Najlepsze książki o multiwersach: 5 naszych najlepszych książek science fiction/fantasy

Zawiera najlepsze książki o multiwersach: 5 naszych najlepszych propozycji science fiction/fantasy

Filmy takie jak Doctor Strange in the Multiverse of Madness i Everything Everywhere All At Once oraz programy telewizyjne takie jak Loki przyciągają widzów zafascynowanych alternatywnymi rzeczywistościami. To są książki, które powinieneś przeczytać, jeśli chcesz dalej odkrywać multiwers.

Od Doktora Strange’a w Multiverse of Madness do Spider-Man: Into the Spider-Verse do Everything Everywhere All jednocześnie, widzowie są zafascynowani multiwersem. Kiedy lustro się stłucze i możliwości wystrzelą w kosmos, kim będziesz? Co inne wersje ciebie i twojego świata mówią o prawdziwym świecie?

Książki science fiction i fantasy mają długą historię wieloświatów. Podgatunek „portal fantasy” wymaga wszechświatów po sąsiedzku, do których często podchodzi się z niemal pełną czci powagą, a nie z miękkim, absurdalnym humorem Everything Everywhere. Niektóre zawierają alternatywne wersje tych samych osób, podczas gdy inne nie. Próbowaliśmy odrzucić tutaj podróże w czasie lub historię alternatywną, jednocześnie odrywając się od złożonych multiwersów rzeczywistej fikcji franczyzowej.

Oto nasza lista różnych wieloświatowych fikcji, tak różnych, jak światy, które przedstawiają:

Tak można przegrać wojnę czasu Amal El-Mohtar i Max Gladstone

Jak wszystko, wszędzie i wszystko na raz, Wojna czasu to połączenie codziennych zmagań z tłem o ogromnej skali. W tej międzywymiarowej historii miłosnej pojawiają się zarówno podróże w czasie, jak i alternatywne wszechświaty. Nowela jest opowiedziana za pomocą listów wysyłanych przez centralną parę, gdy ich wrogość zamienia się w miłość, podczas gdy imperia walczą o przeszłość, teraźniejszość i alternatywne losy świata. Chwalony za złożoność i emocjonalny rdzeń, zdobył nagrody Nebula, Locus i Hugo w 2020 roku.

Siostrzeniec czarodzieja CS Lewis

Seria Narnia jest nie bez powodu klasyką literatury dziecięcej, ale to mniej znana pozycja najbardziej obejmuje ideę wieloświatów. Pierwszy chronologicznie z serii, The Magician’s Nephew, przedstawia świat, który służy jako tkanka łącząca inne (w tym „prawdziwy świat” i Narnię). To mocny wpis, dotyczący w dużej mierze bardzo chrześcijańskich idei stworzenia Lewisa i roli ludzkości w szerszej kosmologii. Wystarczająco dziwna, by zasłużyć na swoje miejsce jako intrygująca lektura dla dorosłych i działająca pod osobliwą marką baśniowej logiki, która sprawiła, że ​​była uwielbiana przez dzieci, od 1955 roku jest godną częścią wieloświatowej rozmowy.

Czytaj także  Recenzja odcinka 4 iZombie: Żyj i pozwól Clive'owi

Złoty kompas Phillipa Pullmana

Inny klasyk dla dzieci, seria, która zaczyna się od Złotego kompasu (a ostatnio doczekała się adaptacji BBC jako His Dark Materials) jest często w rozmowie z Narnią. Podczas gdy druga książka dotyczy bardziej bezpośrednio alternatywnych wszechświatów, pierwsza jest lekturą obowiązkową. Krótko mówiąc, jest to świat, w którym ludzie mają zewnętrzne manifestacje swoich dusz w postaci zwierząt.

W pierwszym wpisie mamy poczucie stawki alternatywnej kosmologii jako zasobu i skorumpowanego kościoła próbującego wykorzystać swoją moc do własnych złych celów. Późniejsze książki wprowadzają więcej alternatywnych ziem i pościg między wymiarami. To także zabawna fantazja sama w sobie, a demony przypominające zwierzęta są do dziś jednym z najbardziej oryginalnych i fascynujących pomysłów w gatunku.

Seria Wayward Children autorstwa Seanana McGuire’a

Każde serce przez drzwi, pierwsza książka z tej serii noweli, jest w takim samym stopniu w rozmowie z Narnią, jak książki Pullmana. Jednak zamiast zajmować się elementem religijnym, skupia się na wpływie emocjonalnym. Co się dzieje z ludźmi, kiedy wracają przez drzwi? Jej bohaterowie mają szerokie spektrum relacji ze swoimi światami poza portalami i fantazjami, które tam rozgrywają.

Każda nowela wprowadza inny świat i temat, ale niektóre postacie powtarzają się w całym tekście. Wszechświaty różnicowe są zazwyczaj samodzielne: nie znajdziesz tutaj alternatywnych jaźni ani podróży w czasie. Ale to wciąż świat nowych perspektyw otwierających się na każdym kroku, a postacie odkrywają, co to oznacza dla ich wzajemnych relacji.

Afera Eyre’a Jaspera Fforde’a

Alternatywne ja, metafikcja i podróże w czasie wirują w tej absurdalnej serii pełnej literackich żartów. Detective Thursday Next to nasz punkt widzenia w tym szalenie szczegółowym alternatywnym świecie. Zaczynając w angielskim społeczeństwie, które ma obsesję na punkcie literatury i zaawansowanych technologii na tyle, by podróżować w czasie i klonować, przechodzi w metafikcję z wieloma wersjami fikcyjnych postaci i alternatywnymi czwartkami. Ta zawiera więcej kalamburów i żartów niż głębokich rozważań na temat natury wszystkiego, ale pomysłowe budowanie świata sprawia, że ​​jest to niezapomniane i zabawne. Seria rozpoczęła się w 2001 roku, a ostatni wpis w 2012 roku.

Czytaj także  Finał sezonu Kroniki Shannary: recenzja Ellcrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *