Oś czasu Resident Evil w porządku chronologicznym

Zawiera oś czasu Resident Evil w porządku chronologicznym

W jakiej kolejności należy grać w gry Resident Evil? Oto, jak zrozumieć dziwaczną oś czasu serialu.

Zdjęcie: Capcom

Ujawnienie daty premiery Resident Evil Village i rozgrywki przybliża nas znacznie do kolejnego wejścia w jedną z bardziej skomplikowanych (a czasem mylących) osi czasu w historii gier wideo.

To prawda, że ​​​​oś czasu Resident Evil nie odbiega zbyt daleko od kolejności wydania samych gier, ale subtelne zmiany fabuły tworzone przez okazjonalne nieparzyste pozycje oznaczają, że łatwo jest stracić orientację, w jaki sposób się tu znaleźliśmy. Dlatego postaramy się pomóc w sporządzeniu aktualnej osi czasu Resident Evil.

Na potrzeby tej dyskusji zauważ, że mówimy tylko o grach Resident Evil, a nie o filmach akcji czy animowanych. Co więcej, dodaliśmy kilka spin-offów, ale ignorujemy gry, które albo są w dużej mierze nieistotne dla osi czasu (takie jak Resident Evil: The Mercenaries 3D), albo zostały usunięte lub ominięte w kanonie (Resident Evil Gaiden). To powiedziawszy, daj nam znać, jeśli przegapiliśmy ważne wpisy w komentarzach poniżej.

Resident Evil Zero

Rok wydania: 2002

Data osi czasu: lipiec 1998 r.

Podczas gdy konwencje nazewnictwa Resident Evil powodują wiele zamieszania chronologicznego, odpowiednio nazwany Resident Evil Zero jest miejscem, od którego chcesz zacząć, jeśli chcesz grać w główne gry Resident Evil w kolejności.

Wydana sześć lat po pierwszej grze Resident Evil, Resident Evil Zero opowiada historię oficer Rebecci Chambers i przestępcy o imieniu Billy Coen, którzy walczą z następstwami wraku pociągu, który pomógł rozpocząć problemy z zombie w Racoon City.

Chociaż fajnie, że ta gra mówi nam trochę więcej o Rebecce, najważniejszym punktem tej historii jest niewątpliwie sposób, w jaki ustawia Alberta Weskera, Williama Birkina i innych kluczowych członków Umbrella Corporation. Zero bezpośrednio prowadzi do pierwszej gry Resident Evil, a jej rewelacje na temat Umbrelli będą odbijać się echem w pozostałej części serii.

Mieszkaniec Zła

Rok wydania: 1996

Data osi czasu: lipiec 1998 r.

Pierwsza gra Resident Evil jest na szczęście zlokalizowana dość blisko początku osi czasu Resident Evil. Szczerze mówiąc, zaskakujące jest, że Capcom nie stworzył więcej gier Resident Evil, które pojawiły się przed tą.

Czytaj także  Czas premiery Horizon Forbidden West: kiedy będzie można grać w grę?

Niezależnie od tego, prawdopodobnie już wiesz, o co chodzi w Resident Evil. Jako opowieść o oficerach STARS zmuszonych do zbadania posiadłości Spencera po kilku atakach / zniknięciach, Resident Evil genialnie ułożył wspanialszą mitologię tej serii, opowiadając jednocześnie fascynującą samodzielną historię.

Jeśli przeglądasz serię Resident Evil w porządku chronologicznym, koniecznie zagraj we wspaniały remake oryginalnego Resident Evil, który po raz pierwszy został wydany na GameCube.

Resident Evil 3: Nemezis (pierwsza połowa)

Rok wydania: 1999

Data osi czasu: wrzesień 1998 r.

Ok, tutaj oś czasu będzie dziwna.

Sekwencje otwierające Resident Evil 3 mają miejsce 24 godziny przed rozpoczęciem Resident Evil 2. Chociaż w tych wczesnych segmentach są pewne oczywiste powiązania fabularne z Resident Evil 2, znaczna część początku tej gry to tak naprawdę historia poboczna zaprojektowana, aby rzucić trochę światła na co stało się z Jill Valentine po Resident Evil.

Jego miejsce na tej liście jest w dużej mierze techniczne, ale ze względu na dokładność, Resident Evil 3 technicznie pomaga połączyć pierwszą i drugą grę.

Resident Evil 2

Rok wydania: 1998

Data osi czasu: wrzesień 1998 r.

Legendarny Resident Evil 2 ulepszył serię Resident Evil i stworzył wiele elementów narracyjnych, które wejdą w grę później.

Jest to gra, która wprowadziła nas do Leona Kennedy’ego, Claire Redfield, Sherry Birkin, Racoon City i wielu innych. Jest to również gra, która powiedziała nam trochę więcej o Umbrelli, ich różnych wirusach i epidemii zombie, co naprawdę pomogło wyjaśnić ten wszechświat nieco jaśniej, zanim Resident Evil Zero uzupełnił więcej brakujących elementów.

Co najważniejsze, zakończenie Resident Evil 2 pomaga ustalić zakres błędów / intencji Umbrelli oraz sposób, w jaki zamienią to, co zaczęło się w pobliżu Racoon City, w serię wydarzeń, które wpłynęłyby na wiele części świata.

Resident Evil 3: Nemezis (druga połowa)

Rok wydania: 1999

Data osi czasu: październik 1998 r.

Druga połowa Resident Evil 3 ma miejsce dwa dni po wydarzeniach z Resident Evil 2, co technicznie wymaga nieco dziwnego podziału na tej osi czasu.

Ogólnie rzecz biorąc, najważniejsze wnioski z drugiej połowy Resident Evil 3 z punktu widzenia chronologicznego to zniszczenie Racoon City i los Jill Valentine, która odegrała ważną rolę w nadchodzących wydarzeniach z serii.

Czytaj także  Czy Zelda: Breath of the Wild 2 to właściwie historia pochodzenia Ganondorfa?

Oryginalna gra zawierała również kilka nieruchomych sekwencji kończących, które ujawniły nieco więcej o tym, co stało się z postaciami takimi jak HUNK, Ada Wong i Barry Burton, ale Resident Evil 3 został zaprojektowany jako coś w rodzaju pobocznej historii i w dużej mierze służy jako poboczna historia do dziś.

Resident Evil Ocalony

Rok wydania: 2000

Data osi czasu: listopad 1998

W dużej mierze zapomniana strzelanka z lekkim pistoletem Resident Evil Survivor udaje się dotrzeć do osi czasu Resident Evil dzięki temu, że w pewnym stopniu pomaga odpowiedzieć na pytania pozostawione przez poprzednie gry.

Akcja Resident Evil Survivor toczy się po zniszczeniu Racoon City pod koniec Resident Evil 3. Chociaż toczy się na małej wyspie, na której znajduje się placówka Umbrella, gra była wczesną wskazówką, że eksperymenty Umbrelli absolutnie nie mogły zostać powstrzymane, niezależnie od ekstremalnych środków, które zostały w tym celu uchwalone.

Co ważniejsze, ta gra wprowadziła nas do Ark Thompson: współpracownika Leona Kennedy’ego, którego obecność potwierdza, że ​​Kennedy kontynuował dochodzenie i zwalczanie Umbrelli po zakończeniu Resident Evil 2.

Resident Evil Kod: Weronika

Rok wydania: 2000

Data osi czasu: grudzień 1998 r.

Podczas gdy dziwna nazwa Code: Veronica i ekskluzywne wydanie Dreamcast od dawna sprawiają, że jest to coś dziwnego, dość czysto pasuje do osi czasu Resident Evil.

Jest to gra, która w końcu połączyła Claire Redfield z jej bratem Chrisem. Jeśli o to chodzi, jest to również gra, która w końcu pokazała nam, co Chris Redfield zamierzał śledzić wydarzenia z pierwszego tytułu. Ustanawia nawet zawodową dynamikę między Chrisem, Claire i Leonem, która pojawi się później, gdy trio wejdzie w przyszłe kariery.

Co ważniejsze, jest to gra, która przywróciła Alberta Weskera do gry i potwierdziła, że ​​nabył nadludzkie zdolności. Jego decyzja o zabraniu zwłok Steve’a Burnside’a pod koniec gry również wpłynęłaby na to, co będzie dalej.

Resident Evil: Kroniki Darkside

Rok wydania: 2009

Data osi czasu: 2002

Ta nieco niejasna gra Nintendo Wii byłaby łatwa do opuszczenia osi czasu (nawet przypomina wydarzenia z poprzednich gier), gdyby nie jeden interesujący sposób, który pomaga powiązać Veronicę z Resident Evil 4.

Czytaj także  New World: data premiery, zwiastun, rozgrywka i aktualności

Wczesny scenariusz gry „Operacja Javier” rozgrywa się cztery lata po Resident Evil 2 i widzi Leona Kennedy’ego wchodzącego do południowoamerykańskiej wioski w poszukiwaniu potężnego lorda narkotykowego o imieniu Javier Hidalgo. Staraj się nie dziwić, ale okazuje się, że wioskę opanowały zombie.

Okazuje się również, że Hidalgo faktycznie kupił próbkę wirusa, którą Wesker pobrał ze zwłok Steve’a Burnside’a i użył jej, by uratować umierającą córkę. To mały beat fabularny, ale znowu pomaga połączyć Veronicę z Resident Evil 4, Leonem Kennedym i resztą serii.

Resident Evil: Kroniki parasolki

Rok wydania: 2007

Data osi czasu: luty 2003 r.

Podczas gdy wiele z tego, co dzieje się w Umbrella Chronicles, w dużej mierze przypomina wydarzenia z poprzednich gier, ostateczny scenariusz tego tytułu zawiera kilka nowych punktów fabuły.

Przede wszystkim gra kończy się, gdy Albert Wesker infiltruje tajną placówkę Umbrella i kradnie tajne pliki. Stamtąd dowiadujemy się, że dowody w tych aktach wystarczą, aby przekonać rząd USA do agresywnego ścigania Umbrelli i jej kierownictwa.

Działania Weskera w tym momencie stworzyły próżnię władzy, która pomogła wpłynąć na wiele przyszłych wydarzeń.

Resident Evil 4

Rok wydania: 2005

Data osi czasu: 2004

To jedna z najstraszniejszych, najważniejszych i najlepszych gier wszechczasów, ale kiedy promowano Resident Evil 4, większość ludzi po prostu chciała wiedzieć, jak ta gra pasuje do wcześniej ustalonej mitologii Resident Evil.

Na początku gry dowiadujemy się, że Leon Kennedy został wysłany do wioski w Hiszpanii, aby uratować córkę prezydenta Stanów Zjednoczonych. Co ważniejsze, dowiadujemy się, że przypominający zombie mieszkańcy tej wioski są zarażeni nieznanym wcześniej wirusem znanym jako Las Plagas.

Las Plagas sam w sobie jest interesujący, ale z chronologicznego punktu widzenia jego największym bezpośrednim wpływem był sposób, w jaki pomógł ponownie wprowadzić Adę Wong po jej debiucie w Resident Evil 2 i powiązał Wonga z legendarnym złoczyńcą serii Albertem Weskerem. Ta relacja (i ich zainteresowanie nabyciem Las Plagas) zorganizowała wiele z tego, co nadchodzi…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *