Seria Kraina Starszych Robina Hobba: czy muszę je wszystkie czytać?

Zawiera serię Robin Hobb Realm Of The Elderlings: Czy muszę je wszystkie czytać?

Myślisz o zmierzeniu się z serią Realm Of The Elderlings Robina Hobbsa? Juliette ci to wyjaśni…

Ten artykuł pochodzi z Den of Geek UK.

Ponieważ ten artykuł jest skierowany do tych, którzy być może nie przeczytali wszystkich tych książek, spojlery będą ograniczone do absolutnego minimum – choć dyskusja na temat ogólnego rozwoju długiej serii nieuchronnie będzie zawierać pewne wskazówki, gdzie są wczesne książki nagłówek.

Seria Realm Of The Elderlings autorstwa Robina Hobba to epicka saga fantasy składająca się obecnie z szesnastu tomów. Opowiada ciągłą, chronologiczną historię, która zaczyna się w pierwszej książce, Assassin’s Apprentice, i kończy się (czy jest to ostateczna konkluzja, dopiero się okaże) w najnowszej, Assassin’s Fate. Jednakże, w przeciwieństwie do innych długotrwałych sag fantasy, ta seria jest podzielona na cztery trylogie i kwartet, napisane w różnych stylach – przede wszystkim dziewięć w pierwszej osobie i siedem w trzeciej osobie – i z bardzo różnymi ton i ustawienie.

Oto książki, które składają się na serię:

Trylogia Farseer, z narracją w pierwszej osobie głównego bohatera, Fitza, osadzona w Sześciu Księstwach i Królestwie Gór:

Uczeń zabójcy

Królewski zabójca

Zadanie zabójcy

Trylogia Liveship, narracja w trzeciej osobie, podążająca za kilkoma bohaterami i antagonistami, w szczególności różnymi członkami rodziny Bingtown Vestrit, osadzona wokół Bingtown, Rain Wilds, Pirate Isles i Cursed Shores:

Statek Magii

Szalony statek

Statek Przeznaczenia

Trylogia Tawny Man, której narratorem jest Fitz w pierwszej osobie, osadzona w Sześciu Księstwach i na Zawyspie:

Zlecenie głupca

Złoty głupiec

Los głupców

The Rain Wilds Chronicles, opowiadane w trzeciej osobie i podążające za różnymi opiekunami smoków i osadnikami, osadzone nad rzeką Rain Wild iw Kelsingra:

Strażnik smoków

Smocza Przystań

Miasto Smoków

Krew smoków

Trylogia Fitz and the Fool, narracja w pierwszej osobie Fitza i jeszcze jednej postaci, osadzona w Sześciu Księstwach, Kelsingrze, Przeklętych Brzegach i Clerres:

Zabójca głupców

Wyprawa głupca

Los zabójcy

Oczywiście wielu fanów chętnie przeczyta wszystkie książki, po kolei. Są to jednak długie książki. Podczas gdy starsze będą dostępne w tanich egzemplarzach z drugiej ręki, inwestowanie we wszystkie nowsze może być kosztowne i oznaczają godziny czytania. Mogą mieć dość powolne tempo, a najwolniejsze i być może najtrudniejsze do przebrnięcia są wszystkie początkowe tomy podserii (Statek magii, Strażnik smoków i Zabójca głupców). Jest też zmieniająca się narracja i skupienie, z którymi trzeba sobie poradzić – dla wielu czytelników ich zainteresowanie tym światem jest związane z ich przywiązaniem do Fitza, postaci, którą śledzimy przez całą pierwszą trylogię i naszego wprowadzenia w ten świat. Potrzeba dużo czasu, aby powiązania między trylogią Liveship a trylogią Farseer stały się jasne, a niektórzy czytelnicy są po prostu mniej zainteresowani książkami, które nie dotyczą Fitza.

Czytaj także  Strach i wstręt w Aspen sadzi swoją dziwaczną flagę wysoko

To nieuchronnie prowadzi do często zadawanego pytania – czy czytelnicy mogą po prostu przeczytać książki o Fitz i pominąć książki Liveship i Rain Wilds? Odpowiedź zależy w dużej mierze od tego, co chcesz z nich uzyskać. W tak długich seriach regularnie otrzymujemy przypomnienia o tym, kim każdy jest i co się z nim stało, a także krótkie wyjaśnienia dla nowych czytelników. Można więc oczywiście czytać tylko książki, których narratorem jest Fitz, i rozumieć, ogólnie rzecz ujmując, o co chodzi.

Jednak książki Fitz będą znacznie bogatszym doświadczeniem dla czytelników, którzy czytali także trylogię Liveship. Ostatnia trylogia Fitz and the Fool łączy postacie ze wszystkich książek, a zwłaszcza Assassin’s Fate ma poważne implikacje dla wszystkich z tej serii, a także dla Fitza. Trylogia Liveship jest również znacznie bardziej powiązana z trylogią Farseer, niż początkowo się wydaje – wskazówki są odrzucane w pierwszych dwóch książkach, ale związek jest naprawdę ujawniony dopiero w trzeciej (i nawet wtedy niektórzy czytelnicy w to wątpili – dopiero w The Golden Fool zostało to jednoznacznie zapisane w narracji).

Z drugiej strony Kroniki Rain Wilds są raczej możliwe do pominięcia. Zakończenie serii wpływa na rozwój trylogii Fitz and the Fool, postacie z kwartetu pojawiają się w tej trylogii, a pewne elementy świata fantasy są dalej budowane, więc kompletiści będą musieli to przeczytać. Jednak najważniejszym punktem widzenia postaci z Rain Wilds, które miały wpływ na Fitz and the Fool, są postacie znane z trylogii Liveship, a najważniejsze wydarzenia w Kronikach nie są zbyt strasznie nieprzewidywalne, biorąc pod uwagę wydarzenia z innych sub- seria. Jeśli jesteś wielkim fanem Fitza, ale mniej interesuje cię reszta Królestwa, powiedziałbym, że możesz chcieć jeszcze raz pomyśleć o trylogii Liveship, ale możesz uciec bez czytania Rain Wilds Chronicles i po prostu odkryć konsekwencje tych książek, tak jak Fitz.

Czytaj także  Link Tank: Pierwsze spojrzenie na Nicolasa Cage'a jako Draculę

Chociaż jest to mniej powszechne, fani książek Liveship mogą oczywiście zastanawiać się, czy muszą przeczytać inne książki z tej serii. Trylogia Liveship prawdopodobnie broni się lepiej niż jakakolwiek inna, ponieważ podczas gdy skuteczność oryginalnego zakończenia trylogii Farseer zależy od tego, jak myślisz o bardzo słodko-gorzkich zakończeniach, późniejsze serie są zbudowane na fundamentach dwóch pierwszych , trylogia Liveship oferuje kompletną historię, która buduje od podstaw części świata, które zamieszkuje, dochodzi do całkowicie satysfakcjonującego zakończenia i opowiada własną, przejrzystą narrację o tragedii cykli nadużyć i potędze pamięci.

Ta pięknie satysfakcjonująca konkluzja jest, jak zawsze w przypadku kontynuacji, nieco rozdarta przez wydarzenia z Assassin’s Fate, więc fani trylogii Liveship mogą nawet woleć unikać najnowszej podserii. Wydarzenia z Rain Wild Chronicles są mniej katastrofalne i oferują lepszą okazję do dogonienia starych przyjaciół z wcześniejszej serii, ale są odpowiednio mniej istotne. Jeśli czytałeś tylko trylogię Liveship, prawdopodobnie istnieją trzy główne powody, dla których możesz chcieć przeczytać więcej książek:

1. Jesteś kompletistą i nie możesz zignorować kontynuacji historii, o której wiesz, że istnieje. Do dzieła – koniecznie przeczytaj Rain Wilds Chronicles, Fool’s Quest i Assassin’s Fate, a jeśli chcesz zrozumieć te dwie ostatnie książki, prawdopodobnie będziesz chciał nadrobić zaległości we wszystkich innych książkach.

2. Uwielbiasz postać Amber i chcesz dowiedzieć się o niej więcej. Wróć i przeczytaj trylogię Farseer, a następnie kontynuuj trylogie Tawny Man i Fitz And The Fool, chociaż prawdopodobnie możesz pominąć Rain Wilds Chronicles, nie tracąc zbyt wiele.

3. Podobało ci się to, co przeczytałeś o tym świecie i chciałbyś dowiedzieć się o nim więcej, a zwłaszcza o tym, co dzieje się ze smokami. Kontynuuj z całą resztą książek. Możesz pominąć trylogię Farseer, jeśli twoim głównym zainteresowaniem są smoki, ale trylogie Tawny Man i Fitz And the Fool będą miały więcej sensu, jeśli przeczytałeś ich poprzednika.

Jest jeszcze inne pytanie, na które należy odpowiedzieć – nie tylko „Czy muszę przeczytać je wszystkie?”, ale także „Czy muszę je wszystkie przeczytać w kolejności?” Chociaż powiedziałbym, że ostatecznie odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi „tak”, jeśli chcesz w pełni docenić głębię opowieści i wykreowany świat, myślę, że odpowiedź na drugie pytanie może brzmieć „nie”, w zależności od twojej osobowości .

Czytaj także  Ghost Adventures melduje się w hotelu Cecil: Zak Bagans o badaniu miejsca zbrodni

Dla niektórych osób coś innego niż ścisły porządek chronologiczny jest nie do pomyślenia, co jest dość uczciwe – pamiętaj tylko, że mogą istnieć powolne łatki i książki, które są trudniejsze do przebrnięcia. Dostępne są jednak inne opcje. Podczas gdy czytelnicy mogą być świadomi serii postaci, wydarzeń i wyborów, które doprowadziły do ​​świata, do którego przybywamy w trylogii Fitz i głupiec, nasz pierwszoosobowy narrator, Fitz, nie jest tego świadomy. W rzeczywistości jest to całkowicie uzasadniony wybór, aby najpierw przeczytać książki z narracją Fitza, a następnie wrócić i nadrobić zaległości w innych.

Ta metoda ma oczywiście wady – najważniejsze wydarzenia i wnioski z książek Liveship i Rain Wilds na pewno zostaną zepsute. Ale to są bogate książki, a częścią radości z nich jest po prostu spędzanie czasu w tym świecie, z tymi postaciami. Sam czytałem oryginalną trylogię Farseer w złej kolejności – w epoce kamiennej, kiedy byłem nastolatkiem, nie było Amazona ani Kindlesa, a jeśli w mojej lokalnej księgarni nie było książki, musiałem czekać do tydzień na zamówienie. Po przeczytaniu Ucznia zabójcy byłem tak zdesperowany, aby dowiedzieć się, co stało się z Fitzem, że przeczytałem ostatni tom, Zabójca Zabójcy, przed środkowym, Królewski Zabójca. Więc oczywiście, zanim zacząłem czytać Royal Assassin, absolutnie każde wydarzenie w nim było całkowicie zepsute. Ale nie obchodziło mnie to – te książki czyta się, ponieważ chce się w nich zanurzyć, a nie tylko dowiedzieć się, co się dzieje (a wyjaśnienia tego, co się dzieje, były na tyle jasne w Assassin’s Quest, że miałem bardzo mały problem ze zrozumieniem to).

Czytanie książek Fitza przed innymi daje fascynującą okazję do poznania tego świata z punktu widzenia jednego bohatera, śledzenia jego historii od początku do końca i dowiadywania się o większych wydarzeniach w jego świecie, tak jak on to robi. Następnie,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *