Strażnicy Galaktyki vol. 2: Jajka wielkanocne Marvela i przewodnik po źródłach

Zawiera Strażnicy Galaktyki vol. 2: Jajka wielkanocne Marvela i przewodnik po źródłach

Poszukuję wszystkich pisanek i odniesień do Marvela w Guardians of the Galaxy Vol. 2? Tak jak my. Pomóż nam!

Ten artykuł składa się wyłącznie z Guardians of the Galaxy Vol. 2 spoilery.

Zaktualizowano o trochę nowych informacji tu i tam przez cały weekend!

Wiesz, na czym polega piękno filmów Strażnicy Galaktyki? Mam na myśli, poza genialną obsadą, psychodelicznymi kolorami i uderzającą ścieżką dźwiękową, oczywiście. Ale jedną z moich ulubionych rzeczy w Guardians of the Galaxy Vol. 2 i jego poprzednika polega na tym, jak dobrze pokonują granicę między opowiadaniem własnych, całkowicie samodzielnych historii bez połknięcia przez większy Marvel Cinematic Universe.

I robią to wszystko, zwracając uwagę na mało znane postacie i koncepcje z całej kosmicznej historii Marvela, bez odwracania uwagi. Strażnicy Galaktyki vol. 2 robi to szczególnie dobrze, pod pewnymi względami zachowując znaczną swobodę w stosunku do materiału źródłowego, a jednocześnie pozostając niezwykle wiernym w innych.

Jak można się spodziewać, jest tu wiele do rozpakowania dla fanów komiksów, więc od razu przejdę do rzeczy. A jeśli zauważysz coś, co przegapiłem, wystarczy, że wykrzyczysz to w komentarzach lub trafisz do mnie na Twitterze. Jeśli się sprawdzi, zaktualizuję to. Z Twoją pomocą możemy sprawić, że będzie to najbardziej kompletny przewodnik po Guardians of the Galaxy Vol. 2 wokół!

Podczas tej niesamowitej sekwencji wstępu do utworu „Mr. Blue Sky” jest jedno ujęcie Draxa, które praktycznie pochodzi z konkretnego komiksu…

Drax kontra obcy potwór

To naprawdę przypomina tę powitalną stronę z Annihilation, wielkiego komiksu, który przepisał Draxa z „Caped Space Hulk” na „Green Riddick Knockoff”.

Drax w anihilacji

Z drugiej strony Drax po prostu dobrze nadaje się do złych ujęć akcji z tyłu.

Strażnicy Galaktyki vol. 2 nowe postacie

Tak więc w tym filmie pojawia się mnóstwo nowych postaci, niektóre mogą wydawać się bardziej znaczące niż inne, ale przekonamy się, że nawet ci, którzy nie mają dużo czasu ekranowego, są bardzo ważni dla przyszłości serii.

Kim jest Mantis?

Modliszka w Marvel Comics

Mantis pierwotnie pojawiła się w Avengers # 112, już w 1973 roku. Nie była… tak ujmująca jak w filmie. Podobnie jak wiele rzeczy związanych z filmami Guardians of the Galaxy, kilka lat temu dostała drugie życie w erze Marvel’s Annihilation, co całkiem odkupiło postać. Mimo to nie jest tak dziwaczna jak ta, którą właśnie poznaliśmy na ekranie.

Czytaj także  Posłuchaj Daniela Radcliffe'a Przeczytaj Harry'ego Pottera

Strażnicy Galaktyki vol. 2 złoczyńców

Mamy więc w zasadzie dwóch złoczyńców do wyboru: Ayesha i Ego. Zajmiemy się obydwoma…

Ayesha w Marvel Comics

Kim jest Ayesha?

Cóż, z perspektywy komiksu, to trochę skomplikowane pytanie. Na początek, poza chłodnym, złotym odcieniem skóry, wersja, którą właśnie poznaliśmy na ekranie, niewiele lub wcale nie przypomina wersji z komiksów.

Widzisz, komiksowa Ayesha została sztucznie stworzona na Ziemi przez grupę szalonych naukowców znanych jako Enklawa.

Przez jakiś czas przyjęła imię „Kismet” i pomagała Avengersom w niektórych kosmicznych misjach.

Kismet w Marvel Comics

W każdym razie nazwanie Ayesha złoczyńcą w tradycyjnym tego słowa znaczeniu to trochę groźba, ponieważ ma dobry powód, by być zirytowana drużyną i nie zdziwiłbym się, gdyby zmieniła zdanie w przyszłych filmach, kiedy w obliczu większego zagrożenia. Wrócimy do Ayesha, gdy przejdziemy do scen po napisach.

Ale odradzam…

Skoro już jesteśmy przy temacie Ayesha… To dość zabawne, że Suweren kontroluje swoją kosmiczną armadę za pośrednictwem czegoś, co jest zasadniczo arkadą wideo z lat 80. Kiedy ta scena zaczyna się po raz pierwszy, mogę przysiąc, że słyszę fragment muzyki z jednej z „przerywników” pani Pac-Man, konkretnie tej. Będę słuchał podczas drugiego oglądania, aby sprawdzić, czy mogę potwierdzić jedno lub oba.

Suweren, którego tu przedstawiamy, wydaje się być stworzony specjalnie na potrzeby filmów. Jednak „Stuck in the Vortex” wskazuje, że chociaż nazwa „The Sovereign” mogła zostać wymyślona na potrzeby filmu, z pewnością wygląda trochę jak Universal Church of Truth, który jest powiązany z Adamem Warlockiem, Thanosem i Magiem . Więcej o Adamie Warlocku poniżej.

Ego w Strażnikach Galaktyki Vol.  2

Kim jest Ego?

Och, masz na myśli Ego, Żywą Planetę? Postać pochodząca ze szczytowej ery twórczości Marvela Jacka Kirby’ego?

Ego w Marvel Comics

Oto rzecz, ludzie. Jeśli chcesz dostać się do głównych rzeczy Marvela Jacka Kirby’ego, przeczytaj cały bieg Fantastycznej Czwórki, który zrobił ze Stanem Lee, który wprowadza tak wiele znanego Ci Wszechświata Marvela, że ​​jest to prawie niemożliwe do przetworzenia, przeczytaj jego rzeczy o Kapitanie Ameryce z Tales of Suspense (które są moimi ulubionymi komiksami Cap, bez wyjątku), a ty czytasz Thora, który staje się tak kosmicznie dziwny jak Fantastyczna Czwórka, a potem trochę.

Czytaj także  Najlepsze nowe książki science fiction

Widzisz, Ego był pierwotnie złoczyńcą Thora. On rzeczywiście jest żywą planetą. Nie, nie jest Niebiańskim w komiksach, ale kogo to obchodzi?

W pierwszym filmie Guardians of the Galaxy udało nam się rzucić okiem na innego Niebiańskiego. Jestem prawie pewien, że to Eson Poszukiwacz.

Nienazwany niebiański w Strażnikach Galaktyki

Biorąc pod uwagę, jak mało Jack Kirby miał wspólnego z większością postaci, które poznaliśmy w filmach Strażnicy Galaktyki (oczywiście niezależnie od ego), z pewnością jest mnóstwo wizualnych wpływów Kirby’ego! Po prostu cieszę się, że mamy przynajmniej jedno ujęcie właściwego wyglądu „olbrzymiej fioletowej planety z twarzą”.

Ponadto piosenką, która gra, gdy Peter i przyjaciele przybywają na Ego, jest „My Sweet Lord” George’a „the dkest Beatle” Harrisona. Ta piosenka pochodzi z jego potrójnego (!) albumu All Things Must Pass, który jest, jak dla mnie, najlepszym solowym wydawnictwem Beatlesów. „My Sweet Lord” jest prawdopodobnie najbardziej znanym utworem, ale nie moim ulubionym, jakim jest niesamowity „What is Life?” (który został wykorzystany z doskonałym skutkiem w Goodfellas).

Beyonder w Secret Wars

Należy zauważyć, że niektóre aspekty filmowej wersji Ego wydają się zapożyczone od Beyondera, znanego z inscenizacji oryginalnych Tajnych wojen. Podobnie jak Ego, ta potężna istota z kosmosu przybrała ludzką postać i chodziła po Ziemi. Jego ludzka postać jest również znana ze stylowego i całkowicie przestarzałego wyglądu, jeśli chodzi o jego modę i włosy.

Nyssa z Trakken w komentarzach zwraca uwagę na podobieństwa relacji Ego/Modliszka do Morbiusa/Altairy w klasyku science-fiction, Zakazana planeta (film, o którym obszernie pisaliśmy tutaj i tutaj) i muszę powiedzieć, że jest całkiem Fajny.

Ponadto wszelkie podobieństwa do relacji Ego/Meredith i Jeffa Bridgesa/Karen Allen w cudownie niedocenianym Starmanie Johna Carpentera prawdopodobnie nie są przypadkowe. Gdyby Kurt Russell odrzucił tę rolę, czy nie widziałbyś, jak robi to Jeff Bridges?

Kim do cholery jest Taserface?

W komiksach Taserface czasami występuje pod nazwą (nie sram cię) Overkill. Widzę tu pewien wzór.

W każdym razie, jak widzimy w tym filmie, filmowa wersja Strażników Galaktyki nie ma problemu z upadkiem przyszłego/pierwotnego zespołu i obecnych/bardziej znanych wersji, w tym ich mitologii. Taserface walczył z oryginalnymi Strażnikami (tymi z przyszłości) i był częścią obcej rasy znanej jako Stark.

Czytaj także  5 mniej znanych seriali popularnych autorów

Taserface w Marvel Comics

Nie, to imię nie jest przypadkowe. Starkowie to w rzeczywistości obca rasa, która czci Tony’ego Starka i jego technologię. To rodzaj fajnego fragmentu przyszłej historii Marvela i chciałbym, aby w jakiś sposób trafił na ekran.

Kręci się wokół kilku innych Ravagerów, którzy również pochodzą z komiksów.

Facet, którego widzisz podczas sceny ucieczki, to Brahl, który zagrażał oryginalnym (przyszłym) Strażnikom w komiksach, podczas gdy jednym z facetów, którzy zostali wyrzuceni przez śluzę, jest Tullk, postać, która pojawiła się we wczesnych książkach Annihilation, co pomogło wznowić Guardians jako koncept. (dzięki, Pi J!)

Niesamowita mieszanka różnych chłodu

– Planeta, na której rozbija się zespół, nazywa się Berhert i pojawiła się tylko w dwóch numerach The Incredible Hulk w 1969 roku.

– Fajna planeta z burdelem nazywa się Contraxia. W komiksach Contraxia jest rodzinną planetą mało znanego członka Avengers, Jack of Hearts. OK, w porządku, jest w połowie Contraxianinem. Jest to jednak zdecydowanie najmniej ważna rzecz, która dzieje się na Contraxia.

Najważniejszy jest oczywiście powrót Kaczora Howarda, którego ostatnio widzieliśmy w scenie po napisach pierwszego filmu. Jestem gotowy na więcej Howarda w moim życiu, prawda?

OK, w porządku, Howard nie jest tak naprawdę najważniejszy, to Stakar Sylvestra Stallone i inne postacie, które są zirytowane Yondu. Omówię ich znaczenie poniżej.

OK, więc technicznie jest to Guardians of the Galaxy Vol. 1 pisanka, która przez cały czas ukrywała się na widoku i jestem po prostu zirytowana, że ​​jej nie złapałam.

Statek Yondu Ravager wygląda, jakby czerpał inspirację z największego niezrealizowanego filmu science fiction w historii, zatrzymanej adaptacji Dune Alejandro Jodorowsky’ego.

Ten film zawierałby projekty statków kosmicznych autorstwa Chrisa Fossa (który, jak się okazuje, pracował nad projektem Guardians Vol. 1!). Statki byłyby jak gigantyczne międzygwiezdne ryby, z malowanymi znakami, które służyłyby jako kamuflaż przeciwko kolorowym mgławicom wszechświata.

Oto grafika koncepcyjna…

Grafika koncepcyjna statku autorstwa Chrisa Fossa

I muszę powiedzieć, że widzę to w DNA statku-matki Ravager. Zwróć uwagę na oznaczenia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *