Resident Evil Village: Lady Dimitrescu i prawdziwy seryjny morderca, który ją zainspirował

Zawiera Resident Evil Village: Lady Dimitrescu i prawdziwy seryjny morderca, który ją zainspirował

Lady Dimitrescu może tylko nawiedzać korytarze jej fikcyjnego zamku w Resident Evil Village, ale jej postać została zainspirowana prawdziwą węgierską seryjną morderczynią o imieniu Elizabeth Bathory.

Zdjęcie: Capcom

Resident Evil Village, najnowsza wizja horroru firmy Capcom, w styczniu wypuściła na świat swojego złoczyńcę, Lady Alcinę Dimitrescu, a od tamtej pory internet prawie nie jest taki sam. Zanim jeszcze zobaczyliśmy coś istotnego z nowej gry, dziewięciostopowa „Wysoka wampirzyca” była już najpopularniejszą postacią kontynuacji, tematem niezliczonych memów, a nawet kilku… lubieżnych modów i filmów.

Wraz z premierą gry w tym miesiącu, gwiazda Dimitrescu świeci jeszcze jaśniej. Nie możemy przestać mówić o naszej Pani. A kiedy słyszysz, do kogo twórcy z Capcom zwrócili się o inspirację podczas tworzenia tej postaci, masz wrażenie, że zawsze była skazana na niesławę, zaprojektowana specjalnie po to, by stała się wirusowa.

Według dyrektora artystycznego Tomonori Takano, jeden z głównych wpływów wywarła japońska internetowa miejska legenda Hasshaku-sama (lub „hachishakusama”), wysoki na osiem stóp zły duch w kapeluszu z szerokim rondem, który wabi swoje młode ofiary płci męskiej, naśladując ją głosy ich bliskich. Niewiarygodnie wysoki, blady jak trup i noszący kapelusz z szerokim rondem, podobieństwo jest niesamowite.

Ale to bardziej makabryczna, prawdziwa inspiracja Dimitrescu prawdopodobnie nie pozwoli ci zasnąć w nocy. Aby stworzyć krwiożerczą damę zamku, która lubi torturować i okaleczać swoje ofiary, firma Capcom musiała tylko spojrzeć na węgierską szlachciankę i skazaną seryjną morderczynię, hrabinę Elżbietę Batory. Mówi się, że Batory, jedna z najbardziej niegodziwych postaci XVI-wiecznej Europy, torturowała i zabiła do 650 dziewcząt i kobiet w latach 1590-1610, chociaż ostateczna liczba ofiar jest kwestionowana do dziś.

Nawet wieki po jej ohydnych zbrodniach wciąż nie wiemy na pewno o Bathory i jej wampirzych skłonnościach, o których od dawna krążyły plotki. Czasami nie można powiedzieć, co jest prawdziwą relacją, a co bajką. Historia, którą znamy dzisiaj, jest prawdopodobnie mieszanką obu. Czy kąpała się we krwi młodych dziewic, aby zachować młodość? Czy jej okrucieństwo wynikało z rzekomych satanistycznych rytuałów i czarów, których była świadkiem od najmłodszych lat w swoim rodzinnym domu w Transylwanii? Czy naprawdę była w trakcie torturowania swojej ostatniej ofiary, zalanej krwią, kiedy w końcu została zatrzymana przez głównego śledczego króla Węgier, Gyorgy’ego Thurzo?

Czytaj także  Producent Elden Ring ujawnia, ile czasu zajmuje przejście gry

Do czasu, gdy została aresztowana i skazana na dożywocie w areszcie domowym w Zamku Csejte, jej domu grozy na Górnych Węgrzech (obecnie współczesna Słowacja), Thurzo zebrała podobno 300 zeznań świadków, którzy poświadczyli brutalne zabójstwa młodych wieśniaczek uprowadzonych przez hrabinę, a także zeznań służących (choć byli oni wówczas torturowani przez władze). Niewielu świadków mogło rzeczywiście złożyć relacje z pierwszej ręki o zbrodniach Batorego, a wiele zeznań było niewiele więcej niż pogłoskami, ale śledztwo Thurzo i zeznania naocznych świadków dwóch urzędników sądowych, którzy twierdzili, że widzieli, jak hrabina zabija kilka dziewcząt, wystarczyły, aby zablokować ją w pokoju w jej zamku aż do śmierci w 1614 roku.

Zbrodnie opisywane podczas procesu, w podręcznikach historii i opowieściach ludowych stają się coraz bardziej makabryczne, im głębiej kopiesz, jak zejście do najciemniejszych głębin zamku Lady Dimitrescu.

„Tortury Batorego obejmowały wbijanie szpilek i igieł pod paznokcie służących, wiązanie ich, smarowanie miodem i wystawianie na atak pszczół i mrówek” — pisze History.com. „Często odgryzała kawałki mięsa swoich ofiar, a jedna nieszczęsna dziewczyna była nawet zmuszana do gotowania i jedzenia własnego mięsa”.

Podczas gdy niektórzy historycy i uczeni twierdzą, że Batory była w rzeczywistości niewinną ofiarą spisku propagowanego przez Kościół katolicki i rywalizującą rodzinę, która próbowała ograbić ją z jej rozległych bogactw i ziemi, mroczna spuścizna hrabiny jako rzekomej krwiożerczej kanibali jest tym, co się umocniło jej miejsce w historii i uczynił ją wpływową postacią w horrorze. W rzeczywistości przez lata trwały debaty dotyczące tego, czy „Krwawa hrabina” pomogła zainspirować Draculę Brama Stokera. Chociaż rodak z Transylwanii Wład Palownik jest w dużej mierze uznawany za główne źródło historyczne przełomowej powieści o wampirach, Bathory jest czasami określany jako „Hrabina Dracula”.

W 1971 roku Hammer Films luźno zaadaptował historię Bathory w Hrabinie Draculi , która opowiada o szlachciance Elisabeth Nádasdy, która tak, kąpie się we krwi, aby zachować młodość. Dramat historyczny Batory z 2008 roku rzuca bardziej życzliwe spojrzenie, przedstawiając hrabinę jako ofiarę manipulacji.

Czytaj także  Lost Ark: najlepsze konstrukcje niszczycieli do PvE i PvP

Według Takano, podczas gdy Bathory stanowił podstawę historii Lady Dimitrescu, postać wyewoluowała z innych pomysłów krążących wokół Capcom.

„Koncepcja zaczęła się od zamku z setką czarownic w środku, ale trudno było to zaimplementować w formacie gry wideo, dlatego ostatecznie zrobiliśmy to w ten sposób” – powiedział IGN Takano. „Ale tak naprawdę, kiedy grasz w tę grę, możesz zauważyć, że ustawienie jest nadal bardzo zbliżone do tego pomysłu. Wszystkie typy wrogów w zamku to kobiety. Z Lady Dimitrescu jako guru kultu, stworzyliśmy tę hierarchię kobiet. Kobiety wysysają krew z mężczyzn, więc można powiedzieć, że to przeciwieństwo Draculi”.

Rzeczywiście, Lady Dimitrescu nie jest odtworzeniem Bathory w skali 1:1, ale podobieństwa są widoczne w makabrycznych szczegółach. Podobnie jak hrabina, Dimitrescu jest matriarchą zamku, wraz z lochem, w którym morduje i wykrwawia swoje ofiary (mówi się, że Batory kazała także mężowi zbudować dla niej komnatę tortur jako prezent przed śmiercią). Ze względu na swoją wyjątkową mutację Dimitrescu musi pić krew swoich ofiar, aby zachować młodość i moce. Ma też trzy „córki”, które pomagają jej upolować zdobycz, podobnie jak czterech służących (w tym miejscowa wiedźma), którzy zostali oskarżeni jako wspólnicy Batorego i straceni.

O najnowszym złoczyńcy Resident Evil zostanie powiedziane znacznie więcej w nadchodzących dniach. Czy Lady Dimitrescu dorównuje miesięcznemu szumowi w mediach społecznościowych? Decyzja należy do każdego gracza. Ale jeśli chodzi o kobietę, która ją zainspirowała i o to, co jest prawdą, a co fikcją w jej życiu, prawda prawdopodobnie leży gdzieś pośrodku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *