Ulepsz swój router za pomocą OpenWRT


(Zdjęcie: © deepblue4you)

Jeśli uważasz, że Twój router bezprzewodowy (otwiera się w nowej karcie) jest wystarczająco dobry, aby przydzielać adresy IP podłączonym urządzeniom (otwiera się w nowej karcie) w całym domu, musisz tchnąć w niego nowe życie za pomocą OpenWRT (otwiera się w nowej karcie ) oprogramowanie układowe.

Tak jak możesz wymienić system operacyjny na swoim komputerze i telefonie z Androidem (otwiera się w nowej karcie), możesz również sflashować nowe oprogramowanie układowe na routerze.

W rzeczywistości istnieje kilka wbudowanych systemów operacyjnych zaprojektowanych dla routerów, ale niewiele z nich oferuje tak dużą zręczność jak OpenWRT. Wbudowana dystrybucja Linuksa typu open source (otwiera się w nowej karcie) (otwiera się w nowej karcie) oferuje o wiele więcej opcji niż standardowe oprogramowanie routera. Co więcej, można go dopracować za pomocą systemu zarządzania pakietami podobnego do Linuksa.

zrzut ekranu pulpitu nawigacyjnego OpenWRT pokazującego dostępne zasoby

(Źródło zdjęcia: OpenWRT)

Cechy

OpenWRT obsługuje tysiące dodatkowych pakietów, których możesz użyć do dodania wszelkiego rodzaju dodatkowych funkcji do routera.

Na przykład gospodarze Airbnb mogą używać OpenWRT do tworzenia gościnnej sieci WLAN, która umożliwia dostęp do Internetu, ale nie do ich sieci wewnętrznej. Podobnie małe firmy mogą używać OpenWRT do ustawiania wirtualnej sieci prywatnej (VPN (otwiera się w nowej karcie)) w oparciu o OpenVPN (otwiera się w nowej karcie) lub WireGuard (otwiera się w nowej karcie).

Jeśli router ma port USB, możesz podłączyć dysk USB (otwiera się w nowej karcie) i używać go jako sieciowej pamięci masowej (NAS (otwiera się w nowej karcie)) lub przesyłać strumieniowo zawartość przez sieć. Możesz także podłączyć kamerę internetową USB (otwiera się w nowej karcie), aby monitorować wideo na żywo (otwiera się w nowej karcie) lub przesyłać strumieniowo wideo.

Podczas gdy OpenWRT współpracuje z wieloma routerami, jego twórcy sugerują (otwiera się w nowej karcie), że najlepiej działa z urządzeniami wielordzeniowymi opartymi na architekturze ARM z co najmniej 256 MB pamięci RAM, aby zapewnić akceptowalną wydajność dla większości zadań. Ponadto, podczas gdy router bez obsługi USB może nadal być używany jako serwer WWW lub serwer aplikacji, port USB może rozszerzyć wykorzystanie kolektora routera.

Czytaj także  James Bond 25 i niewykorzystane historie powieści

obraz interfejsów sieciowych na routerze

(Źródło zdjęcia: OpenWRT)

Instalacja

Ładowanie nowego oprogramowania układowego routera będzie się różnić w zależności od marki routera. Strona twojego routera w witrynie OpenWRT będzie zawierała dokładne instrukcje.

Ogólnie rzecz biorąc, projekt tworzy dwa rodzaje obrazów dla obsługiwanych routerów (otwiera się w nowej karcie). Jeśli instalujesz OpenWRT po raz pierwszy, będziesz potrzebować obrazu fabrycznego. Jeśli aktualizujesz z jednej wersji OpenWRT do innej, potrzebujesz obrazu Sysupgrade.

Ogólnie rzecz biorąc, możesz sflashować obraz OpenWRT na routerze za pośrednictwem strony aktualizacji oprogramowania układowego na jego zapasowym oprogramowaniu.

Pamiętaj jednak, że przed flashowaniem oprogramowania upewnij się, że router jest podłączony do komputera kablem Ethernet. Proces flashowania może zająć kilka minut i nie należy go przerywać. Po zakończeniu router automatycznie uruchomi się ponownie.

zrzut ekranu przedstawiający ruch przepływający przez router OpenWRT

(Źródło zdjęcia: OpenWRT)

Wstępna konfiguracja

Po flashowaniu i ponownym uruchomieniu routera uruchom przeglądarkę na komputerze podłączonym do routera za pomocą kabla ethernetowego i przejdź do 192.168.1.1, który jest domyślnym adresem przypisywanym routerom przez OpenWRT.

Spowoduje to wyświetlenie strony logowania. OpenWRT używa użytkownika root jako domyślnego administratora, który domyślnie nie ma hasła. Możesz zalogować się i skonfigurować router bez ustawiania hasła, ale OpenWRT będzie wyświetlał baner u góry interfejsu administracyjnego, przypominając o ustawieniu hasła, dopóki tego nie zrobisz.

Aby ustawić hasło dla użytkownika root, zaloguj się na stronie administracyjnej i przejdź do System > Administracja. Wprowadź hasło i kliknij przycisk Zapisz i zastosuj, aby sfinalizować zmiany.

Jak zapewne zauważyłeś, w interfejsie administracyjnym znajduje się również przycisk Zapisz. Możesz użyć tego przycisku, aby zapisać zmiany na wielu kartach, bez zatwierdzania ich w routerze. Po wprowadzeniu wszystkich zmian możesz poprosić OpenWRT o zatwierdzenie ich w routerze za pomocą przycisku Zapisz i zastosuj.

Zanim przejdziesz dalej, dobrym pomysłem jest również włączenie dostępu SSH w celu zalogowania się do routera z terminala. Chociaż graficzny interfejs administracyjny zapewnia dużą elastyczność, niektóre zadania są wykonywane znacznie krócej, gdy są wykonywane z poziomu wiersza poleceń (CLI).

Czytaj także  Jak korzystać z serwera multimediów Plex

Aby włączyć dostęp SSH, przejdź do karty Dostęp SSH w obszarze System > Administracja. Kliknij przycisk Dodaj instancję, aby dodać instancję Dropbear do łączenia się z serwerem SSH wewnątrz OpenWRT. Możesz bezpiecznie pozostawić inne ustawienia do ich wartości domyślnych i kliknąć Zapisz i zastosuj, aby przełączyć serwer SSH do trybu online.

Możesz teraz połączyć się z routerem za pomocą polecenia ssh z komputera z systemem Linux, takiego jak ssh root@192.168.1.1, lub za pomocą klienta SSH, takiego jak PuTTY z systemu Windows. Hasło będzie takie samo jak to, które ustawiłeś dla użytkownika root.

zrzut ekranu systemu zarządzania pakietami OpenWRT

(Źródło zdjęcia: OpenWRT)

Skonfiguruj Wi-Fi

Ostatnim elementem konfiguracji, który musisz wykonać, zanim będziesz mógł bawić się interesującymi rzeczami, jest skonfigurowanie Wi-Fi, które jest domyślnie wyłączone ze względów bezpieczeństwa.

Aby umożliwić komputerom w Twojej sieci łączenie się z routerem OpenWRT przez Wi-Fi, przejdź do Sieć> Bezprzewodowe. Ta strona zawiera listę wszystkich bezprzewodowych urządzeń radiowych w routerze. Wiele nowoczesnych routerów ma wiele routerów, jeden dla 2,4 GHz, a drugi dla 5 GHz, ale proces konfiguracji jest taki sam.

Rozpocznij od kliknięcia przycisku Dodaj odpowiadającego radiu, które chcesz skonfigurować. Przewiń w dół do sekcji Konfiguracja interfejsu, upewnij się, że Tryb jest ustawiony na Punkt dostępowy i wpisz ESSID sieci bezprzewodowej w odpowiednim miejscu.

Następnie przejdź do zakładki Wireless Security i użyj menu rozwijanego, aby wybrać szyfrowanie WPA2-PSK, które OpenWRT zaleca użytkownikom małych/domowych biur. Następnie wprowadź hasło w polu tekstowym Klucz.

obraz przedstawiający szczegółowo zależności pakietu OpenNDS

(Źródło zdjęcia: OpenWRT)

Następnie przejdź do zakładki Ustawienia zaawansowane, aby wybrać prawidłowy kod kraju dla routera OpenWRT, aby upewnić się, że spełnia on przepisy prawne danego kraju. Możesz pozostawić inne ustawienia z wartościami domyślnymi lub dostosować je do swoich potrzeb.

Kliknij Zapisz i powtórz kroki dla drugiego radia, jeśli router je posiada. Gdy skończysz, kliknij Zapisz i zastosuj. Możesz teraz skanować i łączyć się z routerem za pomocą ESSID i określonego hasła.

Czytaj także  Link Tank: Obejrzyj Halo ożywione w serialu aktorskim

Możesz teraz uzyskać dostęp do routera OpenWRT z dowolnego komputera lub urządzenia w sieci.

Wniosek

Możesz teraz dostosować swój router do swoich potrzeb. Jedną z najlepszych rzeczy w OpenWRT jest obszerna dokumentacja (otwiera się w nowej karcie), która zawiera instrukcje krok po kroku dotyczące praktycznie wszystkich popularnych zadań, takich jak konfigurowanie portalu przechwytującego (otwiera się w nowej karcie), konfigurowanie dynamicznego DNS (otwiera się w nowej karcie), skonfiguruj serwer NAS (otwiera się w nowej karcie) i wiele więcej.

Zobacz więcej artykułów instruktażowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *