Za kulisami nowego Spider-Mana Marvela

Funkcje za kulisami nowego Spider-Mana Marvela

Nowa era Spider-Mana ma nowy zespół, nową historię i nowego Spider-Mana?

Zdjęcie: Marvel

To nie pierwszy raz Zeba Wellsa w pokoju scenarzystów komiksów. To nawet nie pierwszy raz, kiedy jako członek zespołu opowiada historie o Spider-Manie. Duża różnica w tym przypadku (poza przeniesieniem uwagi na Bena Reilly’ego, powracającego klona Petera, który po raz pierwszy od dziesięcioleci nosi oficjalne czerwono-niebieskie ubranie) polega na tym, że miejmy nadzieję, że żadne dziecko nie zostanie zjedzone na jego warcie.

„Zasługuję na to”, chichocze nowy główny scenarzysta Niesamowitego Spider-Mana, kiedy porównujemy ten nowy projekt zespołu do „Szopy”, docenionej przez krytyków, niemożliwie ponurej historii, którą napisał, gdy Peter Parker był w środku swojego „Brand New Day” ”, w której Jaszczur powrócił i szybko zjadł jego syna.

Tym razem jest dużo inaczej z nowym status quo rozwijającym się w „Beyond”, zaczynając od samego Spideya. Założeniem nowej serii Amazing Spider-Man jest to, że Ben Reilly staje się Spider-Manem po tym, jak prawa autorskie do postaci zostały odebrane Peterowi przez Beyond Corporation.

A potem jest kreatywny zespół otaczający Wellsa. Tę nową erę Spider-Mana tworzą zdumiewający talent komiksowy i świeża twarz: w zespole są także zdobywcy nagrody Eisnera, Kelly Thompson i Saladin Ahmed; jeden z najlepszych artystów Robina wszechczasów w Patricku Gleasonie; i nowy w komiksach (ale nie w Wells) Cody Ziglar. Więc Wells jest mniej szefem Spidey (a la Jonathan Hickman i linia X-Men), a bardziej budowniczym konsensusu, który od czasu do czasu kieruje autobusem.

Wells docenia kreatywne korzyści płynące z pisania we współpracy.

„Bez względu na to, jak dobry jesteś, nie widzisz rzeczy z punktu widzenia Cody’ego Ziglara” — mówi Wells. „Nie widzisz rzeczy z punktu widzenia Kelly. Nie widzisz tego z punktu widzenia Saladyna. Nie widzisz tego z perspektywy Pata”.

Czytaj także  Recenzja Witchwood Crown: Powrót do świata, który zainspirował grę o tron

Thompson zgadza się.

„Tam, gdzie ktoś jest słaby, ktoś inny jest silny” — mówi nam Thompson. „Mam duże doświadczenie w pisaniu postaci kobiecych, [and] będąc kobietą, wnoszę nieco inną perspektywę”.

Thompson dołącza do zespołu po zwycięstwie Eisnera (Najlepszy nowy serial Czarnej Wdowy). I prawdopodobnie ma najbardziej zróżnicowaną historię w Marvelu z całej nowej ekipy Spidey: Eisner za wspaniałą książkę szpiegowską; szalony komedia romantyczna w Mr. & Mrs. X; czyste pojedynki superbohaterów w Captain Marvel; bezsprzecznie najlepszy komiks dla wszystkich grup wiekowych, jaki Marvel opublikował od czasu Unbeatable Squirrel Girl w nowym komiksie Infinite It’s Jeff. Ale to jej praca nad postacią, która ma być wielka, wpływa na jej głos Spider-Mana.

„Łączę [Spidey] głównie Kate Bishop” – mówi. „Oczywiście nie ma takiej mocy jak on, ale ma ten sam rodzaj nigdy nie poddających się poświęcenia. Nie ma znaczenia, jak źle dzieje się w twoim życiu, nadal postępujesz właściwie”.

W opowiadaniach Thompson przewidziano jedną wielką niespodziankę: jej partnerem artystycznym jest Sara Pichelli, a te wydania oznaczają, że po raz pierwszy kobiety napisały i narysowały ten sam numer komiksu Spider-Mana. Kiedykolwiek. Jest bardzo późno na ten rozwój, ale na początek możesz zrobić o wiele gorzej niż te dwie potęgi.

“[Sara] jest tak dobry w całej rozciągłości. Ona może zrobić wszystko” – mówi Thompson. „To, co naprawdę kocham, to bardziej intymne rzeczy, które zrobiła, zwłaszcza z Benem [Reilly] i Janina [Tyne]a także trochę z Peterem i MJ.”

Do Thompsona i Wellsa dołącza Cody Ziglar. Ziglar jest nowicjuszem w komiksach, ma na swoim koncie zaledwie kilka kredytów Marvela, ale widzieliście jego nazwisko w znanych projektach, takich jak Craig of the Creek oraz Rick and Morty. Ale z pewnością nie jest nowy w tych postaciach. „Wychowałem się na Ultimate Spider-Man” — mówi. „To właśnie sprawiło, że zainteresowałem się Spidey… Pamiętam, że 10 lat temu, kiedy usłyszałem, że będzie Czarny Spider-Man, ja i mój współlokator pobiegliśmy do sklepu z komiksami i kupiliśmy pierwsze trzy numery Ostateczny Spider-Man Milesa”.

Czytaj także  Władca Pierścieni: 6 gier, które ożywiły Śródziemie

Ziglar przyszedł do komiksów przez Wellsa. Para pracowała razem w innym pokoju scenarzystów – nad nadchodzącym serialem Disney+, She-Hulk.

„Byliśmy bardzo maniakami komiksów, kujonami MCU w pokoju” – mówi nam Ziglar. „Za każdym razem, gdy potrzebowali supermocy lub bohatera, mówiliśmy:„ To jest to, kogo powinniśmy użyć! A oni na to: „W porządku, uspokój się. Wrócimy do rozmowy dorosłych, a wy usiądźcie w kącie i pobawcie się swoimi kulkami”.

Ziglarowi łatwiej było przełączać się między mediami dzięki kolegom z pokoju Spidey.

„Jestem przyzwyczajony do pisania ton dialogów, ponieważ Rick lub Morty muszą krzyczeć o Banana Planet przez 30 minut” — mówi Ziglar. W komiksach „…Kelly, Saladin, Zeb lub Patrick mogą przekazać o wiele więcej emocji i o wiele więcej historii w zaledwie dwóch zdaniach. To jest coś, do czego przyzwyczajenie się zajęło mi trochę czasu”.

Ale już się do tego przyzwyczaił i rzuca się na płoty. W swoich pierwszych opowiadaniach łączy go w pary z niesamowitymi artystami – w tym być może największym artystą Spider-Mana ostatnich lat, Markiem Bagleyem – w opowieściach z niektórymi z największych nazwisk w galerii łotrów Spideya: mianowicie Kraven the Hunter i Doctor Octopus. I wskrzeszenie klasycznego romansu Spider-Mana między Otto i ciocią May.

„Doc Ock ma dużo wrzawy, jest bardzo pewny siebie, ale w głębi serca jest też głupkiem. Umieć znaleźć w sobie humor [Ock and May]a ich interakcje z Benem były po prostu super zabawne” — mówi Ziglar. „W Kravenie podobało mi się to, że mogłem komentować, jakie jest moje spojrzenie na świat, jak działają Stany Zjednoczone i jak pieniądze niekoniecznie są najlepszą rzeczą”.

Tymczasem coś jest nie tak z Peterem, co powoduje, że ciocia May i Doc Ock znów się spotykają: Ziglar mówi, że ich historia to noirish gumshoe.

Czytaj także  Veronica Roth nagrywa rozbieżny komentarz do filmu

Thompson ze swojej strony jest najbardziej podekscytowana rozszerzeniem uniwersum Spider-Mana. Sprowadza Córy Smoka – Misty Knight i Colleen Wing – jako kopie zapasowe w serii na najbliższą przyszłość, z całym dowcipem, jakiego można oczekiwać od tych dwóch postaci napisanych przez jednego z czołowych skrybów komiksów. Jest również podekscytowana rzeczami, których możesz nie zauważyć od razu przy pierwszym czytaniu. „Wiele zabawnych rzeczy, które robimy z Beyond, na przykład ich dziwne wynalazki i tym podobne, to jedna z moich ulubionych rzeczy” — mówi nam. „Mała złota rybka z nogami. Beyond zajmuje się szalonymi, dziwnymi rzeczami, a możesz rzucić na to okiem w tle tej historii Spidey. I myślę, że to zabawne rzeczy.

Dla Wellsa centrum tego nowego biegu będzie trauma. Wells zawsze celował w pisaniu uszkodzonych postaci – Cannonball i Moonstar były w różnych stanach ruiny podczas jego niedocenianego kryminalistyki New Mutants, a Hellions może być najlepszą książką obecnej linii X właśnie dlatego, że każda postać w niej jest głęboko zepsuta. Ale Ben Reilly pozwala mu zwrócić uwagę na patos.

„Widzę w tym tyle bólu [Ben Reilly]. Tyle potencjalnego bólu i tyle optymizmu” – mówi Wells. „Jeśli o niego chodzi, jest Peterem Parkerem. Ma te wszystkie wspomnienia, ale nie ma takiego życia. On nie może mieć takiego połączenia. Tę rodzinę, którą musiał stworzyć, widział, jak wyrywano mu ją z rąk kilka razy. Jest więc prawie bardziej inspirującą postacią, ponieważ wciąż stara się czynić dobro, mimo że życie naprawdę go pobiło… Naprawdę staramy się postępować właściwie”.

Amazing Spider-Man #78, czwarty numer z ery Beyond, trafi do sklepów z komiksami i witryn cyfrowych w środę, 3 listopada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *