Thor: Wywiad z Marko Djurdjeviciem

Zawiera wywiad z Thorem: Marko Djurdjeviciem

Marko Djurdjevic jest najbardziej znany ze swoich okładek Marvela – jego zadaniem jest nakłonienie cię do zakupu komiksów – ale jak odkrywa David, jest też bardzo miłym facetem. Tak!

Gdy szybko zbliża się rozpoczęcie jego długo wyczekiwanej pracy nad Thorem #7, Marko Djurdjevic uwalnia się ze swoich łańcuchów i poświęca trochę (bardzo potrzebnego) czasu, aby porozmawiać z nami o pomysłach postaci, pracy w Marvelu i, co ważniejsze, najlepszych rodzajach wódki…

DoG: Cześć Marko! Czy mógłbyś pokrótce określić dla nas swój styl?

MD: (śmiech) WowW! To naprawdę trudne pytanie!! Ponieważ nie uważam się za kogoś, kto ma jakiś styl, po prostu robię to, co lubię i staram się robić to najlepiej! (śmiech) To jedyne podejście, jakie mam, nie myślę o sobie, że mam jakąkolwiek formę czy styl. Chociaż wydaje się to raczej realistyczne; wcale nie jest zbyt stylizowany, nie jest tak przesadzony, jak zwykle komiks. Staram się podejść do mojej sztuki bardziej realistycznie.

Być może wynika to z faktu, że nigdy nie byłem maniakiem komiksów ani nic takiego. Przestałem czytać komiksy, kiedy miałem czternaście lat i dopiero niedawno wróciłem do nich, kiedy zostałem zatrudniony przez Marvel. W moim życiu jest duża luka, podczas której nie miałem w ogóle styczności z komiksami, więc w zasadzie nie wpłynęło to na moją twórczość i dlatego też myślę, że może dlatego nie interesowałem się tak bardzo pracą innych ludzi. To jest myśl.

DoG: Więc jak powstał twój pierwszy komiks dla Marvela?

MD: To mój pierwszy pełny komiks w życiu! Kiedy miałem szesnaście lub osiemnaście lat, próbowałem zrobić dla siebie kilka komiksów, ale były okropne, więc po prostu musiałem je spalić. Byli cholernie śmieszni; były spartaczone i okropne do oglądania! Więc to w zasadzie moja pierwsza sekwencyjna grafika, jeśli chcesz, mój pierwszy pełny komiks, ale Marvel zwraca się do mnie o zrobienie tego od zawsze. Odkąd zacząłem, poprosili mnie o wykonanie grafiki sekwencyjnej, ale po prostu nie mogliśmy znaleźć dla mnie odpowiedniego koncertu, przez pierwszy rok, więc robiłem swoje covery, dopóki nie pojawił się Thor i pomyślałem, no wiesz, zamierzam Zrób to!

Czytaj także  Jego ciemne materiały: przewodnik po demonach

Było kilka dobrych ofert, ale wiesz, ta oferta była szczególnie dobra, ponieważ są tylko dwie kwestie i jest to dla mnie dobry początek, ponieważ w zasadzie nigdy wcześniej nie tworzyłem grafiki sekwencyjnej. Nie chciałem przeskakiwać do trwającej serii dwunastu numerów czy czegokolwiek i w połowie zdawać sobie sprawę, że nie jestem facetem, który to zrobi. Lepiej zacząć powoli i znaleźć sobie drogę, niż zdecydować się później na coś innego, więc tylko dwa numery były dla mnie idealnym początkiem.

DoG: Jeśli inne komiksy nie wpłynęły na twój styl, co wpływa na twoją twórczość?

MD: Zdecydowanie wpływa na mnie wiele różnych rzeczy – od muzyki, przez czytanie, po nie wiem… Mam wiele różnych źródeł inspiracji, z których korzystam, kiedy muszę coś zrobić. To, co staram się robić, to po prostu trzymać się z dala od pracy innych ludzi, ponieważ mogą mieć na ciebie zbyt duży wpływ na poziomie, na którym nie chcesz być pod wpływem. I nie chcesz wyglądać na kogoś innego, chcesz wyglądać jak ty.

DoG: Jakie książki polecasz?

MD: Ach, wszystko zależy. Jedyną książką, którą naprawdę mogę polecić lub jedynym autorem, którego mogę czytać w kółko i nigdy się nie nudzi, jest Charles Bukowski.

DoG: Jaki jest twój ulubiony doodle?

MD: To trudne pytanie, bo jeśli mam wolny czas, staram się w ogóle nie pracować. Pracuję tak dużo, że delektuję się każdą wolną chwilą i staram się w ogóle nie rysować. Nigdy nie zobaczysz, jak rysuję, kiedy piję kawę czy coś.

DoG: Kogo ze świata komiksów budziłbyś respekt?

MD: Z zachwytu? To takie dziwne pytanie, ponieważ nie mam tendencji do okazywania podziwu ludziom.

DoG: Och. Dobra, cóż, miałem na myśli to, że w Marvelu pracuje wiele kultowych postaci, czy jest ktoś, kto by cię przytłoczył?

Czytaj także  Recenzja Księgi dżungli

MD: Cóż, wolałbym raczej spotkać Spider-Mana niż jakiegoś twórcę, wiesz, który wzbudziłby we mnie prawdziwy podziw! To znaczy, nie ma we mnie nic ciekawego, jestem tylko kolesiem, który rysuje, wiem, że nie ma we mnie nic szczególnego, co by ludzie stali przede mną z podziwem.

DoG: Nie jestem przekonany. Jestem pewien, że dzieciaki na konwentach komiksowych i w swoich sypialniach na całym świecie, czerpiące inspirację z twoich prac, błagałyby o coś innego…

MD: Ale tak naprawdę właśnie nad tym pracujemy, ostatecznie sprowadza się to do tego, że zasadniczo jesteś artystą estradowym, a ja cieszę się, że mogę zabawiać dzieci, które znasz. Największą przyjemność sprawia mi widok dwunastolatka, który bierze do ręki książkę, którą zrobiłem i marzy o zostaniu rysownikiem komiksów. Na tym polega magia, wszystko inne to tylko produkcja i praca, wiesz, do tego to się sprowadza. Ale jeśli możesz zainspirować dziecko, to być może najlepsza część bycia rysownikiem komiksów.

DoG: Czy stąd wzięła się inspiracja dla twojego DVD?

MD: Cóż, moje DVD nie było edukacyjnym DVD. DVD pochodzi z mojego pobytu w San Francisco, kiedy mieszkałem w Stanach. Zasadniczo, wiesz, dla wielu młodych artystów trudno jest zrozumieć, a nawet wyobrazić sobie, na czym polega praca artysty koncepcyjnego (co było moją pracą przed byciem artystą komiksowym), więc w zasadzie DVD skupia się na tym wszystkim – jak podejść do branży i jak projektować postacie do gier wideo i nie tylko. Ponieważ w wielu krajach, które nie mają akademii sztuki ani szkół wyższych, które kształciłyby młodych artystów, jak zostać artystami koncepcyjnymi, trudno jest im zrozumieć, o co chodzi w biznesie koncepcyjnym, więc przypuszczam, że DVD ma charakter edukacyjny czynnik, ponieważ pomaga ludziom zebrać swoje pomysły i znaleźć sposób na wejście do branży, jeśli są zainteresowani. Więc to jest cała tajemnica DVD. Nie chodzi o to, „jak rysować jak ja”, raczej o to, jak znaleźć inspirację taką jak ja, skąd czerpać pomysły. Przechodzę również przez cały proces tworzenia postaci z twojej wyobraźni na DVD.

Czytaj także  Gwiezdne wojny, odcinek 7: Kto zagrałby obsadę, gdyby to był rozszerzony wszechświat

DoG: Jak myślisz, jak bym cię opisał?

M.D.: Wow! (śmiech) Można by powiedzieć, że ten facet, hm… nie dba o siebie wystarczająco? (śmiech)

DoG: Musimy zapytać, jaki ma związek z wódką? (Blog Marko nosi tytuł Six More Vodka.)

MD: Jaki ma związek z wódką? (śmiech) To wraca do poprzedniego pytania, w którym można by pomyśleć, że nie dbam o siebie wystarczająco, ponieważ zobaczyłbyś faceta, który dużo pije. To jest połączenie z wódką! Mam okropną historię wódki i mnie.

DoG: rosyjski czy polski?

MD: Rosyjska, polska wódka smakuje jak dupa!

DoG: Marko Djurdjevic to była przyjemność, dzięki za poświęcony czas.

Thor #7 jest już w sklepach…

Wywiady w Den Of Geek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *