Trylogia Renegatów Marissy Meyer to porywająca fikcja o superbohaterach

Zawiera Trylogię Renegatów Marissy Meyer to porywająca fikcja o superbohaterach

Marissa Meyer kończy to, co zaczęła od Renegatów w Supernova, epickim i emocjonalnym zwieńczeniu supermocnej historii Novy i Adriana.

Ten artykuł jest sponsorowany przez Macmillan Books. Wszystkie poglądy wyrażone w artykule odzwierciedlają poglądy autora.

Nie jest tajemnicą, że to świetny czas dla fanów opowieści o superbohaterach. Największe i najdroższe filmy na świecie opowiadają o superbohaterach, a w kulturze adaptacji komiksów dochodzimy do punktu, w którym nawet niektóre z mniej znanych postaci tego medium trafiają na ekrany telewizorów.

Ale nie mówimy wystarczająco dużo o tym, jak ten trend przekształcił się w fikcję. Od serii Heroine Complex Sarah Kuhn, przez serię Villains VE Schwab, po niedawny The Infinite Noise Lauren Shippen, w świecie literackim pojawia się coraz więcej przykładów opartych na postaciach opowieści o supermocy i, podobnie jak w przypadku wszystkich mediów, istnieją sposoby, w jakie to medium może eksplorować tematy i niepokoje tego podgatunku narracji nie są w stanie przedstawić innych mediów, głównie (przynajmniej dla tego czytelnika) zagłębiając się w psychologię i wnętrze supermocnych postaci. Trylogia Renegatów Marissy Meyer, która zakończy się w przyszłym miesiącu Supernovą, jest jedną z takich supermocnych historii.

Okładki trzech książek w Trylogii Renegaci Marissy Meyer

Akcja serii Renegades rozgrywa się w fikcyjnym Gatlon City, rządzonym przez radę supermocnych jednostek i ich oddziały „cudownych ludzi”, ludzi o niezwykłych mocach, znanych pod wspólną nazwą Renegatów. Kiedy rozpoczyna się pierwsza książka z serii, miasto minęło dekadę od Ery Anarchii, charakteryzującej się decyzją Ace Anarchy o obaleniu istniejącego rządu uprzedzonego przez cudowne dzieci na rzecz (nie)ładu miasta, w którym rządzą gangi cudownych ludzi.

Bohaterka Nova, która ma moc usypiania ludzi swoim dotykiem i która sama nie musi spać, zostaje wychowana przez anarchistów po zamordowaniu jej rodziców i siostry i całym sercem wierzy w sprawę anarchistów. Pierwsza książka z serii przedstawia ją jako tajniaka wewnątrz Renegatów, próbując zniszczyć ich od wewnątrz. Oczywiście sprawy się komplikują, gdy zaczyna zakochiwać się w Adrianie, swoim koledze Renegacie.

Czytaj także  Outlander Sezon 3 Odcinek 3 Recenzja: Wszystkie długi spłacone

czytaj więcej: Wayward Son autorstwa Rainbow Rowell Recenzja i dyskusja

Adrian, adoptowany syn dwóch założycieli Renegade, Hugh Everharta (Kapitan Chromium) i Simona Westwooda (Straszny Strażnik), Adrian jest renegatem na wskroś. Urodzony z mocą ożywiania wszystkiego, co narysuje, Adrian ma jedną z najfajniejszych i najbardziej oryginalnych supermocy w serii. W pierwszej książce zaczął eksperymentować z rysowaniem własnych tatuaży, które dają mu trwałe rodzaje nowych mocy.

Złożoność tajnych tożsamości w tej historii zawdzięcza zarówno gatunkowi szpiegowskiemu, jak i narracji o superbohaterach. Zarówno Nova, jak i Adrian mają dwa supermocne alter ego. W Renegatach są to odpowiednio Insomnia i Sketch. Jako anarchistka Nova jest koszmarem. Jako strażnik działający poza rządami Renegatów, Adrian jest Strażnikiem. Kto wie, która tożsamość superbohatera (lub superzłoczyńcy) utrzymuje tę dwójkę w ryzach i buduje napięcie w miarę rozwoju trylogii, a Nova i Adrian zbliżają się do siebie.

czytaj więcej: Jak czerwoni, biali i królewsko-niebiescy mają nadzieję na lepszą Amerykę

Obie postacie, które otrzymują status POV z narracji, są wytworem ich przeszłości i okoliczności ich wychowania. Nova obwinia Renegatów za to, że nie chronili jej rodziny, i była wychowywana przez anarchistów, aby wierzyli, że Renegaci są dyktatorami o zbyt dużej niekontrolowanej władzy. Adrian obwinia anarchistów za śmierć swojej matki, Lady Indominatable, i został wychowany przez renegatów, aby wierzył, że wszyscy anarchiści to złe jednostki, które sieją chaos i zniszczenie w swoim dążeniu do władzy.

Podobnie jak w przypadku wielu innych przekonań, zarówno światopogląd Novy, jak i Adriana zawierają ślady prawdy, ale rzeczywistość jest o wiele bardziej skomplikowana, niż ktokolwiek zdaje sobie z tego sprawę. Seria Renegades to opowieść o tym, jak ich czarno-biały, dobry i zły światopogląd komplikują ich wzajemne relacje i dorastanie. Podobnie jak w przypadku wszystkich dobrych opowieści o superbohaterach, główny temat bada naturę władzy — jak najlepiej można jej użyć, aby pomóc tym, którzy jej nie mają, i jak wygląda, gdy władza jest nadużywana.

Czytaj także  Sailor Moon Crystal: Akt 9 Recenzja Serenity/Princess

Subskrybuj: podcasty Apple | Spotify | Zszywacz | Acast | RSS

Jak można się spodziewać, seria wiele zawdzięcza komiksowym podstawom tego gatunku i jest w rozmowie z tym, co było wcześniej. Przy trzeciej książce z serii. Agent N, serum, które może trwale zneutralizować supermoce cudownego dziecka, stało się ogromnym zagrożeniem dla stabilności tego rządzonego przez cudowne dziecko świata. Przypomina fabułę „wyleczenia” Mutanta z X-Men, która odegrała znaczącą rolę zarówno w Astonishing X-Men, jak i X-Men: The Last Stand. Tutaj jest używany jako reprezentacja mocy Renegatów i sposobów, w jakie broń może być skierowana nawet przeciwko tym, którzy ją dzierżą.

Trzecia książka z tej serii przedstawia uporządkowane budowanie świata – wyjaśnia, w jaki sposób supermoce powstały w tej rzeczywistości, z naprawdę uroczym powiązaniem z niektórymi z najcudowniejszych nauk naszego świata – ale siła Meyera nadal tkwi w budowaniu skomplikowanych sieci relacji międzyludzkich i skupić się na wnętrzu postaci. Gdy ta trylogia zbliża się do emocjonalnego zakończenia, a ściany między różnymi życiami Novy stają się cieńsze, pojawia się poczucie zbliżającej się zagłady, ale także możliwości uzdrowienia. Czy ten świat skończy się nadzieją czy tragedią? Musicie przeczytać, żeby się dowiedzieć.

Supernova trafi na półki sklepowe 5 listopada i jest już dostępna w przedsprzedaży. Pierwsze dwie książki z serii, Renegaci i Arcywrogowie, są teraz dostępne wszędzie tam, gdzie są sprzedawane.

Kayti Burt jest redaktorką zajmującą się książkami, telewizją, filmami i kulturą fanów w Den of Geek. Przeczytaj więcej o jej pracach tutaj lub śledź ją na Twitterze @kaytiburt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *