakochałeś się w grach, były to najlepsze z najlepszych.

Zapadka i Clank

20. Ratchet and Clank: Rift Apart

Rewolucyjna gra Naughty Dog z 2001 roku na PS2 Jak and Daxter: The Precursor Legacy została sprzedana zgodnie z obietnicą „braku czasu ładowania”. Wychodząc z koszmarnej ery czasów ładowania PS1, pomysł grania w platformówkę 3D na konsoli PlayStation bez konieczności wpatrywania się przez kilka minut w powoli przesuwający się pasek postępu wydawał się magiczny.

20 lat później Ratchet and Clank: Rift Apart od Insomniac Games na nowo rozpala tę magię. Odważnie testując ograniczenia zaawansowanego dysku SSD PS5, Insomniac zapewnia płynną rozgrywkę, o której odważyliśmy się marzyć tak dawno temu, a także rodzaj czystej platformówki akcji, która od dawna pomaga serii Ratchet and Clank wyróżniać się na tle innych. niesamowita konkurencja.

Gdy mówimy o potędze konsol nowej generacji, łatwo jest porzucić surową grafikę, ale Rift Apart przypomina nam, że w grach nowej generacji tak naprawdę chodzi o usuwanie barier, które utrudniają twórcom realizację ich marzeń.

Opowieści o powstaniu

19. Opowieści o powstaniu

Czasami trudno jest dostrzec granicę między oddawaniem hołdu inspiracji do momentu, w którym (być może przypadkowo) je odtwarzasz, a wykorzystaniem tych inspiracji jako podstawy do czegoś nowego. Twórcy nie powinni koniecznie wahać się przed zaoferowaniem czegoś niesamowitego tylko dlatego, że niektórym może się to wydawać znajome, ale trudno jest pozbyć się uczucia, że ​​należy stale dążyć do czegoś, czego nikt wcześniej nie widział.

Czytaj także  Cuphead DLC: każdy boss w rankingu od najłatwiejszego do najtrudniejszego

W Tales of Arise reżyser Hirokazu Kagawa i zespół Bandai Namco dostarczają grę JRPG, która jest przyjemnie znajoma i odważnie wyzywająca. Uznaje zarówno błyskotliwość poprzednich gier Tales, jak i ich wady, wprowadzając nowe śmiałe koncepcje (takie jak znacznie bardziej oparty na akcji system walki), które być może zostałyby uznane za świętokradztwo, gdyby nie zostały wykonane do perfekcji.

Tales of Arise przypomina nam, dlaczego kochamy tę markę i ten gatunek, nigdy nie przyjmując tej miłości za pewnik.

Zapomniane Miasto

18. Zapomniane miasto

The Forgotten City opowiada historię podróżnika tkwiącego w pętli czasu, który musi rozwiązać zagadkę starożytnego społeczeństwa, w którym każdy obywatel jest karany, jeśli tylko jedna osoba popełni „grzech”. Jest to założenie przypominające Strefę Zmierzchu, które natychmiast inspiruje Cię do zanurzenia się głęboko w świat tej gry i nie wychodzenia na powietrze, dopóki nie znajdziesz odpowiedzi.

Podobnie jak wiele innych wspaniałych przygodowych gier logicznych, The Forgotten City tak naprawdę opowiada o chwilach pomiędzy tymi rewelacjami. Skomplikowane założenie Zapomnianego Miasta działa tylko dlatego, że ta gra wymaga czasu, aby sprzedać ten niesamowity świat i sprawia, że ​​boisz się możliwości, że wszystkie niewiarygodne małe rzeczy, które odkryjesz, i niesamowici ludzie, których spotkasz, próbując rozwiązać tę tajemnicę, mogą zniknąć w mgnieniu oka .

Każda gra „detektywistyczna” może znaleźć dreszczyk emocji w rozwiązywaniu sprawy, ale tylko najlepsze zagadki sprawiają, że marzysz, abyś mógł się zatracić w tym procesie.

  Resident Evil Village

17. Resident Evil Village

Szczerze mówiąc, Capcom nie musiał iść na całość dla Resident Evil Village. W czasach, gdy horrory Triple-A są tak rzadkie, jak amunicja w horrorze przetrwania na PS1, wystarczyłoby (niestety), aby dać nam grę gatunkową, która korzysta z budżetu kinowego hitu.

Zamiast tego zespół Resident Evil Village sięgnął głęboko do swojej torby ze sztuczkami i dał nam wszystko, co miał. Może się zdarzyć, że Village będzie trzymał się pomysłów, które nie działają tak dobrze jak inne, ale nigdy nie wątpisz, że ostatecznym celem tej gry było pokazanie różnorodności gatunku horroru i ewolucji Resident Evil franczyzowa.

Czytaj także  Vampire Survivors: Dlaczego w końcu powinieneś zagrać w jedną z najlepszych gier 2022 roku

Niezależnie od tego, czy jest to twoja pierwsza gra Resident Evil, czy byłeś fanem od pierwszego zombie, Resident Evil Village wyjaśni, dlaczego jest to wciąż seria horrorów.

Wszechświata

16. Wieczność

Są chwile, kiedy opis najnowszej gry niezależnej sprawia, że ​​brzmisz jak oportunistyczny sommelier, który próbuje sprzedać butelkę. „To Metroidvania z nutami narracji JRPG i notatkami z gier akcji z 1992 roku (bardzo dobry rok).” Wiele z tych gier jest niesamowitych, ale cynicy czasami twierdzą, że po prostu nie ma tam nowych pomysłów.

Podczas gdy duch Undertale został przywołany do opisania Chrisa Nordgrena i Jordi Roca’s Everhood, prawda jest taka, że ​​nie ma nic podobnego do tej gry. Wspaniały, oparty na rytmie system walki Everhood jest rodzajem po prostu wysublimowanej koncepcji, która dostarcza dużą dawkę adrenaliny za każdym razem, gdy ją napotkasz, a historia projektu udaje się ukraść twoje serce, nigdy nie czując się tanim.

Everhood jest tego rodzaju cudownym, prawie nie do opisania doświadczeniem, które sprawia, że ​​masz ochotę wyśpiewać jej pochwały, nawet jeśli wciąż próbujesz zrozumieć, co to wszystko znaczy.

Pętla bohatera

15. Pętla bohatera

W pewnym sensie Loop Hero opowiada o beznadziejności. To gra o świecie, który wydaje się skazany na śmierć, zamieszkany przez ludzi, którzy nie pamiętają lepszych czasów. Niemal każdy element rozgrywki (od zdobywanych przedmiotów po wyniki bitew) jest zdeterminowany losowością i automatyzacją. To wystarczy, abyś się zastanowił, dlaczego zawracasz sobie głowę.

Nadchodzi jednak moment w Loop Hero, kiedy zdajesz sobie sprawę, że gra oferuje ci krótkie chwile kontroli dzięki możliwości umieszczania określonych tytułów lub wyposażania określonych przedmiotów. Dopiero gdy w tych rzadkich momentach znajdziesz siłę, by mieć bezpośredni wpływ na swój los, odnajdziesz piękno w mistrzowskim połączeniu budowania talii, biegów typu roguelike i usprawnionej mechaniki RPG, które trafiają w sedno tego złożonego gatunku.

„Wciągająca” to z pewnością jeden ze sposobów na opisanie emocji związanych z graniem pozornie ułożonej talii, którą oferuje Ci Loop Hero, ale największą zaletą gry może być po prostu sposób, w jaki uświadamia sobie, że radość z porażki można znaleźć w sposób, w jaki każdy porażka potęguje ostateczną radość z sukcesu.

Czytaj także  25 najlepszych gier SNES wszechczasów

Drzwi śmierci

14. Drzwi śmierci

Jeśli desperacko chcesz szybko podsumować Death’s Door, możesz zrobić gorzej niż opisać ją jako klasyczną grę Zelda za pomocą Dark Souls. To z pewnością tyle, ile niektórzy ludzie będą musieli wiedzieć, zanim zdecydują się spróbować tej gry.

Death’s Door to jednak coś więcej. Jest to gra, którą niektórzy opisali jako mechanicznie i narracyjnie „ciasną”, ale jest to chłodne skojarzenie z tym słowem, które umniejsza wpływ magii, którą deweloper Acid Nerve odblokował w tym tytule.

Jest to urocza i inteligentna gra, która wykorzystuje nieco znajomą formułę jako podstawę przygody, która zarówno przywołuje potężne wspomnienia z klasycznych gier, jak i przekracza oczekiwania tych tytułów. Jest to rzadka gra, w której udaje się wykorzystać czystą radość z nostalgii, nawet jeśli nie tęsknisz za grami, które wyraźnie inspirowały.

Forza Horyzont 5

13. Forza Horyzont 5

Co kilka lat uzależniam się od gry wyścigowej. Chciałbym móc powiedzieć, co takiego jest w tym gatunku, który czasami tak głośno do mnie przemawia, ale zrezygnowałem z zaakceptowania faktu, że w silniku tego gatunku jest tylko iskra.

Forza Horizon 5 to doskonały przykład tego, jak gatunek wyścigowy może cię czasami porwać, nawet jeśli zazwyczaj nie uważasz się za fana. To gra, która celebruje wolność i emocje płynące z siedzenia za kierownicą najbardziej egzotycznych samochodów świata, jednocześnie korzystając z oszałamiających ustawień Meksyku, które ten tytuł oferuje i wspaniale odtwarza.

Przede wszystkim jednak Forza Horizon 5 przypomina, że ​​jest to najnowsza pozycja w najlepszej serii gier wyścigowych w historii.

Wymaga dwóch

12. Potrzeba dwojga

W A Way Out z 2018 roku eklektyczny reżyser Josef Fares przesunął granice opowiadania historii w grze wideo w trybie współpracy, sugerując, że zmagania dwóch graczy próbujących ze sobą współpracować powinny znaleźć odzwierciedlenie w narracji z udziałem niespokojnych sojuszników. Dzięki It Takes Two Fares idzie o krok dalej, wykorzystując rozgrywkę w trybie współpracy, aby opowiedzieć fantastyczną historię o dziecku, które próbuje powstrzymać rodziców przed rozwodem.

Szczerze mówiąc, zdarza się, że Fares ma problemy z opowiedzeniem historii, którą wyraźnie próbuje…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *