Sekretne pochodzenie złoczyńcy z Iron Mana 3, Mandaryna

Zawiera tajne pochodzenie złoczyńcy z Iron Mana 3, Mandaryna

Czy jesteś gotowy na Iron Mana 3? Ile NAPRAWDĘ wiesz o najwredniejszym złym facecie tego lata? Mamy wszystko, co musisz wiedzieć o komiksowej wersji największego wroga Iron Mana!

Wraz z premierą Iron Mana 3 świat wreszcie będzie świadkiem filmowego debiutu Mandaryna. Bliższe spojrzenie na historię postaci ujawnia charakter pełen sprzeczności. Mandaryn był honorowym bandytą, mistykiem korzystającym z zaawansowanej technologii i postacią, która w pewnych momentach jest wielkim nowoczesnym antagonistą, a innym razem przypomina o rasizmie granicznym (prawdopodobnie niezamierzonym), który kiedyś szerzył się w komiksy. Postać Mandaryna stanowi dowód na to, że dzisiejsi twórcy potrafią wykorzystać karykaturę rasową, która kiedyś była godną pogardy rasową, i stworzyć złoczyńcę z dopracowanymi niuansami na miarę współczesności. Zanim Ben Kingsley założy dziesięć pierścieni, przyjrzyjmy się historii Mandaryna!

Po raz pierwszy pojawił się w 1964 roku w Tales of Suspense # 50, Mandaryn wydawał się kolejnym komunistą, z którym Iron Man musi się zmierzyć. Stworzony przez Stana Lee i Dona Hecka Mandaryn podążał za Karmazynowym Dynamo, Tytanowym Człowiekiem i Czarną Wdową jako czerwone zagrożenie dla Tony’ego Starka i kapitalizmu. To, co odróżniało Mandaryna od jego braci z żelaznej kurtyny, to jego wyjątkowe pochodzenie. Od najwcześniejszych opowieści było jasne, że Mandaryn był megalomanem, politycznym manipulatorem z głębokimi umiejętnościami w sztukach walki, jednak Lee zdecydował się połączyć te konkretne elementy nie tylko z poczuciem wschodniego mistycyzmu, ale także z krawędź science fiction, jak również. Mandaryn był zasilany przez super technologię dziesięciu obcych pierścieni. Dziesięć pierścieni, które przez dziesięciolecia miały służyć jako symboliczne przedstawienie zła Mandaryna.

Mandaryn zaczął jako kręcący się wąsami Azjata, który służył jako kontrapunkt dla zachodniej filozofii i moralności. Był Fu Manchu z uniwersum Marvela, przedstawionym w zaskakujących odcieniach ochry, które miały reprezentować brązową skórę Azjaty. Wkrótce jednak Mandaryn odróżni się od bycia rasistowską karykaturą. Ponieważ jego pochodzenie było przesiąknięte historycznym chińskim dramatem, motywacje Mandaryna były bogate i głęboko przemyślane. Mandaryn był potomkiem Czyngis-chana i synem jednego z najbogatszych ludzi w przedkomunistycznych Chinach, podczas gdy jego matka była angielską szlachcianką. Po tym, jak zginęli w rewolucji, Mandaryn był wychowywany przez swoją zgorzkniałą ciotkę. Wydał swoją ogromną fortunę na kształcenie się w nauce i technologii i został eksmitowany z rodzinnego domu. Przysięgając zemstę, Mandaryn wędrował po okolicy, aż natknął się na statek kosmiczny Axonn-Carr. Studiował i opanował technologię statku i ukradł dziesięć pierścieni, które pierwotnie były używane jako źródła zasilania silnika statku. Dysponując nieziemskimi technologiami, Mandaryn pozwolił rządowi komunistycznemu zatrudnić go w swoich wysiłkach zmierzających do obalenia Zachodu, ale uważał, że światowe konflikty i polityka są poniżej jego poziomu i nigdy nie kłaniał się czerwonemu rządowi Chin. Jego pozycja powściągliwego obrońcy Chin doprowadziła go do konfliktu z Tonym Starkiem i Avengersami. Najwcześniejsze mandaryńskie historie przedstawiają złoczyńcę jako prawie anty-Starka, utalentowanego geniusza, który wykorzystuje swoją technologiczną potęgę, by nakarmić własne ego, ale z niesprawiedliwym wzmocnieniem zapewnianym przez pierścienie obcych, których nie wymyślił.

Czytaj także  Recenzja Star Wars: Dark Disciple

Pochodzenie Mandaryna miało na to rasową wrażliwość, ponieważ odrzucił własny naród i wybrał czczenie na ołtarzu własnego narcyzmu. W ten sposób Stan Lee oddzielił Mandaryna od swojego ludu, czyniąc go złym bez piętnowania jego rasy. Nie był tylko kolejnym zagrożeniem ze strony komunistów, był poza polityką prawdziwego świata i używał skradzionej technologii obcych, by podnieść flagę na własne ego. Niestety, jego wygląd, składający się z żółtej skóry, migdałowych oczu i wąsów w stylu wschodnim, nawiązywał do ksenofobicznych lęków z przełomu wieków i graniczył z rasistowską karykaturą. Zamiast zobaczyć bogatego, inspirowanego science-fiction złoczyńcę w stylu Bonda, czytelnicy zobaczyli stereotyp o żółtej skórze. Jest to coś, z czym Marvel zmagałby się przez dziesięciolecia i można spekulować, dlaczego Mandaryn nie był złoczyńcą pierwszego filmu Iron Mana.

Po zmaganiach z Avengersami Mandarin zwrócił swoją uwagę na Hulka i Inhumans. Po powrocie do Chin Mandaryn zastał swój zamek zajęty przez złoczyńcę Żółtego Pazura (kolejny stereotyp chodzenia o żółtej skórze) i tak, cały problem rasizmu nie poprawił się. Żółty Pazur faktycznie był w stanie zabić Mandaryna, ale Mandaryn użył swoich pierścieni, aby przenieść swoją świadomość do ciała sługi Pazura. Gdy Iron Man i Sunfire znaleźli się w środku, dwaj azjatyccy złoczyńcy prowadzili wojnę o kontrolę nad domeną Mandaryna. Z jego nowym ciałem, plany Mandaryna doprowadzały go do częstych konfliktów z Iron Manem i jego sojusznikami.

Mandaryn zawsze był uważany za największego wroga Tony’ego Starka, ale odegrał też ważną rolę w historii X-Men. Po długotrwałym konflikcie z Jamesem Rhodesem i Tonym Starkiem Mandaryn znalazł się na czele Ręki. W tym czasie Betsy Braddock została rzucona przez mistyczną bramę zwaną Siege Perilous. Ta brama zaprowadzi każdego do jego najgłębszego pragnienia. Mutantka Betsy Braddock, znana również jako Psylocke, chciała budzić strach i zostać mistrzynią walki po tym, jak została zaatakowana przez Sabertooth. Brama zabrała Betsy do Japonii. Matsu’o Tsurayaba znalazł Betsy i poczuł, że jej ciało będzie idealnym naczyniem dla umysłu jego zabójcy ninja w śpiączce, miłości (ponieważ komiksy są niesamowite) Kwannona. Matsu’o zabrał Betsy do Mandaryna, aby dokonać zmiany. Betsy obudziła się w ciele Kwannona i wierzyła, że ​​jest Lady Mandarin, dopóki nie została uratowana przez Wolverine’a i Jubilee. Tak więc Mandarin odegrał kluczową rolę w nadaniu Psylocke jej kultowej azjatyckiej postaci, za co cosplayerzy i fanboje będą dozgonnie wdzięczni.

Czytaj także  Tajemnice morderstwa panny Fisher: feministyczny Sherlock, który powinieneś obejrzeć

Wraz z utratą Psylocke, Mandarin opuścił Rękę i ponownie skierował swój wzrok na Iron Mana. Używając Fin Fang Fooma i ośmiu innych smoków, Mandarin walczył z Iron Manem w jednej ze swoich największych bitew. W tej walce powróciła także obca rasa, która wykuła pierścienie Mandaryna. Obcy chcieli odzyskać skradzione pierścienie. Zdesperowany Mandaryn walczył z Iron Manem i kosmitami za pomocą smoków, Iron Man połączył swoją własną moc z pierścieniami: niszcząc je, wygnając smoki i odparowując ręce Mandaryna. Mandaryn został przywrócony do zdrowia przez życzliwą kobietę i był w stanie zregenerować ręce, które w jakiś sposób zregenerowały się jako smocze pazury (bo nic tak nie wyraża wrażliwości rasowej jak azjatycki złoczyńca ze smoczymi pazurami). Fabuła Fin Fang Foom była jedną z lepiej przyjętych historii Iron Mana tamtej epoki, ale podobnie jak wiele opowieści mandaryńskich na przestrzeni dziesięcioleci, była to dwa kroki do przodu, trzy do tyłu. Na szczęście pazury wkrótce zostaną zapomniane, ponieważ Mandaryn został pokonany przez Iron Mana i Force Works i wkrótce został przeniesiony do uniwersum Heroes Reborn.

Gdy Joe Quesada i współcześni twórcy Marvela przejęli władzę, wiele klasycznych postaci otrzymało nowoczesne wyobrażenia. Dziesięć lat między występami nadszedł czas, aby ponownie zbadać Mandaryna z tej nowej perspektywy Marvela. Zanim Mandaryn wrócił, Iron Man walczył z Temujinem, synem Mandaryna. Opowieść Temugina rozpoczęła się, gdy otrzymał pocztą paczkę zawierającą odcięte ręce jego ojca. Zakładając pierścienie, Temujin poprzysiągł zniszczyć Iron Mana i pomścić swojego ojca. Temugin został pokonany i wkrótce nauczył się szanować Iron Mana i przysięgał zło. Najwyraźniej stracił pierścienie na rzecz kadry złoczyńców, w tym Spota i Pumy. Dobra robota, dzieciaku.

Po Temujin nadszedł czas, aby Marvel przywrócił oryginalnego Mandaryna. Marvel pozbawił Mandaryna jego żółtych pułapek niebezpieczeństwa i chociaż wokół postaci nadal panowała atmosfera wschodniego mistycyzmu i tajemniczości, Mandaryn mógł równie dobrze pojawić się w garniturze biznesowym, jak w szacie Fu Manchu. Mandaryn był teraz międzynarodowym terrorystą, manipulatorem uprzedzeń i polityki. Po zreformowaniu Temugina Mandaryn uciekł z chińskiego więzienia i przechodzi proces, w wyniku którego jego pierścienie łączą się z kręgosłupem, co naprawdę czyni go przedłużeniem nieznanej technologii. Ten nowy Mandarin łączy siły z twórczynią Extremis, Mayą Hansen, aby stworzyć broń i rozprzestrzenić wirusa Extremis. W przeciwieństwie do pierwszej historii Extremis autorstwa Warrena Ellisa, w filmie Mandaryn będzie odpowiedzialny za wirusa Extremis; może film będzie połączeniem oryginalnej historii Extremis i fabuły Mandaryna?

Czytaj także  Alternatywna okładka: Hulk kontra Wolverine

Następnie Matt Fraction użył Mandaryna jako antagonisty swojego ostatniego wątku fabularnego Iron Mana. Fraction przedstawia „Historię mojego życia” w Invincible Iron Man Annual # 1. Ten rocznik pokazuje, że poprzednie życie Mandaryna było dobrze zaaranżowanym kłamstwem mającym ukryć jego prawdziwą naturę. Nie będę tutaj spoilerować, ale rocznik działa jak kamień z Rosetty dla już legendarnego biegu Fraction oraz przeszłych i obecnych motywacji Mandaryna. Ciekawe, ile film zapożyczy z tej historii lub czy pójdzie w kierunku oryginalnego pochodzenia Stana Lee.

Pomimo całej uwagi, jaką poświęcono sprawieniu, by pochodzenie i motywacje Mandaryna były jak najbogatsze, pozostaje faktem, że odziany w szatę, wąsaty chiński złoczyńca wyszedłby na niewygodnego historycznego…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *