Prawdziwa historia filmów i książek Ojciec chrzestny

Funkcje Prawdziwa historia filmów i książek Ojca chrzestnego

Ojciec chrzestny tworzył historię, nawet jeśli ją reinterpretował. Przyglądamy się prawdziwym gangsterom, którzy zainspirowali książkę i film.

Ojciec chrzestny to film historyczny, który tworzył historię na nowo. Adaptacja bestsellerowej powieści rodzinnej Mario Puzo w reżyserii Francisa Forda Coppoli jest stale oceniana w pierwszej trójce filmów, jakie kiedykolwiek powstały, często na pierwszym miejscu. Niektórzy krytycy i historycy filmu uważają, że kontynuacja, Ojciec chrzestny II, była jeszcze lepszym filmem, wzmacniając swoje miejsce w czołówce kinematografii.

Ojciec chrzestny był alegorią korporacyjnej Ameryki opowiedzianą osobiście w rodzinnym otoczeniu, która interpretowała prawdziwe wydarzenia z życia. Przedstawiał wzrost i upadek mafii, słowa, którego nigdy nie słychać w filmie. To dlatego, że ojciec rodziny mafijnej ogłosił omertę i stworzył pierwszą włosko-amerykańską ligę przeciw zniesławieniu tylko po to, by utrzymać film w ryzach, ponownie wkładając cementowe buty na legendę.

Ojciec chrzestny to film familijny, który stawia pytanie, która rodzina?

Niektórzy z bardziej romantycznych analityków filmowych wskazują na Borgiów, pezzonavante, którzy pociągali za sznurki w politycznych marionetkach XV i XVI wieku. Borgiowie zostali oskarżeni o wszelkiego rodzaju zbrodnie, grzechy i nagą ambicję, wkurzając rodzinę Medyceuszy, dom Sforzów i Kościół rzymskokatolicki. Rodzina zasymilowała się tak wysoko w wyższych sferach średniowiecznego społeczeństwa europejskiego, że miała własne siedziby w Watykanie, a dwóch z nich zostało papieżami. Alfons de Borja był papieżem Kaliksta III w latach 1455-1458, a Rodrigo Lanzol Borgia był papieżem Aleksandrem VI w latach 1492-1503. Cesare Borgia zrezygnował z bycia papieżem, by włóczyć się po okolicy z pomocnikiem-zabójcą. Sanchę z Aragonii można by uznać za Kay Francis (Diane Keaton) z rodziny, która sfinansowała renesans.

Spotkanie Komisji Ojca Chrzestnego

Ludzie szacunku

Corleone są również częścią Pięciu Rodzin, a sam Don Vito Corleone jest połączeniem prawdziwych gangsterów Franka Costello, Carlo Gambino i Joe Profaci.

Don Corleone w książce i filmie miał reputację człowieka rozsądnego, skromnego, który zawsze słucha rozsądku. Jako rozsądny człowiek jest gotów zrobić wszystko, co konieczne, aby znaleźć pokojowe rozwiązanie problemów. Frank Costello z rodziny Luciano/Genovese był znany jako „Premier” mafii. Trzymał się z dala od światła reflektorów, które stawiało gangsterów takich jak Al Capone na pierwszych stronach gazet i w więzieniu. Dyplomatyczny Costello wybrał rozsądek zamiast przemocy i miał w kieszeni wystarczającą liczbę sędziów i polityków, aby utrzymać się przy władzy.

Czytaj także  My Hero Academia: Kim jest Dabi?

W książce Mario Puzo Vito Corleone i Frank Costello urodzili się w tym samym roku. Vito Andolini urodził się 7 grudnia 1891 roku w Corleone na Sycylii, mieście, które nadało mu jego słynne imię. Costello urodził się 26 stycznia 1891 roku w Cassano all’Ionio we Włoszech. Costello zarabiał na nieszkodliwych występkach, takich jak hazard i przemyt, prowadził operacje w Las Vegas i na Kubie oraz powstrzymywał swoich żołnierzy przed handlem heroiną. Podobnie jak Corleone, Costello przeżył uderzenie i zmarł z przyczyn naturalnych. Ale poszedł do więzienia kilka razy i został uzurpowany Komisji. Kiedy Marlon Brando przygotowywał się do roli Corleone, słuchał taśm, na których Costello zeznawał przed Komisją ds. Przestępczości Zorganizowanej Kefauvera.

Franka Costello

Carlo Gambino nigdy nie poszedł do więzienia, a także zmarł z przyczyn naturalnych, chociaż było to w 1976 roku, po ukazaniu się „Ojca chrzestnego”. Corleone i Gambino mieli trzech synów i córkę. Rodzina Gambino miała politykę „handluj i giń” w odniesieniu do heroiny i oboje zostali podsłuchiwani przez pieprzone FBI, które niczego nie szanuje.

oglądaj filmy Ojca chrzestnego na Amazon

Giuseppe „Joe” Profaci urodził się 2 października 1897 roku w Villabate, prowincji Palermo na Sycylii. Przybył do Ameryki na tej samej łodzi, co przyszły szef rodziny Gambino Vincent Mangano i jego brat Phillip. Profaci był królem oliwy z oliwek na Long Island. Corleone również importował oliwę z oliwek (podobnie jak mój pradziadek Don Guiseppe Giannusa, ale to nie czyniło go mafiosem). Profaci był na szczycie mafijnym 5 grudnia 1928 roku, zorganizowanym przez szefa Cleveland, Josepha Porello, w hotelu Statler. Podczas gdy jego usankcjonowana przez Lucky Luciano rodzina była jedną z największych w Komisji, legalny biznes Profaci chronił go przed zarzutami uchylania się od płacenia podatków. Ale nie był chroniony przed pójściem na materace.

Ojciec chrzestny - śpi z rybami

Wojna Gallo-Profaci

Podczas gdy Ojciec chrzestny II jest znany z badania, w jaki sposób Don Vito Corleone zasiadł przy stole pięciu nowojorskich rodzin przestępczych, Ojciec chrzestny szczegółowo opisał bardzo specyficzne powstanie mafii: wojny Gallo-Profaci z późnych lat pięćdziesiątych.

Wojna Gallo-Profaci była największą wojną mafii od czasu wojny Castellammarese, nazwanej na cześć miasta Castellammarese del Golfo na Sycylii, w latach 1930-31. Joseph Bonanno opowiedział Gay Talese, dla książki Honor Thy Father, historię o tym, jak krwawa wojna gangów doprowadziła do prowizji i ceny. Wojna Gallo-Profaci pochłonęła życie 13 członków gangu i zmieniła nazwisko rodziny Profaci na Colombo. Mitologia mafijna z „Ojca chrzestnego” każe ci wierzyć, że „sypianie z rybami” było starym sycylijskim przesłaniem, ale sięgało zaledwie dekady wstecz, kiedy gang, który nie potrafił strzelać prosto, poszedł na materace na President’s Street w Brooklyn.

Czytaj także  The Real Goodfellas: Tajemniczy los Tommy'ego DeSimone

czytaj więcej: Prawdziwi Goodfellas

„Szalony” Joe „Blond” Gallo i jego bracia, Kid Blast i Larry, prowadzili interesy dla rodziny Profaci. Joe Gallo jest uznawany za jednego z „Kwintetu Fryzjerskiego”, który wykonał robotę przy Albercie „Lord High Executioner” Anastasii, gdy ten się golił. Bracia Gallo myśleli, że głośna egzekucja człowieka, który współtworzył Murder Inc., podniesie ich profile i utuczy ich portfele, ale utknęli w tym samym ślepym zaułku.

Wojny Gallo rozpoczęły się w 1960 roku. Był to pierwszy raz, kiedy hierarchia rodziny mafii została otwarcie zakwestionowana. Joe Gallo opracował plan porwania najwyższego poziomu rodziny Profaci, podobnie jak „Turek”, Virgil Sollozzo, zgarnął consigliere rodziny Corleone, Toma Haydena, granego przez Roberta Duvalla. Profaci uniknął porwania, ale jego szwagier i zastępca Joe Magliocco został złapany wraz z czterema caporegimami Profaci. Plotka głosi, że Joe chciał pobić jednego z zakładników i zażądać pieniędzy przed rozpoczęciem rozmów, ale Larry go od tego odwiódł.

Profaci wynegocjował lepszy układ w sprawie okupu i jego żołnierze zostali zwolnieni, ale szef chciał zemsty za zniewagę. Na Sycylii zemsta najlepiej smakuje na zimno. W maju 1961 roku Profaci uwolnił Carmine „The Snake” Persico, aby wyeliminować całą załogę Gallo. „Joe Jelly” Gioelli został stracony przez Sally D’Ambrosia. Ryba została zawinięta w płaszcz Joe Jelly’ego i podrzucona przed sklep ze słodyczami w dzielnicy Gravesend na Brooklynie. Podobnie jak Luca Brasi w „Ojcu chrzestnym”, Gioelli „spał z rybami”, a frakcja Gallo „poszła na materace”, zaszyła się na President Street i potrząsała kupcami w promieniu kilku przecznic.

Szalony Joe Gallo i Larry Gallo

W powieści Ojciec chrzestny niemiecko-irlandzki consigliere Tom Hayden wyjaśnia, że ​​​​ryba owinięta w kamizelkę kuloodporną Luca Brasi to stara sycylijska wiadomość. Caporegime Peter Clemenza wyjaśnia znaczenie materacy Pauliemu Gatto ( John Martino ) podczas jazdy pod pociągami Elevated na Bronksie, zanim udał się na bagna Jersey. Ten stronzo Paulie dostaje jeden w tył głowy od Rocco Lampone (Tom Rosqui) niedaleko Meadowlands. Richard Castellano, który grał Clemenzę, miał tylko scenariusz mówiący „zostaw broń”. Zaimprowizował wers „weź cannoli”, bo wiedział, że jego żona czeka na deser. Być może zostało to spłacone w związku między Bobbym Baccalieri i jego żoną Karen w serialu HBO Rodzina Soprano.

Czytaj także  25 najlepszych przekąsek do filmu

Następnie Persico poszedł za Larrym Gallo, zapraszając go na posiedzenie w klubie kolacyjnym Sahara Lounge na Brooklynie. Larry został skoczony, kiedy wszedł do budynku, i był duszony, gdy zatrzymał się gliniarz i atak został udaremniony, podobnie jak caporegime Corleone, Frank Pentangeli, grany przez Michaela V. Gazzo, zostaje zaatakowany przez braci Rosato w The Godfather Part II.

czytaj więcej: Goodfellas i tajemniczy los Tommy’ego DeSimone

Śmierć Vito Corleone była jedynym czynem, jaki kiedykolwiek popełnił, który zawiódł jego syna Michaela (Al Pacino). Pogrzeb dona był miejscem intrygi, ponieważ inni ojcowie rodziny ustawiali się, by wejść na jego teren, zmieniając nawet lojalnego Tessia (Abe Vigoda) w człowieka palca. Kiedy zmarł Joe Profaci, Joe Magliocco przejął Rodzinę Profaci, a Joe, Larry i Albert Gallo, wspierani przez Tommy’ego Lucchese i Carlo Gambino, zaczęli polegać na nowym szefie w zakresie starych należności. Nazwisko rodowe nie przeszło na jego syna.

Ojciec chrzestny – Don Barzini

Capo i tutti capi

Michael Corleone był luźno wzorowany na Salvatore „Billu” Bonanno, synu Josepha Bonanno, który był przygotowywany do normalnego życia po ukończeniu szkoły prawniczej, ale został przedwcześnie wciągnięty do rodzinnego biznesu po porwaniu jego starego. Miły dzieciak z college’u krążył po budkach telefonicznych, czekając na nocne telefony od nieobecnego ojca rodziny Bonanno.

Salvatore Tessio był oparty na Gaspare DiGregorio, caporegime rodziny Bonanno, który próbował pozbyć się Salvatore podczas „wojny bananowej” z rodzinami Gambino i Lucchese oraz kuzynem Josepha Bonanno, Buffalo don Stefano Magaddino. DiGregorio był drużbą na ślubie Josepha Bonanno i był ojcem chrzestnym jego syna Billa. Podczas pogrzebu Vito Corleone w Ojcu chrzestnym Tessio organizuje spotkanie Michaela i Barziniego, na którym nowy szef „czułby się bezpiecznie”. DiGregorio wystawił Billa Bonanno na hit w październiku 1964 roku, kiedy jego ojciec zszedł do podziemia po tym, jak został porwany przez…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *