Recenzja Czarnego nietoperza nr 1 (dynamit).

Recenzje The Black Bat # 1 (Dynamit) Recenzja

Nie tylko recenzja Black Bat #1 z Dynamite, ale mamy doskonałe wprowadzenie i historię jednej z najważniejszych postaci pulp fiction!

Mroczny krzyżowiec przebrany za nocnego drapieżnika, który patroluje miasto, aby chronić swój lud przed elementami przestępczymi, pod koniec lat trzydziestych zachwycił czytelników swoimi przygodami na dwie pięści. To nie jest mściwy nietoperz, o którym myślisz, to Czarny Nietoperz, pionierski bohater miazgi, który po raz kolejny występuje w swoim własnym magazynie dzięki Black Bat # 1 Briana Buccellato i Ronana Cliqueta z Dynamite!

The Black Bat został pierwotnie stworzony przez pisarza Normana Danielsa pod pseudonimem G. Wayman Jones i opublikowany przez Ned Pines’ Thrilling Publications, firmę, która również opublikowała takie zapomniane klejnoty, jak Captain Danger, Green Mask i Green Ghost. Postać pojawiła się po raz pierwszy w miazdze Black Book Detectives. Na łamach magazynu czytelnicy byli zachwyceni historią prokuratora okręgowego Anthony’ego Quinna (z pewnością nie TEGO Anthony’ego Quinna), walczącego z przestępczością krucjaty, który został oślepiony kwasem w twarz. Ta historia wyprzedziła powstanie Two Face o prawie dekadę, ale pomysł sprofanowania kwasu przez niezłomnego prokuratora okręgowego musiał trafić w gusta Boba Kane’a i Billa Fingera. W przeciwieństwie do Harveya Denta, atak uczynił Quinna jeszcze bardziej agresywnym bojownikiem. Udoskonalił swoje ciało, aby przezwyciężyć swoje ograniczenia i stał się Czarnym Nietoperzem. Później otrzymał eksperymentalny przeszczep oka, który nie tylko przywrócił mu wzrok, ale także pozwolił mu widzieć w ciemności. DC użył prawie dokładnie tego samego pomysłu wiele lat później na łamach Dr Mid-Nite, udowadniając tym samym, że historia Czarnego Nietoperza rozpaliła wyobraźnię wielu twórców Złotego Wieku.

Oczywiście to nie Dwie Twarze ani Dr. Mid-Nite byłyby nierozerwalnie związane z Czarnym Nietoperzem, to był Batman, a kontrowersje wciąż toczą się wokół tego, która postać była oryginalna. Zarówno Batman, jak i Czarny Nietoperz pojawili się w 1939 roku i obaj wydawcy twierdzą, że drugi „pożyczył” hojnie od drugiego. Bob Kane stanowczo zaprzeczył plotce, mówiąc, że jedyną postacią, która miała wpływ na jego twórczość, była postać z filmu The Bat Whispers z 1930 roku. Współtwórca Batmana, Bill Finger, przyznał jednak, że kostium Czarnego Nietoperza wpłynął na charakterystyczne kolczaste uzbrojone rękawice Batmana. Tak czy inaczej, problem został rozstrzygnięty pod koniec lat 30., kiedy obaj wydawcy zgodzili się, że bohaterowie mogą pokojowo współistnieć.

Czytaj także  Jak wyglądałby Harry Potter i Przeklęte Dziecko jako trylogia filmowa?

Kiedy Thrilling Publications zaczęło wydawać komiksy pod wydawnictwem Nedor/Standard, wydawnictwo zmieniło nazwę Czarnego Nietoperza na Maskę i umieściło bohatera w Exciting Comics. Ten sam wydawca był także właścicielem (między innymi) Black Terror i Fighting Yank, z których wszyscy niedawno znaleźli dom w serii Dynamite Project: Superpowers.

Poza podobieństwem do Batmana, Czarny Nietoperz zawsze będzie pamiętany jako jeden z pierwszych przebranych bohaterów z upośledzeniem fizycznym. Motyw ślepoty, który zostałby użyty w Doctor Mid-Nite i najskuteczniej w Marvel’s Daredevil, rozpoczął się na stronach Czarnego nietoperza. Alter-ego Quinna walczyło z nazistowskimi piątymi kolumnami, okultystami, złodziejami diamentów, podpalaczami, a nawet z człowiekiem, który twierdził, że jest szatanem. Czarny nietoperz pojawił się w sześćdziesięciu pięciu numerach Black Book Detective, stając się sukcesem miazgi średniego poziomu, nie dorównującym poziomom Shadow, Doc Savage i Avenger, ale nie jest też zapomnianą ciekawostką.

Jak wszyscy dobrzy bohaterowie miazgi, Czarny Nietoperz miał również niezapomnianą obsadę drugoplanową, załoga Nietoperza przypomina załogę Doca Savage’a i Cienia i pozwoliła Danielsowi dodać koleżeństwo i różnorodność charakteru do postępowania miazgi. Niezbędna była towarzyszka, Carol, której inteligencja i zaradność mogą pomóc Nietoperzowi. Wraz z Carol jest brutalny Butch O’Leary, który jest równie lojalny, co brutalny, oraz bardzo wyjątkowy „Silk” Kirby, który, kiedy pojawił się po raz pierwszy, próbował obrabować Nietoperza, ale wkrótce drobny oszust stał się osobisty lokaj i zagorzały sojusznik nietoperza. Trio, wraz z Nietoperzem, stworzyło centrum narracyjne, które zapoczątkowało kilka bardzo schematycznych, ale niezwykle zabawnych historii z miazgi, które zainspirowały późniejsze legendy komiksowe.

Teraz, gdy Dynamite przywraca krzyżowca miazgi, fascynujące będzie zobaczenie, jak Bat, Kirby, Carol i Butch przekładają się na współczesny kontekst. Brian Buccellato wykonał fantastyczną robotę, pisząc ponowne uruchomienie Flasha DC, więc fani pulpy mogą być pewni, że prawie zapomniany bohater jest w dobrych rękach. Co prowadzi nas do…

Czytaj także  Recenzja Arrow: Deathstroke

Czarny nietoperz nr 1

Scenariusz: Brian Buccellato

Artysta: Roman Cliquet

Pomimo nowoczesnej scenerii, Black Bat # 1 udaje się stworzyć atmosferę noir, w której postać może się rozwijać. Początkowe strony książki przedstawiają typowe miejskie piekło z zadymionymi kioskami z gazetami i przechodniami, miasto, które wygląda, jakby zostało wyrwane z rozgorączkowanej wyobraźni na wpół pijanego pisarza pulpy. W tej scenerii czytelnicy doświadczają brutalnego świata Czarnego Nietoperza, który pokonuje wędrującą grupę bandytów. Układy autorstwa artysty Romana Cliqueta wzbogacają scenerię, przyciągając wzrok czytelnika do ostatecznej rozgrywki, jednocześnie dostarczając szczegółów walki w obramowaniach strony powitalnej. Początek ustanawia brutalny ton książki, podczas gdy Buccellato zapewnia wymaganą ekspozycję, aby czytelnicy mogli dowiedzieć się, kim jest Nietoperz.

Zamiast krucjaty prokuratora, Tony Quinn był żądnym pieniędzy obrońcą, który próbował szybko się wzbogacić, broniąc szefów przestępczości wysokiego szczebla. Ten pomysł skutecznie odróżnia Quinna od innych, podobnych bohaterów, ponieważ każde działanie, do którego zobowiązuje się Quinn jako Czarny Nietoperz, będzie nadrabianiem przeszłości jako prawnika mafii. Jako obrońca, Quinn można uznać za odpowiedzialnego za stworzenie krajobrazu, w którym przestępcy czują się bezpiecznie, wycinając ludziom oczy. Teraz, jako Nietoperz, Quinn może zniszczyć to, co pomógł stworzyć.

Buccellato nie daje czytelnikom całej historii. Pisarz opisuje mroczną przeszłość Quinna i wskazuje na oślepienie, które pozbywa się ataku kwasu, być może dlatego, że pomysł stał się tak nieusuwalny związany z Harveyem Dentem. Zamiast tego sugeruje się, że Quinn miał wyrzeźbione oczy, co dodaje kolejną warstwę brutalności do tego już ponurego świata. Bezlitosny ton naprawdę wyróżnia książkę na tle innych. Odcienie sepii Cliqueta sprawiają, że książka przypomina film noir z lat 30. i chociaż jasne jest, że Quinn istnieje w dzisiejszym świecie, historia ma w sobie coś w rodzaju ponadczasowości.

Czytaj także  Najpopularniejsze nowe książki fantasy w kwietniu 2021 r

Buccellato robi wiele w debiutanckim numerze, który nie wpada w pułapkę dekompresji, jak wiele pierwszych numerów. Przedstawiany jest ojciec Quinna, krucjatowy prokurator, oraz Silk, policyjny informator, który jest w poważnym niebezpieczeństwie dzięki swoim powiązaniom z Czarnym Nietoperzem. Kadra przeciwników zostaje przedstawiona jako odpowiedzialna za oślepienie Quinn, ponieważ Nietoperz stawia sobie za cel postawienie tych bandytów przed wymiarem sprawiedliwości. Buccellato również skutecznie wprowadza moc widzenia w ciemności nietoperza i daje czytelnikom krótkie spojrzenie na niepokojąco ulepszone oczy nietoperza Quinna. To cholernie dużo historii, a między zręczną fabułą Buccellato a surową grafiką Cliqueta całość jest intrygującym i godnym powrotem prawie zapomnianej postaci.

Historia: 8/10

Sztuka: 8/10

Ogólnie: 8/10

Polub nas na Facebooku i śledź nas na Twitterze, aby otrzymywać wszystkie aktualności związane ze światem geeków. I Google+, jeśli to twoja sprawa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *